Cumhuriyet

Ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi. Cumhuriyette egemenlik, kral, kraliçe, padişah, sultan gibi tek bir kişiye ait değil halka aittir. Halk, belirli zaman aralıklarından oy vererek, yine halktan olan yöneticilerini seçer.

Demokrasi

"Siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimi".. "Vatandaşların rol aldığı hükümet şeklidir. Vatandaşlar doğrudan ya da temsilciler vasıtasıyla hükumette yer alabilirler. Demokrasi toplumdaki siyasi, ekonomik, dini, kültürel, etnik, yasal eşitlik konularında öne çıkan bir anlayıştır. Yasal eşitlik, özgürlük ve hukukun üstünlüğü demokrasinin en önemli unsurlarıdır. (Galeri >>)

Çocuk Dünyasının Ressamları Bir Müzeye Kavuşuyor

Uygar dünyada pek çok örneğine rastladığımız resimli çocuk kitapları müzelerinin bir benzerini İzmir’de kuruyor.. Müzelerin çocuk eğitimindeki rolünü önemseyen Ege Üniversitesi çocuklar için kitap resimleyen sanatçıları..
---

Çocuk Dünyasının Ressamları Bir Müzeye Kavuşuyor..

Bilimsel etkinliklerin ve eğitimin tamamlayıcısı olarak sanat merkezleri, müze ve koleksiyonlarıyla, EgeArt gibi sanat festivalleriyle yaşamımızı zenginleştiren Ege Üniversitesi bu günlerde bir ilke imza atıyor..
Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin ek bölümü olarak kısa süre önce restorasyonunu tamamlanan Bornova Levanten köşklerinden bir tanesi çocuk kitapları resimleyen 27 sanatçının orijinal eserlerine ev sahipliği yapacak. Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin bu yeni bölümü 22 Nisan 2016, Cuma sabahı Saat 11.00’de törenle açılıyor.

Bilimsel etkinliklerin ve eğitimin tamamlayıcısı olarak sanat merkezleri, müze ve koleksiyonlarıyla, EgeArt gibi sanat festivalleriyle yaşamımızı zenginleştiren Ege Üniversitesi bu günlerde bir ilke imza atıyor. 
Uygar dünyada pek çok örneğine rastladığımız resimli çocuk kitapları müzelerinin bir benzerini İzmir’de kuruyor. 

Müzelerin çocuk eğitimindeki rolünü önemseyen Ege Üniversitesi çocuklar için kitap resimleyen sanatçıları Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin çatısı altında toplayarak hem çocuk kültürüne hizmet ediyor, hem de illustrasyon sanatını yüceltiyor. ⚫6. EgeArt Sanat Günleri sürecinde Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer YILMAZ, Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi kurucusu ve yöneticisi Nedim SÖNMEZ ve Egeart Sanat Günleri'nin davetli ressamı Can GÖKNİL arasında projelendirilen “Çocuk Dünyasının Ressamları” bir bölüm olarak müze kapsamına alınıyor. EgeArt Sanat Günleri değerli bir projeye yol açmış oluyor.

Çalışmalar esnasında çocuk dünyası ressamlarıyla iletişim kuran ressam/yazar Can GÖKNİL projenin organizasyonunu üstleniyor ve “Zaman içinde pek çok çizerin/ressamın eserleriyle bize katılacağına inanıyorum. Şimdilik yirmi beşi Türk ve ikisi İranlı olmak üzere yirmi yedi sanatçıyız. Yaptığımız iş, yani çocuk kitapları resimlemek, çok önemli. Çocuk masumiyetini koruyoruz. Resimlerimizi çocukların yaşlarına ve algılarına göre kurguluyoruz. Hayal gücümüz engin, çizgilerimiz duyarlı ve naif. Amacımız çocukları görsel sanatların ve edebiyatın estetiğiyle tanıştırarak yaşamlarını renklendirmek. Ege Üniversitesi’ne ilkelerimize değer verdiği için teşekkür ediyoruz,” diyor.EGE ÜNİVERSİTESİ
KAĞIT VE KİTAP SANATLARI MÜZESİ
ÇOCUK DÜNYASININ RESSAMLARI VE KİTAPLARI BÖLÜMÜ
Açılış: 22 Nisan 2016 Cuma / Saat: 11.00
Yer:    Ege Üniversitesi Rektörlüğü
           Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Binası
           Gençlik Caddesi No: 12
           Bornova-İzmir
---------------
Tel:     (0232) 311 2501
E-posta: kksm@mail.ege.edu.tr

Sergide yer alan sanatçılar
Aysun BERKTAY ÖZMEN
Ayşe İNAN ALİCAN
Banu TAYLAN
Başak GÜNAÇAN
Betül SAYIN
Burcu YILMAZ
Can GÖKNİL
Canan BARIŞ
Deniz ÜÇBAŞARAN
Ender DANDUL
Feridun ORAL
Ferit AVCI
Gözde BİTİR
Ilgım VERYERİ ALACA 
Mert TUGEN
Mustafa DELİOĞLU
Nazan ERKMEN
Nazli TAHVILI
Nuran BALCI ÖZEKÇİN
Reha BARIŞ
Saadet CEYLAN
Sedat GİRGİN
Serap DELİORMAN
Şafak OKDEMİR
Uğur ALTUN
Vaghar AGHAEI
Zerrin CEBECİ