1. KYM Uluslararası Karikatür Yarışması Sonuçlandı

Kimse Yok Mu Derneği'nin düzenlediği "Mülteciler" (Refugees)  konulu 1. Uluslararası karikatür yarışmasının birinciliğini, Küba'dan ARES kazandı..

Kimse Yok Mu Derneği'nin düzenlediği "Mülteciler" (Refugees)  konulu 1. Uluslararası karikatür yarışmasının birinciliğini, Küba'dan ARES kazandı..
Dünyanın en büyük sorunlarından biri haline gelen mülteci / sığınmacı problemine dikkat çekmek, hayatlarına mülteci olarak devam etmek zorunda kalan sivillerin yaşadığı tüm sorunları gündeme taşımak amacıyla Kimse Yok Mu Derneği'nin düzenlediği ‘Mülteciler’ (Refugees) konulu 1. Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı. 

Yapılan değerlendirmeler sonucunda birinciliği Kübalı çizer ARES kazanırken, Romanya'dan Pavel CONSTANTIN'in eseri ikinciliği ve İtalya'dan Alessandro GATTO 'nun çizimi de üçüncülüğü kazandı. 
Eserlerin değerlendirilmesi 4 Şubat tarihinde yapıldı. Yarışmaya hak kazanan 1243 eserden 62'si finale kaldı. Yeniden yapılan bir değerlendirme sonrası, son 16'ya kalanlar belirlendi.  Bu aşamada ise jüri üyeleri, son 16 eser için gizli oylama ile puanlama yaptı. Puanların toplamından sonra ortaya çıkan sonuca göre, en yüksek puanı alan ARES'in karikatürü birinciliği elde etmiş oldu. 

Jüri heyeti: 
Tan ORAL (Jüri Başkanı), Türkiye
Rudy GYHESENS, Belçika 
İbrahim ÖZDABAK, Türkiye
Cem KIZILTUĞ, Türkiye
Muammer KOTBAŞ, Türkiye

Yarışmada birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye bin Dolar ödül verilecek. Ödüller ise 2 Mart 2016 tarihinde İstanbul’da sahiplerini bulacak.
İstanbul’da yapılacak ödül töreni ile birlikte başta akademisyen, gazeteci, aktivist, siyasi ve gönüllülerin katılacağı, konuyla ilgili paneller gerçekleştirilecek, Bunlar sırasıyla İstanbul (Türkiye), Atina (Yunanistan), Viyana (Avusturya), Paris (Fransa), Köln (Almanya) ve Brüksel’de (Belçika) devam edecek. Sergi ve Paneller Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya göç esnasında kullandıkları geçiş güzergâhları (Göç Yolları) dikkate alınarak tespit edildi.
Yarışmanın sergisinin 26 Mart, 9 Nisan 2016 tarihleri arasında Hindistan'da da sergilenmesi planlanıyor.

Kazananlar:
1. Arístides Esteban Hernández Guerrero (ARES), Küba
2. Pavel CONSTANTIN, Romanya
3. Alessandro GATTO, İtalya

Mansiyonlar:
Pedro MOLINA, Nikaragua
Oleksy KUSTOVSKI, Ukrayna

Jüri Özel Ödülü

 Arístides Esteban Hernández Guerrero (ARES), Küba

Rules (EN)
Şartname (TR)1.lik Ödülü:
Arístides Esteban Hernández GUERRERO
(ARES)

Küba

2.lik Ödülü:
Pavel CONSTANTIN
Romanya


3.lük Ödülü:
Alessandro GATTO

İtalya


Mansiyon:
Pedro MOLINA

Nikaragua


Mansiyon:
Pedro MOLINA

Nikaragua


Jüri Özel Ödülü:
Arístides Esteban Hernández GUERRERO
(ARES)

Küba