14.02.2016

Burhanettin ARDAGİL Karikatür Sergisi Açıldı

Gaziemir Sanat Günleri ve Uluslararası Sanat Sempozyumu, dünyaca ünlü karikatürcü Burhanettin ARDAGİL’in çizimlerinin yer aldığı ‘Barış ve Kardeşlik’ temalı sergiyle başladı..

Gaziemir Sanat Günleri ve Uluslararası Sanat Sempozyumu, dünyaca ünlü karikatürcü Burhanettin ARDAGİL’in çizimlerinin yer aldığı ‘Barış ve Kardeşlik’ temalı sergiyle başladı..


Sanat Günlerinde Karikatür Sergisi
Gaziemir Belediyesi 9 ülkeden 15 sanatçının katılımıyla Gaziemir Sanat Günleri ve Uluslararası Sanat Sempozyumu düzenliyor. Gaziemirli Ressam Aynur AÇIKGÖZ’ün sanat küratörlüğünü üstlendiği ve bir hafta sürecek sempozyuma dünyaca ünlü ressam ve karikatüristler katılıyor.

Sempozyum boyunca Gaziemirli sanatseverlerin katılımıyla atölye çalışmaları ve sergiler düzenlenecek. Farklı ülkelerden sanatçıların katıldığı Gaziemir Sanat Günleri ve Uluslararası Sanat Sempozyumu dünyaca ünlü karikatürist Burhanettin ARDAGİL’in çizimlerinin yer aldığı ‘Barış ve Kardeşlik’ temalı sergiyle başladı. 

Gaziemir Belediye Hizmet Binası ikinci katında düzenlenen açılışa CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut TEKİN, Belediye Başkan Vekili Ünal IŞIK, belediye meclis üyeleri, Karikatüristler; Burhanettin ARDAGİL, Eray ÖZBEK, Ayten KÖSE, Mehmet ASLAN, Mustafa YILDIZ ve sempozyuma katılan sanatçılar ile Gaziemirliler katıldı.

Dünyaya Açılan Bir Belediye
Serginin açılışını sanatçılarla birlikte yapan Gaziemir Belediye Başkan Vekili Ünal IŞIK belediye olarak her zaman sanatın ve sanatçının yanında yer aldıklarını ve Gaziemir’i bir sanat kentine dönüştürdüklerini söyledi. 
Gaziemir Sanat Günleri ve Uluslararası Sanat Sempozyumu gibi önemli bir organizasyonu düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden IŞIK, etkinliğe katkı koyan tüm sanatçılara teşekkür etti.

Etkinliğin Sanat Küratörü Ressam Aynur AÇIKGÖZ ise; “Gaziemir Belediyesi örnek bir
davranışa imza atarak, pencerelerini dünyaya açarak 9 ülkeden 15 sanatçının katıldığı bu etkinliği düzenledi. Bu çalışmayı gerçekleştirmemizi sağlayan Belediye Başkanı Halil ibrahim Şenol’a her zaman sanatın ve sanatçının yanında yer aldığı için teşekkür ediyorum” diye konuştu.Çizgilerle Zulmü Anlatıyor
Dönemin Bulgaristan devlet yönetimin Türklere uyguladığı baskı sonucunca 1989 yılında Türkiye’ye yerleşen, ulusal ve uluslararası alanda 50'den fazla ödülü bulunan karikatürcü Burhanettin ARDAGİL, eserlerinde Bulgar rejimi sırasında Türklerin yaşadıkları sıkıntıları anlattığının altını çizdi. 


ARDAGİL, rejimde yaşadığı acı olayların kendisine çok farklı düşüncele kattığını, yıllarca ceza evinde kaldıktan sonra 6 ay akıl hastanesine gönderildiğini ve bu olayları karikatürlerine ilham olduğunu anlattı. 
Gaziemir’de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden ARDAGİL, “Benim ve eserlerimin Gaziemirli sanatseverlerle buluşmasını sağlayan Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’a teşekkür ediyorum” dedi. 
(Haber: Mustafa YILDIZ)