15.09.2015

Charli Hebdo'da Alân KURDI Karikatürleri

7 Ocak 2015'de kanlı saldırıya uğrayan Charlie Hebdo dergisi, Alân KURDI'nin sahile vuran minik cansız bedenini, çizgilerle sayfasına taşıdı..


Charli Hebdo'da Alân KURDI Karikatürleri
2 Eylül 2015'de, Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Alihoca Burnu'ndan Yunanistan’ın Kos (İstanköy) adasına geçmeye çalışan göçmenleri taşıyan bir bot batmış, 2'si çocuk 12 kişi yaşamını yitirmişti..
Cesedi kıyıya vuran Alân Bebek, Doğan Haber Ajansı (DHA) Bodrum Muhabiri Nilüfer DEMİR tarafından fotograflanmış ve bu fotograf dünya gündemini sarsmıştı.
Suriyeli 3 yaşındaki Alân KURDI’nin karikatürlerine kapağında ve iç sayfalarında yer veren Charlie Hebdo dergisi, tüm dünyayı derinden etkileyen görüntüyü kapitalizm ve Avrupa Birliği’nin göçmen politikası üzerinden eleştirdi.


Kapaktaki Alân çiziminde, McDonald’s'ın maskotu Ronald McDonald figürüyle “Hedefine çok yakın, 2 çocuk menüsü al 1 öde” ifadesi yer aldı.
Dergide yer alan bir diğer Alân çiziminde ise;  Alân’ın yanında su üzerinde duran ve Hz. İsa şeklinde tasvir edilen karakter, “Hristiyanlar suda yürür, Müslüman çocuklarsa batar” ifadesiyle çizilmiş
Çizimler, Hristiyan ve bazı muhafazakar çevreler tarafından eleştirilse de, çoğunluk tarafından Avrupa değerlerinin eleştirilmesi olarak değerlendirildi.

---------------
(Kaynaklar):