18.03.2016

31. Burdur Ulusal ve Uluslararası Karikatür Yarışması 2016 Burdur, Türkiye

Son katılım tarihi: 29 Nisan 2016.. Son yıllarda kültür varlığı kaçakçılığı, yurt dışına kaçırılmış olan Kültür Varlıklarımızın yurdumuza geri getirilmesi çalışmaları, tarihi ve doğal sitler, anıt eserler ve tarihi çevre bilinci ile bilimsel araştırmalar ve arkeolojik kazılarla müzeler ülkemizin gündeminde sürekli yer almış ve başlıca gündem konusu..

Burdur / TÜRKİYE
29 Nisan 2016
( P )

31. Burdur Ulusal ve Uluslararası Karikatür Yarışması 2016 Burdur, Türkiye..

31. Ulusal ve Uluslararası «Eski Eser - Müze ve İnsan İlişkileri» konulu Karikatür Yarışması Şartnamesi
GİRİŞ
Madde 1: Burdur Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde kutlanacak olan «Müzeler Günü» kutlama etkinlikleri içerisinde 31. Ulusal ve Uluslararası Karikatür Yarışması düzenlenmiştir.

AMAÇ
Madde 2: Son yıllarda kültür varlığı kaçakçılığı, yurt dışına kaçırılmış olan Kültür Varlıklarımızın yurdumuza geri getirilmesi çalışmaları, tarihi ve doğal sitler, anıt eserler ve tarihi çevre bilinci ile bilimsel araştırmalar ve arkeolojik kazılarla müzeler ülkemizin gündeminde sürekli yer almış ve başlıca gündem konusu olmuştur.

Amacımız karikatürcülerimizi özendirmenin yanı sıra, konu ile ilgili düşünce ve eleştirilerini almak ve eski eser sevgisini geniş kitlelere yayma, ilimiz turizminin gelişmesine katkı da bulunmak ve bu konudaki mesajların ülkenin gündeminde sürekli olarak canlı kalmasını sağlamaktır.

KONUSU:
Madde 3: Yarışma Konusu «Eski Eser - Müze ve İnsan İlişkileri» dir.

YARIŞMAYA KATILACAKLARDA ve YAPITLARDA ARANAN ŞARTLAR

Madde 4: Yarışmaya, yarışma seçici kurul üyeleri, jüri üyelerinin birinci ve ikinci derece yakınları dışında herkes katılabilir.
Madde 5: Yarışmaya çizerler en fazla 3 yapıtla katılabilirler.
Madde 6: Yarışmaya gönderilen yapıtlar özgün, hiç bir yerde yayınlanmamış ve orijinallerinin olması, fotokopi vb. örneklerinin gönderilmemesi gerekmektedir. Fikri sorumluluk çizerlere aittir.
Madde 7: Yarışmaya gönderilen yapıtların sağ arka köşesinde katılımcının adı soyadı ve adresi ile telefon numaraları yazılı olacaktır. Ayrıca, kısa özgeçmişlerini A5 ebadını geçmeyecek şekilde yazılı olarak göndereceklerdir.
Madde 8: Yapıtların boyutları azami 35x25 cm ebadında, olacaktır.
Madde 9: Ön elemeyi kazanan yapıtlar (sergilenmeye layık görülen) İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (Burdur Müzesi) tarafından sergilendiği gibi uygun görülen diğer yerlerde de sergilenebilecektir.
Madde 10: Yarışmaya katılan karikatürler Burdur Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (Müze Müdürlüğü)nün malı olacaktır. Karikatüristlerin telif hakları da Müdürlüğümüze devredilmiş sayılacaktır. Yayınlanması halinde çizerler bu yayınlardan bir hak talebinde bulunamayacak ancak, yayınlanması durumunda yayınlar çizerlere ücretsiz olarak ayrıca gönderilecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ VE TESLİM  YERLERİ
Madde 11: Yarışmaya son katılma tarihi 29 Nisan 2016 Cuma günüdür. Değerlendirme ise 2-7 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Sonuçlar 13 Mayıs 2016 Cuma günü Burdur Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Burdur Müze Müdürlüğü web. Adresinden duyurulacaktır. Ödül töreni 18 Mayıs 2016 tarihinde Müzeler Günü kutlama programı çerçevesi içerisinde gerçekleştirilecektir. Yarışmada ödül alan yapıt sahipleri, ödül törenine katılarak ödüllerini alacaklardır. Bu iş için yarışmada derece alan sanatçıların Burdur a geliş ve gidiş ücretleri ile konaklama ücretleri karşılanacaktır. 
31. Ulusal ve Uluslararası 
Karikatür Yarışması eserleri 
Burdur Müze Müdürlüğü 
Özgür Mh. Halk Pazarı Cd. No:3 
BURDUR 
adresine posta yoluyla yada elden teslim edebileceklerdir.

ÖDÜLLER
Madde 12:
Birinciye..................: 2.750,00 TL
İkinciye....................: 2.000,00 TL
Üçüncüye.................: 1.500,00 TL
Mansiyon.................: 1.000,00 TL
Ayrıca;
Burdur Belediyesi
Plastik Sanat Gönüllüleri Derneği ve 
Burdur Doğaltaş ve Mermerciler Derneği de katılımcı karikatürcülerin yapıtlarından seçecekleri eserlere “özel ödül” verecektir.

DİĞER HUSUSLAR
Madde 13: Yarışmaya katılan sanatçılar bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.
Not: Şartname örnekleri 
www.burdur.gov.tr
www.burdurkultur.gov.tr ve 
www.burdurmuzesi.gov.tr adresinden sağlanabilir. Tüm Katılımcılar eserlerini posta ile gönderebilirler. Yada elden teslim edebilirler
(Kaynak: Burdur Müze Müdürlüğü)
Katılım Koşulları: PDF