28 Kasım 2015 Cumartesi

Tahir ELÇİ'nin Ardından

Bir avukat ölür.. Hukuk ölür.. Çok şey ölür.. Cem KOÇ çizdi.. Diyarbakır'ın Sur ilçesinde saat 13.00'ten itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.  Diğer yaralı polis de akşam saatlerinde


Tahir ELÇİ'nin Ardından..

Basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Efkan ÂLÂ, çatışmanın bir arabadan güvenlik güçlerine ateş açılmasıyla başladığını belirtti..


Diyarbakır Barosu üyeleri Sur ilçesinde basın açıklaması yaptıktan hemen sonra silah sesleri duyuldu. Çıkan çatışmanın ortasında kalan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir ELÇİ ve bir polis hayatını kaybetti. 

Basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Efkan ÂLÂ, çatışmanın bir arabadan güvenlik güçlerine ateş açılmasıyla başladığını belirtti. 

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde saat 13.00'ten itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 
Diğer yaralı polis de akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.
---------------
(Basın'dan) (Kaynak: Milliyet)

TAHİR ELÇİ KİMDİR?

Uğradığı silahlı saldırıda öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, evli ve 2 çocuk babasıydı. Elçi 1966 yılında Cizre'de dünyaya gelmiş, ilk ve orta öğrenimini aynı yerde tamamlamıştır. 
1991 yılında D.Ü. Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1992 yılından beri Diyarbakır'da serbest avukatlık yaptı; mesleki faaliyetleri ceza ve insan hakları hukuku alanında yoğunlaştı.

 Kamuoyu gündeminde de kalmış bir çok davada mağdurları yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde temsil etti. Almanya'da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüş, bir çok ulusal ve uluslar arası toplantı ve konferansa konuşmacı olarak yer almış, tebliğ sunmuştur. 
1998 yılından beri staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermektedir. 1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosunda yöneticilik yapmıştır. 
Halen Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer almıştır.Cem KOÇ