16.02.2016

Carlos LATUFF'a Ödül

LATUFF, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin "Yılın Başarılı Gazetecileri" ödülünü alan ilk yabancı çizer oldu.. 2015 yılının başarılı gazetecileri belirlendi. "Karikatür Dalı"ndaki ödül ise ilk kez bir yabancı çizere verildi..


Çağdaş Gazeteciler Derneği 2015 yılının başarılı gazetecilerini belirledi. "Karikatür Dalı"ndaki ödül ise ilk kez bir yabancı çizere verildi. 

Lübnan kökenli, Brezilyalı çizer:
Carlos LATUFF bu ödülü alan ilk yabancı çizer oldu.
Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği "Yılın Başarılı Gazetecileri" yarışması sonuçlandı. Ve "karikatür" dalında ilk kez yurt dışından bir karikatürcüye "Yılın Başarılı Gazetecileri" ödülü verildi.
Carlos LATUFF, son dönemde Türkiye'deki siyasi politik güncel konularda çizdiği oldukça cesur karikatürleriyle biliniyor.   

Carlos LATUFF Kimdir 
Carlos LATUFF
(Design by Paolo LOMBARDI, Italy)
1968 Rio De Jeneiro doğumlu. Brezilya'da yayınlanmış birçok gazetede çalıştı. 
Üyesi olduğu sol sendikanın aktivist bir üyesi olarak sendika için de çizimler yaptı. 
Brezilya dışında, internet üzerinden yayınlanan İsrail'in Filistin tutumu karşıtlığı ve Filistin halkı destekli karikatür çizimleriyle tanındı. 
Çizimlerinde ağırlıklı olarak Ortadoğuda yaşananları konu alan Lübnan kökenli çizer, Filistin konusundaki duyarlılığına son bir kaç yıldır Türkiye üzerine olan duyarlılığı da ekledi. 
Halen Türkiye üzerine karikatürlerini Birgün gazetesinde ve internet ortamında yayınlıyor.
(Kaynak: Mizah Haber Blog)
Çağdaş Gazeteciler derneği / Website
Çağdaş Gazeteciler Derneği / Vikipedi