Cartoon Magazin, Union of World Cartoonists, (January, February, March 2018) PDF >......... 'Kitap Karikatürleri' sergisi 03 - 31 Mart 2018, Zonguldak >.......... Birol ÇÜN 40. sanat yılı karikatür sergisi. 20 Şubat - 17 Mart 2018. Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir >.......... Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... Cartoon Colors'a Haberlerinizi,..... Karikatürlerinizi,..... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,..... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

'Telif' Zaferi

Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU, daha önce The New Yorker dergisinde kapak olarak yayımlanmış çiziminin kopya edilmesi sonucunda açtığı davayı kazandı..The New Yorker dergisi 2011 yılında, Usame Bin LADEN (10 Mart 1957 - 2 Mayıs 2011) öldürüldüğünde, O'nun ölümünü anlatmak için ilginç ve etkili bir kapak görseline yer verdi. Derginin anlaşmalı olduğu dünyanın bir kaç ünlü illüstrasyon sanatçısına bu kapak konusunu çizmeleri için sipariş verildi. 

Gelen eserler arasında ise, Türkiye'den Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU'nun tasarımı beğenilerek 16 Mayıs 2011 tarihli The New Yorker'ın kapağında yer almıştı. Görselde, Bin LADIN portresinin büyük bir kısmı silinmiş olarak resmedilmiş.

Benzer Kapak Nokta Dergisinde..

4 yıl aradan sonra bu kez Türkiye'de Nokta dergisi, 7 Haziran 2015 genel seçiminin ardından, arka kapağında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın yarı silinmiş portresini yayımlamıştı. New Yorker'daki kapakla aynı mantığı taşıyan ve benzerlik arz eden Nokta'daki çizim için EKŞİOĞLU, "Grafikerler Meslek Kuruluşu" aracılığı ile konuyu yargıya taşıdı. 
Kısa sürede sonuçlanan mahkeme, EKŞİOĞLU'nun haklılığına karar verdi ve telif ücretinin ödenmesine hükmetti.

EKŞİOĞLU'nun açıklaması..

Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU yaptığı açıklamada:
"Nokta dergisinin seçim sonrası yayınladığı kapak benim daha önce yaptığım New Yorker kapağının kopyası niteliğindeydi, 'Grafikerler Meslek Kuruluşu' aracılığı ile telif ücretini Nokta dergisinden alabildim, GMK yönetimine verdikleri destek dolayısıyla çok teşekkür ederim." dedi.

Kapağa Savunma..

Kapağındaki ERDOĞAN görseliyle çeşitli çevrelerden eleştiriler alan Nokta dergisi o günlerde yaptığı açıklamada, “Erdoğan’a ne terörist demek istedik ne de bin ladin ile kıyasladık. Biz sadece Erdoğan’ın gönlünde yatan başkanlık sistemini 7 haziranda halk tarafından silindiğini göstermek istedik o kadar” diyerek kendilerini savunmuşlardı.

Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU / Website
http://gurbuz-de.com/
Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU / Facebook
http://www.newyorker.com/news/news-desk/cover-story-erasing-osama
İlgili Haber/New Yorker:
http://www.newyorker.com/news/news-desk/cover-story-erasing-osama
The New Yorker / Facebook:
https://www.facebook.com/newyorker/timeline
GMK Grafikerler.Meslek.Kurulusu / Facebook:
https://www.facebook.com/GMK.Grafikerler.Meslek.Kurulusu'The New Yorker'
16 Mayıs 2011

'Nokta'
Haftalık Haber Dergisi
8-14 Haziran 2015
Sayı: 4

CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.