Cumhuriyet

Ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi. Cumhuriyette egemenlik, kral, kraliçe, padişah, sultan gibi tek bir kişiye ait değil halka aittir. Halk, belirli zaman aralıklarından oy vererek, yine halktan olan yöneticilerini seçer.

Demokrasi

"Siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimi".. "Vatandaşların rol aldığı hükümet şeklidir. Vatandaşlar doğrudan ya da temsilciler vasıtasıyla hükumette yer alabilirler. Demokrasi toplumdaki siyasi, ekonomik, dini, kültürel, etnik, yasal eşitlik konularında öne çıkan bir anlayıştır. Yasal eşitlik, özgürlük ve hukukun üstünlüğü demokrasinin en önemli unsurlarıdır. (Galeri >>)

GESAM Yarışması Sonuçlandı

Afiş dalında Ahsen Dilara YILMAZ,  karikatür dalında ise Cemalettin GÜZELOĞLU birinci oldu.. 30. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM)'ın, bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği "Telif Hakları ve Emeğe Saygı" konulu Afiş ve Karikatüyarışması sonuçlandı. 2 ayrı dalda ilk üç dereceye giren, GESAM..


GESAM Yarışması Sonuçlandı..

30. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (GESAM)'ın, bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği "Telif Hakları ve Emeğe Saygı" konulu Afiş ve Karikatüyarışması sonuçlandı.
2 ayrı dalda ilk üç dereceye giren, GESAM Özel Ödülü kazanan ve eserleri
sergilenmeye değer bulunan sanatçılarla ilgili ödül töreni Ankara'da yapılacaktır. 
Ödül kazanan eserlerin Ankara, Antalya, Konya, Giresun ve Çankırı'da sergileneceği açıklandı.

KARİKATÜR
1.lik Ödülü: Cemalettin GÜZELOĞLU, İzmir
2.lik Ödülü: Özkan YALÇIN, Zonguldak
3.lük Ödülü: Aşkın AYRANCIOĞLU, Sinop
GESAM Özel Ödülü: Halit KURTULMUŞ, Bursa

AFİŞ
1.lik:ödülü: Ahsen Dilara YILMAZ, İstanbul
2.lik Ödülü: Cansu HARPUTLU, Ankara
3.lük Ödülü: Amal HUSSEIN, Konya
GESAM Özel Ödülü: Oğuzhan ALTUNDAŞ, Konya
---------------
Website: http://www.gesam.org.tr/
Şartname: http://www.gesam.org.tr/assets/brosur_baski.pdf
(Kaynak): http://www.gesam.org.tr/assets/yarismasonuclari.pdf

Üçüncülük Ödülü:
Aşkın AYRANCIOĞLU
Sinop

(Sergileme)
Kaan SAATÇİ

İstanbul