22 Nisan 2016 Cuma

Engelsiz İzmir 2016 Uluslararası Karikatür Yarışması, İzmir, Türkiye

Yarışmanın konusu “Engelleri Kaldıralım”.. 2016 yılı Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Muhtarlıklar Dairesi Başkanlığı Tanıtım Şube Müdürlüğü Engelsiz İzmir 2016 Uluslararası Kongresi kapsamında gerçekleştirilecek olan "Engelleri Kaldıralım" konulu uluslararası karikatür yarışması katılım koşulları:..
---

Engelsiz İzmir 2016 Uluslararası Karikatür Yarışması, İzmir, Türkiye..


İzmir / TÜRKİYE
14 Temmuz 2016
(P)

Yarışmanın konusu “Engelleri Kaldıralım”..
2016 yılı Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Muhtarlıklar Dairesi Başkanlığı Tanıtım Şube Müdürlüğü Engelsiz İzmir 2016 Uluslararası Kongresi kapsamında gerçekleştirilecek olan "Engelleri Kaldıralım" konulu uluslararası karikatür yarışması katılım koşulları:

1. AMAÇ:
Engelsiz yaşamın öncüsü olabilmek için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından engellilerin sorunları ve çözümlerine yönelik olarak 2 Kasım – 5 Kasım 2016 tarihleri arasında Türkiye'de 2. kez "Uluslararası Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri Kongresi" gerçekleştirilecektir. 

Engelsiz İzmir 2016 bilimsel bir kongre olmasının yanında, kentsel yaşamda engellileri görünür kılacak bir dizi sanatsal, kültürel ve sosyal etkinliği ve düzenlenecek fuarı da kapsamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, "Engelleri Kaldıralım" konulu bir karikatür yarışması düzenlenecektir.

Dünya nüfusunun % 10’u engelli. Onlar duyamıyor, göremiyor, yürüyemiyor ve sosyal hayatta birçok engelle karşılaşıyor. Gelişmiş ülkelerdeki engellilere nazaran dünyadaki birçok engelli bakıma muhtaç. Çoğu okuyamıyor, medikal destekten yoksun hayatlarını sürdürüyor. Engellilerin uğradıkları negatif ayrımcılık ve toplum tarafından görmezden gelinmeleri 'görünmez' olarak yaşamalarına neden oluyor. 
Engellilerin kent yaşamına daha aktif katılmalarını sağlayacak uygulamaları başlatan ve Türkiye'nin ilk "Engelliler Eğitim ve Kültür Merkezi"ni hizmete açan İzmir Büyükşehir Belediyesi şimdi de Uluslararası düzeyde düzenlediği karikatür yarışması ile engellilerin sorunlarını kamuoyuna taşıyacak. 
Sizleri, O'nlar için düşünmeye davet ediyoruz. Yarışmaya katılan karikatürcülerimizin, eserleri ile 'görünmez' engellileri görünür hale getireceklerine ve toplumsal duyarlılığın yanında farkındalığı da arttıracaklarına inanıyoruz.
2. Konu:
Karikatür Yarışmasının Konusu “Engelleri Kaldıralım”dır.
3. Yarışmanın Türü ve Şekli:
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan ‘Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği’ esas alınarak düzenlenen bu yarışma, serbest uluslararası tek kademeli bir güzel sanat eserleri yarışmasıdır.
4. Katılım:
Yarışma tüm dünya sanatçılarına açıktır. Herhangi bir kısıtlama yoktur. Yarışmaya en fazla 5 karikatürle katılınabilir. Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir ancak başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır; tespit edilenler elenir, verilen ödül geri alınabilir.
5. Yarışmaya Katılım Şekli
5.1. Orijinal:
Çizim tekniği serbest olup karikatürler renkli veya siyah beyaz olabilir. Gönderilen karikatürler en fazla A3 (29,7 x 42cm) ebadında olacaktır. Orijinal karikatür çalışması jüri değerlendirmesinde lehte bir puan oluşturacaktır.
5.2. Dijital (Bilgisayar çalışması):
Karikatür bilgisayarda çizilip gönderilecekse orijinal imzalı (ıslak imzalı) olması gerekmektedir. Fotoğraf, fotokopi vs. kabul edilmeyecektir. Gönderilen karikatürler en fazla A3 (29,7 x 42cm) ebadında olacaktır. 
6. Genel Koşullar:
6.1.Orijinal ve dijital çıktı olarak gönderilen eserlerin arkasına ad – soyad, telefon numarası, internet ve posta adresleri yazılacak, fotoğrafları ile kısa özgeçmişleri ve banka hesap (IBAN No) ve TC Kimlik numarası eklenecektir. Yarışmaya katılanlar http://www.engelsizmir.org/CKYuklenen/KATILIM%20FORMU.pdf internet sayfasında yer alan katılım formunu doldurup, karikatürleriyle birlikte göndermek zorundadır.
6.2. 18 yaşından küçük yarışmacılar yasal velilerinin şartları kabul ettiğine dair imzalarını eklemelidir.

6.3. Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. İzmir Büyükşehir Belediyesi katılımcıların karikatürleriyle ilgili izinleri ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

6.4. Yarışmaya katılan eserler, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanacak olan çeşitli tanıtım materyallerinde (broşür, sergi, takvim, afiş vb.) eser sahibinin ismi kullanılarak yayınlanabilecektir. 
Eser sahibi yayınlanan eserlerle ile ilgili olarak hiç bir koşulda telif talep edemez ve yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır. Ödül alamayan başvuruların sahipleri, tasarımların İdare tarafından hazırlanacak olan sergide sergilenmesinden sonra, yarışma Raportörlüğü'ne yazılı olarak başvuruda bulunduğu takdirde, eserleri yarışmacının adresine ödemeli olarak geri gönderilecektir. 15 Gün içinde talep edilmeyen işlerden İdare sorumlu değildir. Ödül alan tasarımlar ise İdareye ait olacaktır. 

6.5. Yarışmada ilk üç dereceyi (Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ) ödül kazananların ulaşım (Uluslararası, şehirler arası ve şehir içi) yemek ve konaklama masrafları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. 
Diğer ödül kazananların (Mansiyon) ulaşım ücretleri hariç sadece konaklama ve yemek giderleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlananacaktır. Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri Banka, WesternUnion vs. gibi imkânlar kullanarak kendilerine gönderilecektir.Yarışmaya katılan karikatürlerden seçici kurul tarafından sergilenmeye değer görülenler sergilenecektir. Eserlerden bir albüm yapılması halinde albümde yer alan karikatürlerin sahiplerine bu albümden gönderilecektir.
6.6. Katılım koşullarına uymadığı anlaşılan eserlerin dereceleri iptal edilerek, eser yarışmadan diskalifiye edilecektir.
6.7. Yarışmaya, yarışmanın Seçici Kurul Üyeleri (asil - yedek) ile 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları, çalışanları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları katılamaz.
7. Anlaşmazlıkların Ççzülme Şekli ve Yeri:
Yarışmanın sonucundan sözleşmenin imzalanmasına kadar geçecek sürede, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yarışmacı arasında doğabilecek anlaşmazlıklarda önce jürinin hakemliği aranır, sonuca ulaşılamadığı takdirde anlaşmazlıkların çözümünde İzmir Mahkemeleri yetkili olacaktır.
8. Karikatür Gönderim Adresi:
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Basın Yayın Halkla İlişkiler ve 
Muhtarlıklar Dairesi Başkanlığı, Tanıtım Şube Müdürlüğü 
“Uluslararası Karikatür Yarışması”
Cumhuriyet Bulvarı No:1 
Posta Kod: 35260
Konak İzmir 
Yarışma Takvimi:
Son Gönderim Tarihi: 14 / 07 / 2016 
Değerlendirme Tarihi: 18 / 07 / 2016
Sonuçların Duyurulması: 22 / 07 /2016
Ödül Töreni: 2016 yılı Kasım ayı içinde İdarenin belirleyeceği bir tarihte yapılacaktır.
9. Ödüller:
Kazanan yarışmacılara verilecek net ödüller şu şekildedir.
Birinciye; 8.000,00 TL ve Plaket
İkinciye; 5.000,00 TL ve Plaket
Üçüncüye; 3.000,00 TL ve Plaket
3Adet Mansiyon Ödülü; 1.000,00 TL ve Plaket
10. Yarışmanın Jüri Üyeleri ve Raportörleri:
Yoshiaki YOKOTA (Karikatürist)
Musa GÜMÜŞ (Karikatürist)
Massoud Shojai TABATABAİ (Karikatürist)
Eray ÖZBEK (Karikatürist)
İzel ROZENTAL(Karikatürist)
Ömer ÇAM ( Karikatürist - İBB Tanıtım Şube Müdürlüğü Grafik Tasarımcı)
Özgür SARAÇOĞLU (İBB Tanıtım Şube Müdürlüğü Grafik Tasarımcı)
Betül GÜNDÜZ (İBB Tanıtım Şube Müdürlüğü – Etkinlikler Şefi )
---------------
Website & Kaynak >>
Şartname / PDF >>
Katılım Formu >>