14.02.2016

"Aşk Çizgisi" Karikatür Albümü

Muhammet ŞENGÖZ dördüncü karikatür albümünü yayımladı..
İzmitli karikatür ve özgün baskıresim sanatçısı Muhammet ŞENGÖZ, "Aşk Çizgisi" adlı dördüncü (4.) karikatür albümünün tanıtımını 13 Şubat 2016 Cumartesi günü yaptı.
İzmitli karikatür ve özgün baskıresim sanatçısı Muhammet ŞENGÖZ, "Aşk Çizgisi" adlı dördüncü (4.) karikatür albümünün tanıtımını 13 Şubat 2016 Cumartesi günü yaptı. 

Tanıtımla birlikte bir de sergi açılışı gerçekleştirdi. TMMOB Kocaeli Mimarlar Odası’nın Alemdar Caddesi’ndeki taş binada yapılan tanıtım, imza günü ve sergi saat 20.00’ye kadar sürdü.

Haftalık Karikatürlerinden Seçmeler
Muhammet ŞENGÖZ albümünü, Özgür Kocaeli gazetesinde Pazar günleri çizdiği
"aşk" temalı karikatürlerden oluşturdu. 2 bin adet basılan ve kitapçılarda satışa sunulacak albümde 115 karikatür bulunuyor.

Herkesin Bir Öyküsü Vardır
Tanıtım öncesi bir de söyleşi yapan Muhammet ŞENGÖZ, “Dünyada ne kadar kafa varsa o kadar aşk tanımları vardır. Öğrenci yetiştirmeye başladığım da aşkla başladım. Derin bilgiye sahip olabilirisiniz ama içinizde aşk yoksa öğretmenin etkisi az olur. Büyük aşka götürdüğümüz atölye bir noktadan sonra kapatıldı. Ama aşkımız devam etti. Çevremde çok güzel aşklar tanıdım. Kiminle konuşsanız konuşun herkesin bir öyküsü vardır. 500 yakın aşk karikatürü yayınladım. Ve bunlar öğrencilerimle bir araya getirdik. Hem kitabım hem de öğrencilerimle gurur duyuyorum” dedi.

Muhammet Şengöz Kimdir?
1964 İzmit doğumlu. 1987 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. 1990 yılında “Tahta oyma basma tekniği” konulu çalışmasıyla doktorasını yaptı.

İzmit’teki kendi atölyesinde hem sanat öğrencisi yetiştiriyor hem de çalışmalarını sürdürüyor. 1995 yılında Türkiye’de Yüksek Oyma-Basma Tekniği ile Eser Veren Sanatçılar” konulu tez çalışmasıyla “Sanatta Yeterlilik” derecesi aldı. 

1979yılında GIRGIR Mizah Dergisi'nde yayınlandı. Yerel bir gazetede yayımlanan “Çizdimgitti” adlı köşesinde çizdiği günlük karikatürlerini 2003 Mart ayında bir araya getirdi. Şu an Öykü Edebiyat Dergisi'ne illüstrasyonlar çizmekte.

Ödüllerinden bazıları
1988 1. Ankara Film Şenliği- Başarı Ödülü
1989 Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Armağanı “Çevre”- Mansiyon
1989 Türk Kütüphaneciler Derneği “Kütüphane”- Beğeni Ödülü
1989 2. Ankara Film Şenliği-Başarı Ödülü
1990 İtalya Marostica “Fanatizm”- Birincilik
1991 Üsküdar Belediyesi “Üsküdar’a Giderken” – Birincilik
1992 4. Ankara Film Şenliği- Başarı Ödülü
(Kaynaklar):
http://www.ozgurkocaeli.com.tr/karikaturler
http://www.ozgurkocaeli.com.tr/kultur-sanat/sengoz-ask-cizgisini-tanitti-h293236.html
http://www.ozgurkocaeli.com.tr/gundem/sengozun-dorduncu-karikatur-albumu-hazir-h293074.html