19.02.2016

Cumhur ERTEKİN Karikatür Sergisi Açıldı

45 çalışmanın yer aldığı sergi bir ay süreyle izlenebilecek..
Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği'nin sergi programı kapsamında, Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi'nde 17 şubat 2016 Çarşamba günü saat 18.00 da açıldı.

Cumhur ERTEKİN'in çalışmalarından oluşan karikatür sergisi, Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği'nin sergi programı kapsamında, Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi'nde 17 şubat 2016 Çarşamba günü saat 18.00 da açıldı.


Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen açılışta çizerler Dr.Ahmet ÇELİKKOL, Ayten KÖSE, Birol ÇÜN, Cem KOÇ, Abidin KÖSE, Eray ÖZBEK, Halit ŞEKERCİ, Hasan EFE, İlker NAZCAN, Oğuz DİCLE, Dr.Rifat MUTLU, Mustafa YILDIZ, Sadık ÖZTÜRK ve Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilcisi Mehmet ASLAN’ın yanı sıra Muhittin KÖROĞLU da sürpriz konuk olarak hazır bulundu.

Konak Belediyesi Kültür Müdürü Salim ÇETİN’in konuşmasının ardından, Eray ÖZBEK
Cumhur ERTEKİN’in karikatürü üzerinde değerlendirmelerini aktarırken, Prof.Dr.Oğuz DİCLE “Gerçeği Arayan Gülüş” başlıklı konuşmasında Prof.Dr. Cumhur ERTEKİN’in yaşamını gerçeği aramaya adamış, sayısız araştırma ve çalışması ile bilim dünyasında onurlu bir yer edinmiş bir bilim adamı olduğunu, gerçeği aramasının bilim ile sınırlı kalmayıp bu çabasını karikatür alanında da sürdürdüğünü, 70'li yılların ikinci yarısında çok sayıda gencin karikatüre yönelmesini sağlayan Cumhur ERTEKİN’in Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği'nin oluşmasına öncülük ettiğini, izleyen yıllarda zaman zaman çizgi çalışmalarına ara verse de meslek alanında, derslerinde karikatürlerini kullanmaya devam ettiğini vurguladı.

Sergide Cumhur ERTEKİN’in 1961 yılında İzmir’de İtalyan Kültür Merkezi’nde Tan ORAL ile birlikte açtığı sergideki karikatürlerden de bazılarına yer veriliyor. 

45 çalışmanın yer aldığı sergi bir ay süreyle izlenebilecek. (Haber: KarDerİzmir)