2.09.2015

Yayınevinden "Anti-Prenses" Kampanyası

Arjantin'de bir yayın evi, 21. yüzyılın çocuklarına dönük "Anti-Prenses" adını verdiği bir seri yayınlamaya karar verdi..Arjantin'de bir yayın evi, alışılagelmiş "Prenses" masallarına meydan okurcasına, yayınlarında devrim niteliğinde yeniliklere gitti. Adına "Anti-Prenses" (Antiprincesas) diyebileceğimiz türden gerçek yaşamdan örnekleri gündemine alarak, yayınlayacağı çizgi kitaplarda, yaşamış önemli kadınları anlatma & tanıtma yoluna gitti.

Yayınevi bundan böyle çocuklara, büyük ve soğuk kalelerde yaşayan bir avuç prensesin değil, yaşayan ve gerçek kadınların hikayesini anlatacak.
Sudestada y Chirimbote adlı yayınevi, "Tanıdığımız birkaç prenses var. Peki büyük ve soğuk kalelerde yaşayan bu prensesler, bizim gerçekliğimize ne kadar yakın?" sorusunu soruyor.
Serinin ikinci cildinin ön sözünde şöyle deniyor; "Kadınların hikayelerini anlatıyoruz. Neden? Çünkü bir sürü önemli adamın hikayelerini biliyoruz, ama onlarınkini değil. Birkaç prenses tanıyoruz, bizim gerçekliğimizden uzak, soğuk ve büyük kalelerde yaşıyorlar. Bizim etrafımızda, Latin Amerika'da, zamanın kalıplarını kıran kadınlar var." 

İlk Kitap Frida İçin..
Kitap serisi Meksikalı ressam Frida KAHLO'nun öyküsüyle başlıyor. Peru'nun İspanya'ya karşı bağımsızlık savaşında yer alan Juana AZURDUY ise bir diğer kadın kahraman.
Yazar Nadia FINK; 
"Endişelerimizden biri, bugün kız ve erkek çocuklarının doğrudan bir dille iletişim kuramadığı, ayrı pencerelerden baktıkları durumu anlamay çalışmak" diyor. Yeni neslin değişimine değer verdiklerini ve reddetmediklerini belirten FINK, sanatı çocukların dünyaya bakışıyla bütünleştirmek istediklerini belirtiyor.
Şair Alfonsina STORNI ve Alejandra PIZARNIK, heykeltraş Lola MORA, ve bir özgürlük savaşçısı Micaela BASTIDAS, serinin yeni kitaplarına konu olacak diğer isimler.
(Kaynaklar:)
Haber Sol: http://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/arjantinli-yayinevinden-anti-prenses-kampanyasi-127749
ABC.es / Cultura: http://www.abc.es/cultura/libros/20150829/abci-antiprincesas-coleccion-libros-201508291636.html
Revista Sudestada: http://www.revistasudestada.com.ar/articulo/1372/frida-para-chicos-y-chicas/
Frida KAHLO / Vikipedi: https://tr.wikipedia.org/wiki/Frida_Kahlo
Violeta PARRA / Vikipedi: https://tr.wikipedia.org/wiki/Violeta_Parra
Gracias A La Vida / Mercedes SOSA / Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=WyOJ-A5iv5I
Nadia FINK / Facebook: https://www.facebook.com/nadia.fink.54Frida KAHLO
(6 Temmuz 1907 - 13 Temmuz 1954)


Violeta PARRA
(14 Ekim 1917 - 05 Şubat 1967)

---