Yarışma / Contest

24.06.2016

Brexit.. İngiltere Avrupa Birliği'nde Yok


İngiltere'de dün yapılan referandum sonucu halk, %52 ile Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı aldı. Ayrılmayalım diyenlerin oranı %48'de kaldı..

Cuma 24.06.2016 CartoonColors
Birleşik Krallık'ta yapılan referandumdan, AB'den ayrılmayı savunan Brexit yanlıları zaferle ayrıldı.
İngiltere'de dün yapılan referandum sonucu halk, %52 ile Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı aldı. "Ayrılmayalım" diyenlerin oranı %48'de kaldı.. 

Bu sonucun ardından Büyük Britanya ülkeleri bağımsızlıklarını ilan etme yönünde sinyaller verirken, diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de ayrılma konusunda sesler yükselmeye başladı. Dünya piyasaları ve borsalar sarsıldı. Türkiye'de Dolar, Euro ve Altın yükselirken, borsa düşüşe geçti. İngiltere Başbakanı David CAMERON istifa kararı aldı.

Daha önce Yunanistan için de kullanılan Grexit (Greece-exit) Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkma isteğini özetleyen bir tanım olarak ortaya çıktı.

(Kaynak)
Brexit Nedir?

Grexit terimi Citigroup şef ekonomisti Willem H. BUITER ve aynı grupta çalışan Ebrahim RAHBARI tarafından 2012 yılında ortaya atılmıştı. İkili Grexit ile Euro'ya veda edip eski para birimine dönmesi durumunda Yunanistan'ın ticarette ve turizmde olumlu etkiler ile karşılaşıp, ekonomisini ferahlatacağı iddiasında bulunmuştu.

Bu terimi İngiltere'nin AB'den ayrılması için yapılan referandum sürecine adapte eden politikacılar ve sivil toplum örgütleri Grexit'in Brexit'e evrilmesine neden oldu.

Brexit'in Kelime Anlamı

Britanya'nın (Birleşik Krallık) ilk iki harfi (Br) ile exit (çıkış) kelimesinin birleşmesinden oluşan Brexit, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkması anlamına geliyor. İngiliz basınında Avrupa Birliği'nden ayrılmak istemeyenler tarafından Britain ve İngilizce kalmak anlamına gelen Remain kelimeleri birleştirilerek Bremain ifadesi kullanılıyordu. (Kaynak:ntv.com.tr)
(İsim Listesi sayfa Sonundadır.)

---
   

   

   

   

  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

---

İsim Listesi:
Boushra - Sudan SUD
Brighty
Carlos AMORIM - Brazil BR
Chappatte
Chiristian ADAMS
Egil NYHUS - Norway N
Ercan AKYOL - "Milliyet" Gazetesi, Turkey TR
Fadi TOON
Franco PORTINARI
Ivailo TSVETKOV
Latif DEMİRCİ - "Hürriyet" Gazetesi, Turkey TR
Mary ZINS - USA
O. SKOER - Belgium B
Oğuz GÜREL - Turkey TR
Oleksiy KUSTOVSKY - Ukraine UA
Paresh
Riber
Sefer SELVİ - "Evrensel" Gazetesi, Turkey TR
Yasin HALAÇ - Belgium BAdv

Adv