Cartoon Magazin, Union of World Cartoonists, (January, February, March 2018) PDF >......... 'Kitap Karikatürleri' sergisi 03 - 31 Mart 2018, Zonguldak >.......... Birol ÇÜN 40. sanat yılı karikatür sergisi. 20 Şubat - 17 Mart 2018. Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir >.......... Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... Cartoon Colors'a Haberlerinizi,..... Karikatürlerinizi,..... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,..... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

Çocuk Dünyasının Ressamları Bir Müzeye Kavuşuyor


Uygar dünyada pek çok örneğine rastladığımız resimli çocuk kitapları müzelerinin bir benzerini İzmir’de kuruyor..
Ege Üniversitesi’nin uzak görüşü ve sanatsever yaklaşımı sonucunda çocuk dünyasının ressamları ilk kez bir müzeye kavuşuyor..


Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin ek bölümü olarak kısa süre önce restorasyonunu tamamlanan Bornova Levanten köşklerinden bir tanesi çocuk kitapları resimleyen 27 sanatçının orijinal eserlerine ev sahipliği yapacak. Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin bu yeni bölümü 22 Nisan 2016, Cuma sabahı Saat 11.00’de törenle açılıyor.

Bilimsel etkinliklerin ve eğitimin tamamlayıcısı olarak sanat merkezleri, müze ve koleksiyonlarıyla, EgeArt gibi sanat festivalleriyle yaşamımızı zenginleştiren Ege Üniversitesi bu günlerde bir ilke imza atıyor. 

Uygar dünyada pek çok örneğine rastladığımız resimli çocuk kitapları müzelerinin bir benzerini İzmir’de kuruyor. 

Müzelerin çocuk eğitimindeki rolünü önemseyen Ege Üniversitesi çocuklar için kitap resimleyen sanatçıları Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin çatısı altında toplayarak hem çocuk kültürüne hizmet ediyor, hem de illustrasyon sanatını yüceltiyor.

6. EgeArt Sanat Günleri sürecinde Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer YILMAZ, Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi kurucusu ve yöneticisi Nedim SÖNMEZ ve Egeart Sanat Günleri'nin davetli ressamı Can GÖKNİL arasında projelendirilen “Çocuk Dünyasının Ressamları” bir bölüm olarak müze kapsamına alınıyor. EgeArt Sanat Günleri değerli bir projeye yol açmış oluyor.

Çalışmalar esnasında çocuk dünyası ressamlarıyla iletişim kuran ressam/yazar Can GÖKNİL projenin organizasyonunu üstleniyor ve “Zaman içinde pek çok çizerin/ressamın eserleriyle bize katılacağına inanıyorum. Şimdilik yirmi beşi Türk ve ikisi İranlı olmak üzere yirmi yedi sanatçıyız. Yaptığımız iş, yani çocuk kitapları resimlemek, çok önemli. Çocuk masumiyetini koruyoruz. Resimlerimizi çocukların yaşlarına ve algılarına göre kurguluyoruz. Hayal gücümüz engin, çizgilerimiz duyarlı ve naif. Amacımız çocukları görsel sanatların ve edebiyatın estetiğiyle tanıştırarak yaşamlarını renklendirmek. Ege Üniversitesi’ne ilkelerimize değer verdiği için teşekkür ediyoruz,” diyor.


EGE ÜNİVERSİTESİ
KAĞIT VE KİTAP SANATLARI MÜZESİ
ÇOCUK DÜNYASININ RESSAMLARI VE KİTAPLARI BÖLÜMÜ
Açılış: 22 Nisan 2016 Cuma / Saat: 11.00
Yer:    Ege Üniversitesi Rektörlüğü
           Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Binası
           Gençlik Caddesi No: 12
           Bornova-İzmir
Tel:     (0232) 311 2501

E-posta: kksm@mail.ege.edu.tr

Sergide yer alan sanatçıların isimleri şöyle:
Vaghar AGHAEI
Ilgım VERYERİ ALACA 
Ayşe İNAN ALİCAN
Uğur ALTUN
Ferit AVCI
Canan BARIŞ
Gözde BİTİR
Reha BARIŞ
Zerrin CEBECİ
Saadet CEYLAN
Ender DANDUL
Mustafa DELİOĞLU
Serap DELİORMAN
Nazan ERKMEN
Can GÖKNİL
Sedat GİRGİN
Başak GÜNAÇAN
Şafak OKDEMİR
Feridun ORAL
Aysun BERKTAY ÖZMEN
Nuran BALCI ÖZEKÇİN
Betül SAYIN
Nazli TAHVILI
Banu TAYLAN
Mert TUGEN
Deniz ÜÇBAŞARAN
Burcu YILMAZCartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.