28 Nisan 2016 Perşembe

9. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali, Eskişehir, Türkiye

Eserlerin Karikatür Festivali Düzenleme Kuruluna ulaşması gereken son tarih 23 Ekim 2016’dır.. 9.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali Başlıyor  Karikatüristlerin olduğu kadar Eskişehirlilerin de merakla beklediği Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’nin 9.’su bu yıl “Dünya Mirası” temasıyla gerçekleşecek.
---

9.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali, Eskişehir, Türkiye..

Eskişehir / TÜRKİYE
(Sergi - Exhibition)
23 Ekim 2016
SÜRE UZATILDI
30 Ekim 2016
( P & @ )

Eserlerin Karikatür Festivali Düzenleme Kuruluna ulaşması gereken son tarih 23 Ekim 2016’dır..
9.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali Başlıyor 
Karikatüristlerin olduğu kadar Eskişehirlilerin de merakla beklediği Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’nin 9.’su bu yıl “Dünya Mirası” temasıyla gerçekleşecek.
Aktifelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Eskişehir Şubesi’nin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri festival bu yıl 24 Kasım 2016 – 11 Aralık 2016 tarihlerinde gerçekleşecek. 

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da düzenlediğimiz, “Karma”  konulu ilk festival (1997), “Doğu - Batı” temalı 2. festival (2000), “Su ve Yaşam” temalı 3. festival (2003), “Küresel Isınma” konulu 4. Festival (2005), “Kültürlerarası Hoşgörü” konulu 5. festival (2007), "Enerji“ konulu 6. Festival (2009) dünyanın çeşitli yerlerinden karikatüristlerin katılımıyla gerçekleştirildi. 
2012 yılında 7. Karikatür Festivalini  “Felsefe” konusuyla Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle Eskişehir’de gerçekleştirdik. (Toplam ortalama 38 ülkeden, 561 karikatürcü, 1651 eser). 2014 yılında ise 8. Karikatür Festivalini  “Gönüllülük” konusuyla tekrar Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle Eskişehir’de gerçekleştirdik. (45 farklı ülkeden, 163 karikatürcü 511 karikatür) 

9. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali adını alacak bu festival Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecektir.

Bu yıl dokuzuncusunu düzenlediğimiz Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’nin konusu, “Dünya Mirası“ olarak seçildi.

KONU: “Kültür Mirası” insanlığın kolektif hafızasını tanımlayan üç boyutlu belgeler. Anıtlar, yapı toplulukları, arkeolojik alanlar gibi somut miras unsurları ve törenler, ritüeller, geleneksel danslar, yerel üretimler, bilgi beceriler gibi yaşayan miras unsurları kültür mirasının zenginliğini oluşturan değerler.

Son yıllarda sıklığı artış gösteren ve etkileri gittikçe artan doğal afetler, küresel iklim değişikliği ve dünyanın farklı coğrafyalarında devam etmekte olan savaşlar, çatışmalar olağanüstü nitelikleri ile insanlığa ilham veren, aidiyet ve devamlılık duygusu sağlayan kültür mirasını ve kullanıcılarını varlığını tehdit etmekte ve kolektif hafızanın kaybına neden olmakta.

AMAÇ: Doğal afetler, Küresel iklim değişikliği, Savaş ve Çatışmalar nedeniyle yok olma tehlikesi altında bulunan Kültür Mirasının Korunması ile ilgili olarak toplumda “farkındalık yaratmak”, “düşünmeye teşvik etmek”  ve en önemlisi  “katkıda bulunmaya özendirmek”.
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak, tüm karikatüristlerin “Dünya Mirası“  konusu hakkındaki değişik yorumlarını bekliyoruz.
Bu festivalde sergilenecek eserler daha sonra, Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Antalya, Van, Bursa, İzmit, Mersin, Aydın, Manisa illerindeki şubeler ve Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği’nin yurtdışında işbirliği yaptığı diğer kuruluşlar tarafından düzenlenen organizasyonlar aracılığı ile sergilenerek, sanatseverlerin ilgisine sunulacaktır.

24 Kasım 2016 – 11 Aralık 2016’da Eskişehir‘de düzenlenecek 9.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali‘ne sizi de değerli eserlerinizle katılmaya davet ediyoruz.

FESTİVAL İÇERİĞİ VE ETKİNLİKLER:
Açılış 24 Kasım 2016 Saat: 18.00’da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecektir.

1)      SERGİLER: 24 Kasım 2106  - 11 Aralık 2016 tarihinde Karikatür Festivali’ne konu olan “Dünya Mirası“ ile ilgili sergi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Festival sergimize, önceki festivallerde olduğu gibi dünyanın önde gelen 200’den fazla karikatüristin katılması bekleniyor.
2)      PANEL: Sanat, bilim ve felsefe alanlarında davetlilerin katılımı ile “Dünya Mirası“ konulu bir sempozyum gerçekleştirilerek, aynı tema üzerinde disiplinler arası bir çalışma imkanı yaratılacak.
3)      KONSER: AFMA müzik grubunun konseri geçekleşecektir.
4)      Tiyatro gösterisi: “Dünya Mirası“  üzerine Aktiffelsefe-Yeni Yüksektepe Tiyatro grubu gösterisi
---

KATILIM KOŞULLARI:
KONU
Serginin konusu ‘Dünya Mirası’dır. Bu tema dışında kalan eserler, festivale ve sergiye katılamaz. Bu konuda söz hakkı Düzenleme Kurulu’na aittir. Düzenleme Kurulu karikatürist Tan Oral başkanlığında çalışmaktadır.

TEKNİK
Teknik Serbesttir. Siyah - beyaz veya renkli olabilir.
Boyut A4 veya A3 ebadıdır.

GÖNDERİM ŞEKLİ ( 2 ŞEKİLDE MÜMKÜNDÜR)
E-mail ile: (cartoonistfest@gmail.com)
E-mail ile gönderilecek eserler 300 dpi çözünürlükte taranmalı ve JPEG formatında yüklenmelidir. (En fazla 2 MB) Eserlere bir isim verilmelidir.

Ör: sanatçıadsoyad_eserismi.jpeg

Posta ile
Posta ile gönderilecekse paspartu ve çerçeve yapılmamalıdır.
Ekteki katılım formu doldurulup geri gönderilmelidir.
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği 
Işıklar Mah. Gültuğrul Sok. No:6   
26120 Eskişehir - Türkiye 
adresine gönderilmelidir.
Not: Sergiye bir veya birden fazla eserle katılınabilir.

ESERLERİN GERİ GÖNDERİMİ
1.    Eserler Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Uluslararası Karikatür Festivali arşivine ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi arşivine alınacaktır, geri gönderilmeyecektir. (Geri gönderim isteniyorsa özel bir not ile belirtilmelidir. )

ESERLERİN KULLANIM HAKLARI
1)    Eserlerin her türlü kullanım hakkı, ticari amaç güdülmemesi kaydıyla Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği'ne ve 9. Festival ortağımız Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. 
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi eserleri yurtiçi ve yurtdışında yayınlayabilir, sergileyebilir, kitap, katalog, dergi vb. yayınlarında kullanabilir, yurtiçi ya da yurtdışında faaliyet gösteren başka bir derneğe ticari amaç gütmeksizin yayınlanma veya sergilenme amacıyla gönderebilir. Karikatüristin de tüm yayın ve mali hakları kendisinde saklıdır. 
Sergilenen karikatürler, bir festival kataloğunda toplanacak ve bu katalog ve basında çıkan haberler Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği web sayfasında (http://cartoonistfest.org) ve EskişehirBüyükşehir Belediyesi websitesinde (www.eskisehir-bld.gov.tr) yayınlanacaktır. Paydaş olan Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi her biri kendi paylaşımlarından kendisi sorumludur.

ZAMANLAMA

Eserlerin Karikatür Festivali Düzenleme Kuruluna ulaşması gereken son tarih 23 Ekim 2016dır. Süre Uzatıldı: Yeni Son Tarih: 30 Ekim 2016, Pazar
---

9. Festival Logosu 

Yıllardır Uluslararası Karikatür Festivallerinin danışmanlığını yapan karikatürist Tan ORAL, bu sene gerçekleştirilecek olan 9. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali için “Dünya Mirası” temalı festival logosunu çizdi. 

---
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile İşbirliği 


Aktiffelsefe Kültür Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Sn. Ezgi UZGEL, 2016 yılında gerçekleşecek 9. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali'nin Aktiffelsefe Kültür Derneği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin işbirliğiyle gerçekleştirileceğini bildirdi.
---
AKTİFFELSEFE - YENİ YÜKSEKTEPE KÜLTÜR DERNEĞİ NEDİR?

AKTİFFELSEFE - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği,1989 yılında kurulmuş, kazanç amacı gütmeyen siyasi ve dini bir nitelik taşımayan, gönüllülerden oluşan felsefi - kültürel bir harekettir.

Gerçekleştirilen kamu yararına faaliyetler ile topluma yardımda, kültürel etkinlikler ile kültür dünyasına katkıda, GEA arama - kurtarma faaliyetleri ile acil durumlarda ihtiyacı olanlara ve ekoloji faaliyetleri ile doğaya destekte bulunan Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe, tüm faaliyetlerini evrensel olan ilkeler doğrultusunda gerçekleştiriyor:

Farklı inançlar, toplumlar ve sosyal durumlardaki insanların doğa ve aktif - felsefi bir birlik ideali ile bütünleşmelerini sağlamak.
Sanatların, bilimlerin, inançların ve felsefenin karşılaştırmalı incelenmesiyle bütünsel bir bakışı sağlamak.
İnsanın kapasitesini geliştirmesi için kendini ve doğayı tanımasını ve doğa ile bütünleşmesini sağlamak.
İlginiz için teşekkür eder, konuyla ilgili sürekli iletişim halinde olabilmeyi dileriz.
Saygılarımızla,

Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği
Eskişehir Şubesi
Halkla İlişkiler Birimi

Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Dernegi
Işıklar Mah. Gültuğrul Sok. No:6
26120 Eskişehir - TURKEY
tel: +90 222 220 51 66
e-mail: eskisehir@aktiffelsefe.org
web: http://cartoonistfest.org


Sorularınız için hafta içi ve sonu 09:00 ile 22:00 arasında telefon edebilir veya e-posta gönderebilirsiniz.
---------------