10 Kasım 2015 Salı

Kayıp Walt DISNEY Arşivi Bulundu

Kayıp Walt DISNEY Arşivi Bulundu.. Walt DISNEY'in 1928 yılına ait kayıp bir çizgi filmi 87 yıl aradan sonra bulundu.. Film Aralık 2015'de seyirciyle buluşacak.87


Kayıp Walt DISNEY Arşivi Bulundu..

87 yıl aradan sonra bulunan Walt DISNEY filmi şimdiden merak ediliyor. Kayıp olan Sleigh Bells (Kızak Çanları) adlı çizgi film, Aralık ayında seyirci karşısına  çıkacak..


Bu film; Walt DISNEY'in, kahramanı Mickey Mouse'dan (Miki Fare) önceki tiplemesi olan "Şanslı Tavşan Oswald"a ait macerasını anlatıyor. Film, 1928 yılında ilk kez gösterilmiş ve daha sonra kaybolmuştu..
87 yıl aradan sonra bulunan Walt DISNEY filmi şimdiden merak ediliyor. Kayıp olan Sleigh Bells (Kızak Çanları) adlı çizgi film, Aralık ayında seyirci karşısına  çıkacak.

Bu film; Walt DISNEY'in, kahramanı Mickey Mouse'dan (Miki Fare) önceki tiplemesi olan "Şanslı Tavşan Oswald"a ait macerasını anlatıyor. Film, 1928 yılında ilk kez gösterilmiş ve daha sonra kaybolmuştu.

Kayıp çizgi filmlerin bulunması için dünya genelinde film arşivleri ve özel koleksiyoncularla işbirliği yaptıklarını belirten Walt DISNEY Animasyon Stüdyoları Başkanı Andrew MILLSTEIN, "Şanslı Tavşan Oswald" karakterini DISNEY  tarihinin önemli bir parçası olarak niteledi.

BFI Ulusal Arşivi Kuratörü Robin BAKER, "Film, DISNEY'in sessiz sinema dönemindeki eserlerinin en önemli örneklerinden biri. 'Kızak Çanları'nı 87 yıl sonra yeniden izleyiciyle buluşturacak olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.
İlk kez 1928'de gösterilen ve daha sonra kaybolan filmin prömiyeri, 12 Aralık 2015'de İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak.

Amerikalı karikatürcü ve yapımcı Walt DISNEY'in imzasını taşıyan karakterler, dünya genelinde büyük ün kazanmıştı. DISNEY'in ilk kez 18 Kasım 1928'te izleyicilere tanıttığı Miki Fare ile kız arkadaşı Mini (Minnie), karakterlerden en ünlüsü olarak kabul ediliyor.
---------------
- FRAGMAN/Video: 
  Sleigh Bels (Kızak Çanları) 1928
- DISNEY History
- DISNEY Türkiye
- DISNEY International
- Walt DISNEY Company/Wikipedia
(İlgili bağlantılar):
- BBCNews
- Hürriyet
- Tv Arşivi

---