19 Kasım 2015 Perşembe

18 Kasım 1928.. İlk Walt DISNEY Gösterimi

18 Kasım 1928.. İlk Walt DISNEY Gösterimi.. Walt DISNEY'in yarattığı çizgi karakter olan Miki Fare'nin ilk gösteriminin yapılmasının üzerinden 87 yıl geçti.. Walt


18 Kasım 1928.. İlk Walt DISNEY Gösterimi..


Walt DISNEY tarafından yapılmış ve seslendirilmiş olan Mickey Mause, ilk kez 18 Kasım 1928 yılında gösterimi yapıldığı için bu tarih doğum günü kabul ediliyor.

Çizgi karakter, The Walt Disney Company’nin sembol’ü haline gelmiş olan çizgi karakterin, ilk performansı Steamboat Willie'de yapılmıştı..Walt DISNEY tarafından yapılmış ve seslendirilmiş olan Mickey Mause, ilk kez 18 Kasım 1928 yılında gösterimi yapıldığı için bu tarih doğum günü kabul ediliyor. 

Çizgi karakter, The Walt Disney Company’nin sembol’ü haline gelmiş olan çizgi karakterin, ilk performansı Steamboat Willie'de yapılmıştı. 
Basit bir Fare tasarımından başlayan Mickey Fare karakterinin, birçok çizgi filmi çekilmiş ve Dünya’da en fazla tanınan sembollerden biri haline gelmiştir.

Walt Disney bu karakterini 1928’den 1946’ya kadar seslendirmiştir. Günümüzde Mickey’yi Wayne ALLWINE seslendirmektedir. 1970'li yıllardan sonra çizerleri arasında Türk-Amerikan kökenli ve Amerika'da yaşayan illüstratör- karikatürcü ve film yapımcısı. Murad GÜMEN de yer almıştır.
GÜMEN, ünlü çizgi karakter Mickey Mouse’un da çizerlerinden biri. 1954’te ailesiyle Türkiye’den ABD’ye göç eden ünlü karikatürist Sururi GÜMEN’in oğlu olan Gümen, Türkiye’yi hiç görmedi. Murad GÜMEN, 1976’da “Erased Off”, 1983’te televizyon dizisi “Renald Rap’s Rambling with Renald Rap” filmlerinin senaryosunu yazdı, prodüksiyonunu üstlendi ve yönetti.

Walter Ellas DISNEY
(5 Aralık 1901 – 15 Aralık 1966)
ABD’li prodüktör, yönetmen, senarist, ses aktörü ve animatör.
Flora DISNEY ve Elias DISNEY’in oğludur. Üç erkek, bir kız kardeşi vardır. Kardeşi Roy O. DISNEY ile Walt Disney Productions’ı kurdu ve şirketi dünyanın en ünlü film üreticilerinden biri oldu. 
Kurduğu şirket, şu an yıllık 30 milyar dolar geliri olan bir medya devi haline geldi.

Walt Disney genelde bir film prodüktörü ve şovmen; ayrıca animasyon ve Theme Park (bir temayla ilgili lunapark) tasarımlarıyla biliniyor. 48 kez Oscar’a, 7 kez de Emmy’e aday oldu. Hala da en fazla Oscar’a aday olan şahıstır. Diane ve Sharon isimli iki kızı vardır. 

Walt DISNEY ve çalışanları, dünyanın en ünlü prodüksiyonlarını üretti. Disney’in iç kişiliği olarak görülen, farelerden korkmasına rağmen Mickey Mouse da başta olmak üzere, Disneyland ve Walt DISNEY Resort gibi mekanlar da onun eseridir.
Walt Disney; Orlando, Florida’daki Walt DISNEY World açılmadan bir kaç yıl önce gırtlak kanserinden 15 Aralık 1966’da öldü.
---------------
Kaynak: Epochtimestr
Video
Steamboat Willie 1928/ Youtube
Walt DISNEY/ Wikipedia


Walter Ellas DISNEY
---