8.04.2016

50. Yıl Köşkü Sanat Galerisi'nde "Karikatür" Şöleni

"sanat mutfağı" niteliğindeki 50. Yıl Köşkü Sanat Galerisi, Nisan ayında karikatür sanatını mercek altına alıyor..
 "sanat mutfağı" niteliğindeki 50. Yıl Köşkü Sanat Galerisi, Nisan ayında karikatür sanatını mercek altına alıyor.

Ege Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren; sanatın çeşitli alanları ve kavramları üzerine her ay çeşitli etkinlikler, konferans, workshop ve sunumlar düzenleyen bir "sanat mutfağı" niteliğindeki 50. Yıl Köşkü Sanat Galerisi, Nisan ayında karikatür sanatını mercek altına alıyor
Galeri Koordinatörü Sanat Tarihçisi Arş. Gör. Ender ÖZBAY, genelde "güzel sanatlar" alanında bir kategori değeri görmeyen fakat yaşamımızın içinde oldukça yer kaplayan bu sanat alanının sadece günübirlik gülmece ve tenkitlere yönelik "komik" çizimler olmaktan öte, yüzyıllar boyunca imge değeri taşımayı sürdürecek önemli sanat yaratımları içeren bir alan olduğunu, ve bu açıdan da ele alınması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

"Karikatür Neydi, Ne Oldu?"
Bu çerçevede, 50. Yıl Köşkü Sanat Galerisi Koordinatörlüğü KARDER İzmir Temsilciliği iş birliği ile gerçekleştirilecek etkinliklerin ilki, 5 Nisan 2016 tarihinde saat 18:00'da Yrd. Doç. Dr. Cem GÜZELOĞLU'nun "Karikatür Neydi, Ne Oldu?" başlıklı sunumu oldu. 
İzmir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda bir çizer olan Yrd. Doç. Dr. Cem GÜZELOĞLU karikatürün günümüzdeki haline hangi aşamalardan geçerek geldiğini, görseller eşliğinde karikatürün kısa tarihsel serüvenini anlattı. "Özündeki mizaha ve eleştiriye uzanan, amorf çizgilerin evrimine dair söyleşi" gerçekleştirildi. 

"Üç Boyutlu Karikatür"
Usta Sanatçı ve Eğitmen Mehmet ASLAN, 12 Nisan 2016'da saat 17.30'da  Bornova'da Ege Üniversitesi 50.Yıl Sanat Köşkü'nde "Üç Boyutlu Mizah… / Satirik Heykeller" başlıklı etkinliği yapılacak, "Üç boyutlu karikatür" denilebilecek "satirik heykel"in ustası Mehmet ASLAN yapacağı sunumun ve söyleşinin yanı sıra küçük bir workshop da gerçekleştirecek.
Etkinlikler dizisi içinde ayrıca 19 Nisan 2016 tarihinde saat 17.30'da da ünlü karikatür ustası Eray ÖZBEK, "Karikatürün Felsefesi, Yöntemi, Tekniği Üzerine…" başlıklı sunumuyla, uluslararası boyutu da bulunan deneyim ve birikimlerini paylaşacak yanı sıra da küçük bir workshop gerçekleştirecek.
http://egeduyuru.ege.edu.tr/icerikgoster_5.php?id=12333
http://www.haberler.com/50-yil-kosku-sanat-galerisi-nde-karikatur-8325624-haberi/