12.10.2015

Uğur PAMUK'un Çizgileriyle.. Levent KIRCA

Zeki Levent KIRCA, (28 Eylül 1948 / 12 Ekim 2015)..
Türk komedyen, tiyatro, sinema oyuncusu..

Levent KIRCA
(Çizen, Uğur PAMUK, Türkiye)

Levent KIRCA, karaciğer kanseri nedeniyle Temmuz ayından bu yana kemoterapi tedavisi görüyordu. Bir hafta önce durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırılan Levent KIRCA, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 02.40 sıralarında yaşamını yitirdi.
Levent KIRCA/Vikipedi

LEVENT KIRCA KİMDİR?
28 Eylül 1948 yılında doğan usta oyuncunun tam adı Zeki Levent KIRCA’dır.
Sahnelere ilk kez Ankara Devlet Tiyatrosu’nda 1964 yılında adım atan Levent KIRCA, Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları’nda çalıştı. "Nasreddin Hoca Oyun Treni", "Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?", "Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?", "Sağlık Olsun!", "Ne Olur Ne Olmaz" gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi.

1978′de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı tiyatro grubunu kurdu. Eski eşi Oya BAŞAR ile birlikte "Güzel ve Çirkin" ve "Sefiller" adlı oyunları sergiledi. "Üç Baba Hasan", "Kadıncıklar" adlı oyunları sergiledi. 1988′de başlayıp 22 yıl süren "Olacak O Kadar" adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini "Son" adlı filmle yaptı. Daha sonra "Şeytan Bunun Neresinde" adlı filmi yönetti.

1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Sanatçının ikisi ilk eşinden, ikisi de Oya BAŞAR’dan olan 4 çocuğu bulunuyor.
Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi’nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardandır. 2011 yılında "Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas" isimli komedi dizisine başlamıştır, fakat reyting alamadığından dolayı dizi dört bölüm sürmüş ve bitmiştir. 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yayın hayatına günlük gazete olarak devam eden Aydınlık Gazetesi’nin yazarıdır.

1998 yılında almış olduğu Devlet Sanatçısı ünvanı Nisan 2015′te geri alındı.
2015 yılında karaciğer kanserine yakalanan usta oyuncu 12 Ekim 2015′te tedavi gördüğü hastanede bu hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetti.