16.06.2016

Çukurova Belediyesi Çukurova Karikatür Festivali Yarışması 2016, Adana, Türkiye

Çukurova Karikatür Festivali’nde 2 (iki) kategoride yarışma yapılacaktır. 
İlki 9-15 yaş arasındaki çocuklar için, ikincisi ise 15 yaş üzerindeki genç ve yetişkinler için..

Çukurova Belediyesi Çukurova Karikatür Festivali Yarışması 2016, Adana, Türkiye

Adana / TÜRKİYE
(Ulusal - National)
16 Eylül 2016
SÜRE UZATILDI
YENİ SON TARİH:
15 Ekim 2016
( P & @ )

ÖN BİLGİ VE ORGANİZASYON
Çukurova Belediyesi ‘Çukurova Karikatür Festivali’ adıyla kapsamlı bir etkinlik düzenlemiştir.

2016 yılının 4-5-6 Kasım Cuma, Cumartesi, Pazar günleri yapılacak Çukurova Karikatür Festivali, Çukurova Belediyesi Orhan KEMAL Kültür Merkezi’nde, girişindeki fuayede, açık sergi alanında, Turhan SELÇUK Sanat Okulu’nda ve ayrıca Çukurova Belediyesi açık alanında – meydanında gerçekleştirilecektir.


Festival, Çukurova Belediyesi adına Kültür-Sanat Danışmanı Ufuk TEKİN’in eşgüdümünde  Adanalı çizerler Sefa SOFUOĞLU, Mehmet SAYGIN,  Mustafa ÖNCÜL,  İ. Serdar SAYAR ve Serpil CİRİTCİ ile organizasyona katkı için Çukurova Belediyesi görevlisi İrfan TURHAN tarafından hep birlikte organize edilmektedir.

FESTİVAL ETKİNLİKLERİ

Türkiye’nin en saygın karikatür dergilerinin katılımıyla gerçekleştireceğimiz Çukurova Karikatür 
Festivali boyunca Leman, Uykusuz, Penguen, Penguen Çocuk ve Bayan Yanı festival alanında standlar açacak, yazar ve çizerler söyleşiler yapacak, okurlarla sohbet edecekler.

Adanalı karikatürcüler ve Gırgır’ın Çiçeği Burnunda Karikatürcüler'i muhabbeti, karma ve tek başına sergilerin yer alacağı festival 4-5-6 Kasım tarihlerinde üç gün sürecektir.
Etkinlikler arasında, örneğin Türkiye’nin usta çizerlerinden Bülent ARABACIOĞLU’nun ünlü çizgi karakteri “En Kahraman Rıdvan” da olacak.

YARIŞMA AYRINTILARI:

Çukurova Belediyesi, sosyoekonomik düzeyi ve entelektüel yapısı Adana’nın diğer ilçelerine göre 
daha iyi durumdaki 400 bine yakın insanın yaşadığı bir ilçeye hizmet vermektedir. Kültür-sanat etkinlikleri ve festivaller Çukurova ilçesinde daha yoğun ilgi görmektedir.

Çukurova Karikatür Festivali’nde 2 (iki) farklı kategoride yarışma yapılacaktır.
İlk yarışma 9-15 yaş arasındaki çocukları kapsayacak, ikinci yarışmaya ise 15 yaş üzerindeki genç ve yetişkinler katılabilecektir.

Çukurova Karikatür Festivali’nde ödüllü karikatür yarışmalarının yanı sıra çeşitli
sergiler açılacak ve uygulamalı karikatür söyleşileri gerçekleştirilecektir. Başarı ve birincilik
ödülleri dışında ayrıca Turhan SELÇUK Özel Ödülü, Abidin DİNO Özel Ödülü, Oğuz ARAL Özel ÖdülüAli ULVİ Özel Ödülü ve Cemal NADİR Özel Ödülü gibi Türkiye’de karikatüre büyük emek vermiş ustaların adıyla ifade edilen ödüller de verilecektir.
Festival ilk yıl ulusal ölçekte olacak, ikinci veya en geç üçüncü yıldan itibaren uluslararası boyut kazandırılacaktır.

2016 yılının 4-5-6 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Çukurova Karikatür Festivali’ne ilk yıl Azerbaycan ve Kosova’dan usta iki çizer Seyran CAFERLI ve Agim KRASNIQI konuk olarak katılacaktır.

Festivalde eserleriyle katılacak olan yarışmacılar, konu olarak Çukurova’yı esas alacaklardır. Tarihi, doğal, kültürel ve sanatsal yapısıyla çok özel ve önemli bir yere sahip olan Çukurova temalı yarışmaya katılacak olanlar aşağıda ifade edilen Yarışma Koşullarına uymak zorundadırlar.

YARIŞMA KOŞULLARI;

1-Konu: Çukurova.


2- Amaç: 
Adana kent merkezindeki Tepebağ’dan Taşköprü, Anavarza, Tumlu ve Yılankale’ye, Mersin’de Kızkalesi ve Yumuktepe’den Tarsus’ta Kleopatra Kapısı ile Saint Paul Kilisesi ve Karataş’ta Magarsus Antik Kent Tiyatrosu'na kadar onlarca tarihi eser ve değeri, Tarsus’ta Şahmeran, Ceyhan’da Lokman Hekim efsanelerini, yılda 1’e 3 veren ve aynı adla anılan Mümbit  Ovası, Karacaoğlan’dan başlayıp Orhan KEMAL, Yaşar KEMAL ve Muzaffer İZGÜ’yle süren edebiyat, Yılmaz GÜNEY, Şener ŞEN, Menderes SAMANCILAR, Aytaç ARMAN ile devam eden sinema, İdil BİRET, Ferdi TAYFUR gibi ses sanatçılarını ve daha onlarca kültür-sanat elçisini bağrından çıkaran büyük bir ovadır Çukurova.

Amaç Çukurova’nın tüm değerlerini karikatürün gücüyle ortaya çıkarmaktır.

3-Kapsam: Yarışma ulusal ölçeklidir. Amatör ve profesyonel tüm çizerlerin katılımına açıktır.

4- Teknik: Çizim tekniği serbesttir. Elle çizim tercih edilse de bilgisayar çıktıları da yarışmaya gönderilebilir ancak bu çıktılar ıslak imzalı olmak zorundadır. Gönderilecek eserin boyutu 1 adet A-4’ü geçmeyecektir.

5- Gönderilecek eserler daha önce yayınlanmış ve bir yarışmaya katılmış da olabilir ancak ödül almamış olmalıdır. Yarışmacı en çok üç eseriyle yarışmaya katılabilir.

6-  Yarışmada ilk 3’e giren Adana dışındaki eser sahiplerinin Adana’ya geliş ve dönüş yol, Adana’da konaklama ve ağırlama giderleri Çukurova Belediyesi tarafından karşılanacaktır.


7- Eserler en geç 16 Eylül 2016 Cuma akşamı saat 17.00’ye kadar SÜRE UZATILDI.. YENİ SON TARİH: 15 Ekim 2016, Cumartesi, e-mail veya kargo yoluyla 
uygun büyüklükteki bir zarfın üzerine “Karikatür Yarışması” diye yazıldıktan sonra

Belediye Evleri 
Mahallesi Türkmenbaşı Bulvarı 
No:61 
Çukurova / Adana

adresine gönderilmeli veya elektronik posta yöntemi tercih edilecekse e-mail: cukurovakarikatur@cukurova.bel.tr adresine gönderilmelidir.

8- Festival ve yarışma hakkında gerekli bilgi www.cukurova.bel.tr adlı sitemizin anasayfasında yer almaktadır. Ayrıca telefonla 0322 / 2345325'den veya 0 322 / 239 64 64 -1040’dan gerekli bilgiler alınabilir.

9- Katılımcılar yarışmaya en çok 3 (üç) eserle katılabilirler. Her katılımcı eserini gönderirken kimlik bilgileri, iletişim telefonu ile fotoğrafı ve özgeçmişini de eklemelidir.

JÜRİLER:

9-15 Yaş Jürisi: Penguen ve Süper Penguen’in çizeri Feyzi ÖZŞAHİN yönetiminde Süper Penguen dergisi ekip olarak jüri görevini üstlenmiştir. Organizasyon komitesinde yer alan Sefa SOFUOĞLUSerdar SAYAR, Mustafa ÖNCÜL ve Mehmet SAYGIN ön elemeyi pdf formatında yaptıktan sonra eserleri Süper Penguen’e iletecek, Feyzi ÖZŞAHİN yönetimindeki ekip ise son elemeyi yapacak.

15 Yaş Üstü Jürisi: İ. Serdar SAYAR, Sefa SOFUOĞLU, Cumhur GAZİOĞLU, Musa GÜMÜŞ, Oğuz GÜREL, Bülent ARABACIOĞLU ve Behiç PEK’ten oluşmaktadır.

YARIŞMA ÖDÜLLERİ:


Yarışmada 15 yaş üstü kategorisinde 

1'nci olan eser sahibine 5 bin TL, 
2'nciye 3 bin TL, 
3'üncüye 2 bin TL; 

9-15 yaş aralığındaki çocuklardan 
1’inciye Intios bilgisayar, 
2’nci ve 3’üncüye Bamboo bilgisayar ödül olarak verilecektir.

Website: http://www.cukurova.bel.tr/
(Kaynak): http://www.cukurova.bel.tr/Cukurova_Belediyesi/liste.aspx?SectionID=St1FQHWgPY5iExBdN2w9gw%3d%3d&ContentID=4oEu6KjEmU33gGZTiL4GkQ%3d%3d