5 Aralık 2015 Cumartesi

Karikatürcü Sinan GÜRDAĞCIK Yaşama Veda Etti

Karikatür çizeri Sinan GÜRDAĞCIK, 05 Aralık 2015 Cumartesi günü sabah saatlerinde İstanbul'da yaşamını yitirdi. Karikatür çizeri Sinan


Karikatürcü Sinan GÜRDAĞCIK Yaşama Veda Etti..

Karikatür çizeri Sinan GÜRDAĞCIK, 05 Aralık 2015 Cumartesi günü sabah saatlerinde İstanbul'da yaşamını yitirdi. Karikatür çizeri Sinan GÜRDAĞCIK, 05 Aralık 2015 Cumartesi günü sabah saatlerinde İstanbul'da yaşamını yitirdi. 


Karikatür çizeri Sinan GÜRDAĞCIK, 05 Aralık 2015 Cumartesi günü sabah saatlerinde İstanbul'da yaşamını yitirdi. Karikatür çizeri Sinan GÜRDAĞCIK, 05 Aralık 2015 Cumartesi günü sabah saatlerinde İstanbul'da yaşamını yitirdi..

Karikatür çizeri Sinan GÜRDAĞCIK, 05 Aralık 2015 Cumartesi günü sabah saatlerinde İstanbul'da yaşamını yitirdi. Karikatür çizeri Sinan GÜRDAĞCIK, 05 Aralık 2015 Cumartesi günü sabah saatlerinde İstanbul'da yaşamını yitirdi.  GÜRDAĞCIK; "Milliyet Çocuk" dergisinde sevimli kedi "Mırnav"ın yanı sıra pek çok kez kapak grafikleri ile de tanınıyordu.

1953 Edirne doğumlu olan Slnan GÜRDAĞCIK, 6 Aralık 2015 Pazar günü İstanbul Erenköy, Galip Paşa Camii'nden, öğle namazında uğurlanacak ve Edirne'de ailesinin yanına defnedilecek.
---------------
Sinan GÜRDAĞCIK / Facebook >>

SİNAN GÜRDAĞCIK KİMDİR?


       1953 Edirne doğumlu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 1972'de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (şimdiki Mimar Sinan Üniversitesi) Yüksek Heykel Bölümü'ne girdi. 1970'te ilk karikatürleri , Günaydın Gazetesi’nin mizah eki "Ustura"da yayınlandı. "Salata" dergisinde 1973'te başlayan karikatür ve çizgi roman çalışmalarını "Gırgır", "Çarşaf" ve "Çivi" mizah dergilerinde sürdürdü.

Bağımsız çalışmaya başladığı 1979 yılından sonra;  "Hayat", "Ses", "Hey", "Tele Magazin", "Bravo", "Elele", "Milliyet Gazetesi Mizah Sayfası", "Milliyet Çocuk", "Milliyet Kardeş", "Çekirge", "Türkiye Çocuk" gibi dergi ve gazetelerde karikatürleri, çizgi romanları yayınlandı.
Birçok kaset ve plak kapağı da yapan GÜRDAĞCIK. TRT Televizyonu için skeçler ve parodiler yazdı. Kandemir KONDUK, Müjdat GEZEN, Sadık ŞENDİL ve Ahmet ÜSTEL’le birlikte Güldürü Üretim Merkezi’nin (GÜM) kuruluşunda bulundu ve Güneş Gazetesi için hazırlanan "Güm" adlı sayfaya karikatürler çizdi. Bir süre Yeni Asır Gazetesi’nin mizah eki olan "Gıcık" adlı dergiyi hazırladı. "Ses Dergisi"nin mizah eki olan "Atmaca"ya çizdi ve bu ekin mizah yönetmenliğini yaptı.
Bir dönem, “Gazete” adıyla yayınlanan bir gazete için “Mazete” adlı bir mizah eki hazırlayıp ve yönetti. Derviş PASİN ve Ateş BENİCE’nin TRT için hazırladıkları "Evliya Çelebi", "Servinin Fırçası", "Uykudan Önce", "Neden Çizgi Boğaç Han" v.b. çizgi film çalışmalarına senaryo, story board, layout, background aşamalarında katkıda bulundu.

Çizgi Roman üzerine araştırma yazıları da bulunan Sinan GÜRDAĞCIK, çocuklar için hazırlanmış hikaye, roman ve eğitime yönelik çok sayıda kitabı resimledi. Çevre Bakanlığı, TRT ve Korozo firması için, çocuklarda çevre bilincini geliştirmeye yönelik çeşitli çizgi filmler hazırladı.

 Özel Televizyon kanalları için hazırlanmış "Sarı Trampet", "Sezen AKSU Show", "Abuzer Şov", "Meltem Cumbul"un yarışma programı, "Hayvanlara Dokunduk" v.b. diziler ve programlar için çizgi filmler yaptı. Çeşitli firmalar için eğitim, tanıtım ya da reklam amaçlı çeşitli çizgi film, web siteleri ve etkileşimli cd’ler hazırladı, logo ve tipler tasarladı.
"Ebe Sobe" ve "Petro Haber" dergilerinde çizgi romanları yayınlanan Sinan GÜRDAĞCIK, kitap resimleme ve çizgi film çalışmalarını da sürdürmekteydi.
"Mırnav", "Çomar", "Zehir Hafiye", "Murat 132", "Pompacı Kamil", "Volkmen Vedat", "Meloş", "Süpürmen", "Kenan The Berber", çizerin en bilinen tiplemeleridir. (Kaynak: Homur)(Çizim; Necmi YALÇIN, 2015)