17 Kasım 2015 Salı

"Çocuk Hakları" Karikatür Sergisi

Prof.Dr. Halis DOKGÖZ'ün "Çocuk Hakları" Karikatür Sergisi 18 Kasım'da Mersin'de açılıyor..Prof.Dr. Halis DOKGÖZ "Çocuk Hakları" Karikatür Sergisi, 18-24 Kasım 2015 tarihleri arasında Mersin Adliyesi'nde görülebilecek.

Açılış: 18 Kasım 2015 Çarşamba
Saat: 11:00
Adres:
Mersin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu
Mersin Adliyesi, 4. Kat
MERSİN

Prof.Dr. Halis DOKGÖZ
1999 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde Adli Tıp  ihtisasını tamamladı. Halen Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi (Prof.Dr.) olarak çalışmaktadır. Çocuk hakları, insan hakları, şiddet, adli tıp ve adli psikiyatri ilgi alanlarını oluşturmaktadır. 


Karikatüre 1985’de başladı. İlk karikatürü aynı yıl “Kılçık” dergisinde yayınlandı. Daha sonra karikatürleri Gırgır, Limon, Çarşaf, Gümgüm, Akrep (Kıbrıs), Hallo (Almanya), ArteFacto (İspanya), Cumhuriyet, Bulvar, Bizim Gazete, Hürriyet, Milliyet, BirGün, Radikal ve Sabah gibi pek çok gazete ve dergide yayınlandı. 

Düzenli olarak Kılçık, Tıp Dünyası, Sendrom, Hiç, Fesat, Homur ve Hekim Forumu dergilerine çizdi. 
Karikatürleri Almanya, İspanya, Belçika, Yunanistan, Romanya, Güney Kore, Polonya, İran, Kıbrıs, Portekiz, Kırgızistan, Rusya, Azerbaycan, Hindistan, Sırbistan ve Çin gibi ülkelerde yayınlandı. 

Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalardan 12 ödül aldı. Pek çok ortak ve karma sergiye katıldı. İlk kişisel sergisini 1991’de Ankara’da 2.Tıp Fuarı’nda açtı. 

1989’da “Güneşin Girmediği Yere” adlı ilk kitabını yayınladı. 2010 yılında Türk Tabipleri Birliği yayınlarınca “Çizgisel” adında ikinci kitabı yayınlandı. Karikatürleri yanında tıbbi illüstrasyonlar da yapmaktadır. 
Karikatürlerini 
http://halisdokgoz.blogspot.com 
ve Alman 
http://www.toonpool.com/artists/halisdokgoz_4410 
adresinde sergilemektedir.