31.07.2015

Nasreddin Hoca Türbesine Yeni Kilit

Nasreddin Hoca’nın türbesinin dış kapısındaki asma kilit çıkarılarak türbenin içinde bulunan kilide uygun bir kilit asıldı..
Konya'nın Akşehir ilçesinde bulunan Türk mizahının ustası Nasreddin Hoca'nın türbesine yeni kilit takıldı. Türbenin dış (giriş) kapısındaki daha önceden var olan asma kilit sökülerek, orjinaline uygun bir kilit takıldı. Bu kilit, aynı zamanda türbenin içinde bulunan kapıdaki kilide de uygun olmasıyla önemli.

Türbenin içinde mezarının olduğu yerde iki sütun arasında bir kapısı, bu kapının üzerinde de Selçuklu devrine ait büyük bir asma kilit ve Osmanlı döneminden kalma küçük bir asma kilit bulunuyor. Bu kilide benzeyen bir kilit daha Beyşehir’den bulunarak türbenin dış tarafında bulunan kapıya asıldı.

Nasreddin Hoca’nın mezarında türbenin iç yapısı 6 sütun üzerine oturtulmuştur. Bu iç yapının (hakiki türbenin) duvarları olmadığından dört bir yanı açıktır. Sadece türbenin iki sütun arasında bir kapısı, bu kapının üzerinde de Selçuklu devrine ait büyük bir asma kilit vardır. 

Bütün pencere ve kapılarını dünyaya açmış bir ruhun kendine mahsus bir köşesi olduğunu ilan eden bir semboldür. Bu kilidin, onun nükteli mizacını ifade etmek için konulduğu varsayılıyor. (Basın'dan)
Kaynak / İstasyon Gazetesi.com
Nasreddin Hoca / Vikipedi-TR


'Nasreddin Hoca'
(Çizen, Semih POROY)