14 Aralık 2015 Pazartesi

"Karaelmas İbn-i Sina Ödülü 2015" Karikatürcü Mete Arif TOKMAK'a Verildi

İbn-i Sina Ödülü; kent sınırları içinde bulunduğu ortamda (okulunda, mahallesinde, işyerinde, yöresinde) kültür ve sanatın yaygınlaşması için emek veren, sanatın insanlarla buluşması için gönüllü ortam yaratan kişilere verilmek üzere 2012 yılında ilk kez konmuş, İbn-i Sina'ya ait "Bilim ve Sanat takdir edilmediği yerden göç eder"..
---

"Karaelmas İbn-i Sina Ödülü 2015" Karikatürcü Mete Arif TOKMAK'a Verildi..

"Karaelmas İbn-i Sina Ödülü 2015" Mete Arif TOKMAK'ın oldu.. Zonguldak'ta 16 yıldır kültür-sanat ortamı sunan Sergi Odası'nın üç yıldır verdiği İbn-i Sina Ödülü'nü bu yıl karikatürist, yazar Mete Arif TOKMAK aldı..

"Karaelmas İbn-i Sina Ödülü 2015" Mete Arif TOKMAK'ın oldu.. Zonguldak'ta 16 yıldır kültür-sanat ortamı sunan Sergi Odası'nın üç yıldır verdiği İbn-i Sina Ödülü'nü bu yıl karikatürist, yazar Mete Arif TOKMAK aldı.


İbn-i Sina Ödülü; kent sınırları içinde bulunduğu ortamda (okulunda, mahallesinde, işyerinde, yöresinde) kültür ve sanatın yaygınlaşması için emek veren, sanatın insanlarla buluşması için gönüllü ortam yaratan kişilere verilmek üzere 2012 yılında ilk kez konmuş, İbn-i Sina'ya ait "Bilim ve Sanat takdir edilmediği yerden göç eder" sözü ise, ödül isminin seçilme gerekçesi olmuştu.

Uzun yıllar karikatür sanatı ile uğraşan, sergiler açan, yerel gazetelerde yazılar yazan Mete Arif TOKMAK, Bülent ECEVİT Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nün ilk mezunları arasında yer aldı. Öğrenci arkadaşlarıyla Karaelmas Ressamlar Grubu'nu oluşturdu. Çizme Akademik Resim Kursu adı altında eğitimler verdi. Filyos Sanat Buluşmaları'nda, Çırgan Köyü Sanat Atölyelerinde, okullarda eğitimci olarak yer aldı. Önceki yıllarda ise Karaelmas Üniversitesi Karikatür Kulübü'nü kurdu. Fanzin ve mizah dergileri çıkardı. Kordon boyunda kurulan "Sanat Sokağı" çalışmalarının içinde bulundu.


"Zonguldaklı Bir Roman" olan "Taşra Züppesi" isimli ilk kitabını bu yıl yayınlayan Mete Arif TOKMAK aynı zamanda yerel kültür ve edebiyat dergisi Zonkişot'un kuruluşunda yer aldı.

İlk Ödül 2012'de verildi
Emekli öğretmen, yontu ve mask sanatçısı Mehmet TÜRKÇELİK 2012'de Karaelmas İbn-i Sina Ödülü'nün ilk sahibi olurken, Yrd.Doç.Dr. Mustafa Yüce ve Dr.Yücel Namal 2013 yılı, Mardin Artuklu Üniversitesi öğretim görevlisi, sanatçı Yrd. Doç. Kutlu GÜRELLİ ve gazeteci, araştırmacı M.Çetin SEZGİN 2014 yılı ödülünü aldı.

İbn-i Sina Kimdir?


İbn-i Sina, Kuşyar isimli bir hekimin yanında tıp eğitimi aldı. Değişik konular üzerine 240'ı günümüze gelen 450 kadar makale yazdı. Elimizdeki yazıların 150 tanesi felsefe 40 tanesi de tıp üzerinedir. Eserlerinin en ünlüleri felsefe ve fen konularını içeren çok geniş bir çalışma olan Kitabü'ş-Şifa (İyileşme Kitabı) ile El-Kanun fi't-Tıb'dır (Tıbbın Kanunu). Bu iki eser ortaçağ üniversitelerinde okutulmuştur.
(İlgili Haber: 67 Sanat / Blog)