15.12.2015

100. Doğum Yılında Aziz NESİN İzmir'de Mizah Festivali İle Anılıyor

Festival, 18 Aralık tarihinde saat 16.00’da Ahmed Adnan SAYGUN Sanat Merkezi’nde Aziz NESİN’in oğlu Ali NESİN’in de katılacağı açılış töreni ile başlayacak..

Festivalin ilk etkinliği “Marko Paşa’dan Aydınlar Dilekçesi”  başlıklı panel olacak..

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu sene doğumunun 100. yılı kutlanan yazar ve düşün insanı Aziz NESİN’i “Mizah Festivali” ile anacak. Farklı sanat dallarından mizah ustaları 18 – 20 Aralık tarihlerinde İzmir’de olacak.
 İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ünlü mizah ustası Aziz Nesin’in 100. doğum yılı anısına düzenlediği “Mizah Festivali”,  panel, söyleşi, oyun, belgesel ve sergilerle ünlü mizah ustalarını İzmirlilerle buluşturacak. 18 – 20 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek festivalde İzmir sokakları, mizahın gülümsetirken düşündüren gücüyle buluşacak. 

Açılış günü iki panel ve bir sergi


Festival, 18 Aralık tarihinde saat 16.00’da Ahmed Adnan SAYGUN Sanat Merkezi’nde Aziz NESİN’in oğlu Ali NESİN’in de katılacağı açılış töreni ile başlayacak. Festivalin ilk etkinliği “Marko Paşa’dan Aydınlar Dilekçesi”  başlıklı panel olacak.


Eleştirmen-Yazar- Yönetmen Vecdi SAYAR’ın yöneteceği panelde, Aydınlar Dilekçesi’nin ilk imzacılarından yazar İnci ARAL, Avukat Turgut KAZAN, eski Çankaya Belediye Başkanı Bülent TANIK, şehir ve bölge plancısı, sosyolog Prof. Dr. İlhan TEKELİ ve gazeteci-yazar Erbil TUŞALP konuşmacı olarak yer alacak. 
Günün ikinci söyleşisi ise yine Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde saat 18.00’da başlayacak. “Nesin Vakfı ve Çocukları” başlıklı paneli İzmir Milletvekili Zeynep ALTIOK AKATLI yönetecek. Aziz Nesin Vakfı’nın yöneticileri Süleyman CİHANGİROĞLU ve Özgün Dündar CİHANGİROĞLU, vakıf öğrencileri Aliye Ecem ŞAHİN, Umut BAŞER ve Neslişah KAHRAMAN, Aziz Nesin ile ilgili anılarını ve vakfın çalışmalarını anlatacak. İsa ÇELİK fotoğrafları ile Nesin Vakfı’nın kuruluş öyküsü sunulacak. 

“Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz Nesin” sergisi
Saat 19.30’da açılacak sergi ile İzmirliler, Aziz Nesin’i edebiyatı, , mizahı, hayat görüşü, politik duruşu ve geleceğe bıraktıkları açısından daha yakından tanıyacak. Sergide yazarın yüz binlerce dokümandan oluşan kişisel arşivinden bir seçki, el yazması notları, eşyaları, biriktirdikleri, aldığı ulusal ve uluslararası ödüller ve kitaplarının yanı sıra, yaşamı üzerine video röportajlar ve belgeseller de yer alacak. Sergi, festivalin sona ermesinin ardından da İzmirliler tarafından gezilebilecek. 

Festival ikinci gün Kültürpark’ta
19 Aralık Cumartesi günü yönetmen Feyzi TUNA, saat 15.00’da Kültürpark İzmir Sanat’ta “Çağdaş Nasreddin Hoca Aziz Nesin” belgeselinin gösterimini yapacak. Gösterimin ardından  76 yaşındaki sinema yönetmeni, senarist ve oyuncu Feyzi TUNA ile bir söyleşi gerçekleşecek. Saat 16.00’da “Gülümseyen Sanat” başlıklı panel düzenlenecek. Moderatörlüğünü karikatür tarihçisi Turgut ÇEVİKER’in yapacağı panelde yönetmen-oyuncu Yücel ERTEN “Tiyatroda Mizah”, karikatür sanatçısı Tan ORAL “Çizgi ile Mizah”, sanat eleştirmeni Ayşegül SÖNMEZ ise “Görsel Sanatlarda Mizah” konularında konuşacak. Saat 20.00’da Tiyatro Kumpanyası’nın “Azizim” adlı oyunu sergilenecek. Oyunun ardından tiyatro severler, bu oyunu Aziz Nesin’in öykülerinden uyarlayan yönetmen-oyuncu Kemal KOCATÜRK ile söyleşi imkanı bulacak. 

20 Aralık Pazar Nesin’in doğum günü
Aziz NESİN’in doğum günü olan 20 Aralık Pazar saat 15.00’de, Ahmed Adnan SAYGUN Sanat Merkezi’nde karikatürcü Cihan DEMİRCİ, “Yüzde 100 Aziz NESİN” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek. Saat 16.00’daki “Medyada Mizah” adlı panelde gazeteci-yazar Aydın ENGİN, senarist Umur BUGAY ve radyo programcısı Ayça ŞEN konuşacak. 

Festivalin kapanışı “Azizname” ile 

Festivalin kapanışı,  20 Aralık’ta, İzmir Sanat’ta saat 20.00’da “Azizname” oyunu ile yapılacak. Yücel ERTEN’in Aziz NESİN öykülerinden uyarlayıp yönettiği oyunu, Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) oyuncuları sergileyecek. 
Not: İzmir Mizah Festivali’nin afişinde, 2004 yılında yaşamını yitiren değerli karikatürcü Necati ABACI’nın Aziz NESİN karikatürü yer alıyor ve iki usta birlikte anılıyor. (Mustafa YILDIZ)