8.03.2016

Türkiye’nin İlk Kadın İllüstratörü: Sabiha Rüştü

İllüstrasyonları dönemin gazetelerinde yayınlandı..
Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyete geçiş döneminde yetişen Ressam Sabiha Rüştü BOZCALI (1904-1998) yılları arasında yaşamıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyete geçiş döneminde yetişen

Ressam Sabiha Rüştü BOZCALI (1904-1998) yılları arasında yaşamıştır.

Önce Münih ve Berlin'de daha sonra Sanayi-i Nefise Mektebi'nde resim eğitimi gördü. Endüstri üretimini konu edinen ilk kadın ressam olarak da bilinir.Sabiha Rüştü BOZCALI
(1904 - 1998)
İllüstrasyonları dönemin gazetelerinde yayınlandı. Reşad Ekrem KOÇU'nun İstanbul Ansiklopedisi'nin de ressamlarındandır.

Türkiye’nin ilk kadın illüstratörlerinden olan BOZCALI’nın anısına 2015'in Aralık ayında bir sergi açıldı. kültür tarihindeki rolüne ışık tutmayı amaçlayan sergide, çeşitli desen, resim, fotoğraf, günlük, mektup ve kartpostalları ile katkıda bulunduğu yayınlar yer aldı.
Bu sergi ile, sanatçının 2014’te SALT Araştırma’ya bağışlanan arşivi ve şimdiye dek

(Kaynak)
kapsamlı olarak incelenmemiş üretimi ilk kez kamuya 
açılmış oldu.. 
Sergi, söz konusu arşivden belge, fotoğraf ve çizimler ile İstanbul Şehir Üniversitesi Taha Toros Arşivi’nin
Sabiha BOZCALI bölümünden belgelerle hazırlandı.

BOZCALI’nın yaşamının önemli noktaları üzerinden mesleki üretiminin çeşitliliğinin vurgulandığı sergide, aile koleksiyonundan sulu boya ve yağlı boya tablolar da yer almıştı.Endüstri Eserlerinin Yeri Bilinmiyor


(Kaynak)
Sabiha Rüştü BOZCALI 1903 doğumlu. İlk işlerini Filarmoni Derneği’nde sergileyen sanatçı, eserlerinde endüstri üretimini konu yapan ilk kadın ressam olarak nitelendiriliyor.

BOZCALI, Yurt Gezileri Programı kapsamında Zonguldak’a gitmiş, fabrika ve santrallerdeki çalışma koşullarını işleyen eserler yapmıştı. 

Ancak Sabiha BOZCALI’ının endüstri konulu birçok resmi, sergi listelerinde olmasına rağmen, bu eserlerin şu anda nerede olduğu bilinmemektedir.


BOZCALI’nın Resimlediği Kitap Kapakları


(Kaynak)
BOZCALI, Münih ve Berlin’de eğitim gördükten sonra İstanbul’daki Sanayii Nefîse Mektebi’ne devam etti.

İllüstrasyonları Reşat Ekrem Koçu’nun “İstanbul Ansiklopedisi”nin yanı sıra “Milliyet”, “Yeni Sabah”, “Cumhuriyet”, “Ulus” ve “Tercüman” gazetelerinde yayımlandı. 

BOZCALI’nın resimlediği kitaplar arasında Orhan Veli’nin Türkçe'ye çevirdiği “La Fontaine Masalları”, Reşat Ekrem KOÇU’nun “İstanbul Ansiklopedisi”, Osmanlı Padişahları ile Nezihe ARAZ’ın “Anadolu Evliyaları ve Yunus Emre” eserleri yer alıyor.

BOZCALI, Ressamlar Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer alıyordu. 
Sanatçı, Türk Ressamlar Cemiyeti üyesiydi.

#SabihaRüştüBozcalı
(Kaynaklar): 
Türkiye’nin İlk Kadın İllüstratörü: Sabiha Rüştü / Evrensel.net.haber
Sabiha Rüştü BOZCALI / Vikipedi
(Kapak Fotografı):
ElmaAltShift.com

(Kaynak)