21 Ağustos 2015 Cuma

'Telif' Zaferi

The New Yorker dergisi 2011 yılında, Usame Bin LADEN (10 Mart 1957 - 2 Mayıs 2011) öldürüldüğünde, O'nun ölümünü anlatmak için ilginç ve etkili bir kapak görseline yer verdi.


'Telif' Zaferi..

The New Yorker dergisi 2011 yılında, Usame Bin LADEN (10 Mart 1957 - 2 Mayıs 2011) öldürüldüğünde, O'nun ölümünü anlatmak için ilginç ve etkili bir kapak görseline yer verdi..

Gelen eserler arasında ise, Türkiye'den Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU'nun tasarımı beğenilerek 16 Mayıs 2011 tarihli The New Yorker'ın kapağında yer almıştı. Görselde, Bin LADIN portresinin büyük bir kısmı silinmiş olarak resmedilmiş..

The New Yorker dergisi 2011 yılında, Usame Bin LADEN (10 Mart 1957 - 2 Mayıs 2011) öldürüldüğünde, O'nun ölümünü anlatmak için ilginç ve etkili bir kapak görseline yer verdi. Derginin anlaşmalı olduğu dünyanın bir kaç ünlü illüstrasyon sanatçısına bu kapak konusunu çizmeleri için sipariş verildi. 

Gelen eserler arasında ise, Türkiye'den Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU'nun tasarımı beğenilerek 16 Mayıs 2011 tarihli The New Yorker'ın kapağında yer almıştı. Görselde, Bin LADIN portresinin büyük bir kısmı silinmiş olarak resmedilmiş.

Benzer Kapak Nokta Dergisinde..
4 yıl aradan sonra bu kez Türkiye'de Nokta dergisi, 7 Haziran 2015 genel seçiminin ardından, arka kapağında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın yarı silinmiş portresini yayımlamıştı. New Yorker'daki kapakla aynı mantığı taşıyan ve benzerlik arz eden Nokta'daki çizim için EKŞİOĞLU, "Grafikerler Meslek Kuruluşu" aracılığı ile konuyu yargıya taşıdı. 
Kısa sürede sonuçlanan mahkeme, EKŞİOĞLU'nun haklılığına karar verdi ve telif ücretinin ödenmesine hükmetti. ⬜


'The New Yorker'
16 Mayıs 2011

EKŞİOĞLU'nun açıklaması..

Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU yaptığı açıklamada:
"Nokta dergisinin seçim sonrası yayınladığı kapak benim daha önce yaptığım New Yorker kapağının kopyası niteliğindeydi, 'Grafikerler Meslek Kuruluşu' aracılığı ile telif ücretini Nokta dergisinden alabildim, GMK yönetimine verdikleri destek dolayısıyla çok teşekkür ederim." dedi.

'Nokta' 
Haftalık Haber Dergisi
8-14 Haziran 2015
Sayı: 4

Kapağa Savunma..
Kapağındaki ERDOĞAN görseliyle çeşitli çevrelerden eleştiriler alan Nokta dergisi o günlerde yaptığı açıklamada, “Erdoğan’a ne terörist demek istedik ne de bin ladin ile kıyasladık. Biz sadece Erdoğan’ın gönlünde yatan başkanlık sistemini 7 haziranda halk tarafından silindiğini göstermek istedik o kadar” diyerek kendilerini savunmuşlardı.
---------------
Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU / Website >>
Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU / Facebook >>
İlgili Haber / New Yorker >>
The New Yorker / Facebook >>
GMK Grafikerler.Meslek.Kurulusu / Facebook >>
---