6 Kasım 2015 Cuma

34. TÜYAP Kitap Fuarı'nda Bu Yıl Ana Tema "Mizah"

34. İstanbul Kitap Fuarı'nın Bu yılki teması “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak”..Bu yıl 7-15 Kasım 2015 tarihleri arasında açık kalacak "34. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı"nın bu yılki ana teması “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak” olarak belirlendi. 

Büyükçekmece TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak olan kitap fuarının Onur Çizeri ise, karikatürcü Tan ORAL olacak. 
Fuar süresince pek çok panel ve etkinlik gerçekleşecek. Tan ORAL’ın hayatı, çalışmaları ve eserlerinden seçkilerin olduğu bir kitap ve sergi de  TÜYAP tarafından  hazırlanacak.

TAN ORAL
1937 yılında Amasya’da doğan ödüllü karikatür sanatçısı Tan ORAL, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi) Mimarlık bölümünü 1963'te bitirdi. Aynı okulda üç yıl Yapı ve Meslek kürsüsü asistanı olarak çalıştı. Daha sonra karikatür, film ve çizgi film uğraşlarına yöneldi. 1969'da Sanatçılar Birliği’ne üye olan ORAL; Ant, Yeni Gün, Yansıma ve Özgür İnsan gibi dergi ve gazetelere karikatürler çizdi. Hazırladığı kısa film ve çizgi filmlerle ödüller kazandı. 1976’da Politika’da ilk kez günlük karikatür çizmeye başladı. Daha sonra Cumhuriyet’e geçti. Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından altı kez “Yılın Karikatürcüsü” seçildi. İlk eserlerinde başlayarak çizgilerinde ve anlatımında yalın olmaya özen gösteren Tan ORAL’ın karikatürleri çeşitli dergilerde ve günlük olarak da Cumhuriyet ve Taraf gazetelerinde yayımlandı. Halen T24 haber sitesinde karikatür çiziyor.
www.istanbulkitapfuari.com 
www.twitter.com/kitapfuari
www.facebook.com/istanbulkitapfuari
www.instagram.com/kitapfuari