Birol ÇÜN 40. sanat yılı karikatür sergisi. 20 Şubat - 17 Mart 2018. Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir.......... Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... Cartoon Colors'a Haberlerinizi,..... Karikatürlerinizi,..... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,..... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

24.06.2016

Brexit.. İngiltere Avrupa Birliği'nde Yok

İngiltere'de dün yapılan referandum sonucu halk, %52 ile Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı aldı. Ayrılmayalım diyenlerin oranı %48'de kaldı..Birleşik Krallık'ta yapılan referandumdan, AB'den ayrılmayı savunan Brexit yanlıları zaferle ayrıldı.
İngiltere'de dün yapılan referandum sonucu halk, %52 ile Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı aldı. "Ayrılmayalım" diyenlerin oranı %48'de kaldı.. 
Bu sonucun ardından Büyük Britanya ülkeleri bağımsızlıklarını ilan etme yönünde sinyaller verirken, diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de ayrılma konusunda sesler yükselmeye başladı. Dünya piyasaları ve borsalar sarsıldı. Türkiye'de Dolar, Euro ve Altın yükselirken, borsa düşüşe geçti. İngiltere Başbakanı David CAMERON istifa kararı aldı.
Daha önce Yunanistan için de kullanılan Grexit (Greece-exit) Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkma isteğini özetleyen bir tanım olarak ortaya çıktı.

(Kaynak)

Brexit Nedir?
Grexit terimi Citigroup şef ekonomisti Willem H. BUITER ve aynı grupta çalışan Ebrahim RAHBARI tarafından 2012 yılında ortaya atılmıştı. İkili Grexit ile Euro'ya veda edip eski para birimine dönmesi durumunda Yunanistan'ın ticarette ve turizmde olumlu etkiler ile karşılaşıp, ekonomisini ferahlatacağı iddiasında bulunmuştu.
Bu terimi İngiltere'nin AB'den ayrılması için yapılan referandum sürecine adapte eden politikacılar ve sivil toplum örgütleri Grexit'in Brexit'e evrilmesine neden oldu.

Brexit'in Kelime Anlamı
Britanya'nın (Birleşik Krallık) ilk iki harfi (Br) ile exit (çıkış) kelimesinin birleşmesinden oluşan Brexit, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması anlamına geliyor. İngiliz basınında Avrupa Birliği'nden ayrılmak istemeyenler tarafından Britain ve İngilizce kalmak anlamına gelen Remain kelimeleri birleştirilerek Bremain ifadesi kullanılıyordu. (Kaynak:ntv.com.tr)

(İsim Listesi sayfa Sonundadır.)


   

   

   

   

  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

---

İsim Listesi:
Alexander DUBOVSKY - Ukraine UA
Boushra - Sudan SUD
Brighty
Carlos AMORIM - Brazil BR
Chappatte
Chiristian ADAMS
Egil NYHUS - Norway N
Ercan AKYOL - "Milliyet" Gazetesi, Turkey TR
Fadi TOON
Franco PORTINARI
Ivailo TSVETKOV
Latif DEMİRCİ - "Hürriyet" Gazetesi, Turkey TR
Mary ZINS - USA
O. SKOER - Belgium B
Oğuz GÜREL - Turkey TR
Oleksiy KUSTOVSKY - Ukraine UA
Paresh
Riber
Sefer SELVİ - "Evrensel" Gazetesi, Turkey TR
Yasin HALAÇ - Belgium B
---

CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.