Doğumunun 100. yılında Aziz NESİN


🔴İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ünlü mizah ustası Aziz NESİN’in 100. doğum yılı anısına düzenlenen “Mizah Festivali”, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki açılış töreniyle başladı. Törende kısa bir konuşma..

Doğumunun 100. yılında Aziz NESİN..

İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğumunun 100. yılı kutlanan yazar ve düşün insanı Aziz NESİN’i “Mizah Festivali” ile anıyor. Festival kapsamında AASSM’de açılan “Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz NESİN” sergisi ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topladı..Törende kısa bir konuşma yapan ünlü sanatçının oğlu Ali NESİN, “Aziz Nesin çok seviliyordu. Bu sevgi bir anda olmadı, hep baskı altında yaşadı. 

Mizah Festivalinde İlk Gün..
İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğumunun 100. yılı kutlanan yazar ve düşün insanı Aziz NESİN’i “Mizah Festivali” ile anıyor. Festival kapsamında AASSM’de açılan “Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz NESİN” sergisi ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ünlü mizah ustası Aziz NESİN’in 100. doğum yılı anısına düzenlenen “Mizah Festivali”, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki açılış töreniyle başladı. Törende kısa bir konuşma yapan ünlü sanatçının oğlu Ali NESİN, “Aziz Nesin çok seviliyordu. Bu sevgi bir anda olmadı, hep baskı altında yaşadı. Türkiye halkı her zaman Aziz Nesin’e hakkını veriyor. Aziz Nesin her zaman kendisini halka borçlu hissetti ama artık sanırım biz ona borçluyuz” dedi.

Aziz NESİN’in yaşamında İzmir’in özel bir yeri olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer TUNÇAĞ ise “İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu mizah festivaliyle bir ilki başlatıyor. Bir süre sonra uluslararası düzeye ulaştırma dileğimiz var. Umarım gelecek yıllar daha kapsamlı bir mizah festivali yaparız” diye konuştu.

NESİN’i anlattılar..Konuşmaların ardından 20 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek festivalin ilk paneli düzenlendi. Eleştirmen-yazar-yönetmen Vecdi SAYAR’ın yönettiği “Marko Paşa’dan Aydınlar Dilekçesi”  başlıklı panelde, Aydınlar Dilekçesi’nin ilk imzacılarından yazar İnci ARAL, avukat Turgut KAZAN, eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent TANIK, şehir ve bölge plancısı, sosyolog Prof. Dr. İlhan TEKELİ ve gazeteci-yazar Erbil TUŞALP konuşmacı olarak yer aldı. 
Günün ikinci söyleşisinde ise “Nesin Vakfı ve Çocukları” başlıklı paneli İzmir Milletvekili
Zeynep ALITOK AKATLI yönetti. Aziz NESİN Vakfı’nın yöneticileri Süleyman CİHANGİROĞLU ve Özgün Dündar CİHANGİROĞLU, vakıf öğrencileri Aliye Ecem ŞAHİN, Umut BAŞER ve Neslişah KAHRAMAN, Aziz NESİN ile ilgili anılarını ve vakfın çalışmalarını anlattı. İsa ÇELİK de fotoğraflarıyla Nesin Vakfı’nın kuruluş öyküsü sundu.Bu sergiyi kaçırmayın..


Panellerin ardından, Aziz NESİN’in edebiyatı, mizahı, hayat görüşü, politik duruşu ve geleceğe bıraktıklarını yansıtan serginin açılışı gerçekleştirildi. Sergide yazarın yüz binlerce dokümandan oluşan kişisel arşivinden bir seçki, el yazması notları, eşyaları, biriktirdikleri, aldığı ulusal ve uluslararası ödüller ve kitaplarının yanı sıra, yaşamı üzerine video röportajlar ve belgeseller de yer alıyor. Sergi, festivalin sona ermesinin ardından da İzmirliler tarafından gezilebilecek. ⬤ (Mustafa YILDIZ)Turgut ÇEVİKER, Feyza TUNA,
Lüfü DAĞTAŞ, Mustafa YILDIZ