1.07.2015

100. Yıl Jose Guadalupe POSADA Sergisi

Sergi 3 Temmuz - 7 Ağustos 2015 tarihleri arasında İzmir Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi'nde görülebilir..Meksika Büyükelçiliği'nce hazırlanan 100 YIL JOSE GUADALUPE POSADA SERGİSİ , 3 temmuz 2015 cuma günü saat 18.00 de Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi'nde açılıyor.
İzmirli çizer arkadaşlarımızı açılışa bekliyoruz.
KARDERİZMİR

José Guadalupe Posada:
(1852-1913)
Kariyerine 18 yaşında, Trinidad Pedroza tarafından yayınlanan siyaset dergisi El Jicoteiçin çizimler yaparak başladı ve burada taşbaskı resim eğitimi aldı. POSADA, El Jicotenin ilk sayısında, eserlerinin simgesi olan ölüm temasını içeren ilk eserini yayınladı.
1888 yılında Meksiko Şehrine yerleşmeye karar verdi ve burada Antonio Vanegas ARROYO’nun atölyesine katıldı. Bu dönemde Meksika’nın en önemli grafikerlerinden biri oldu. Eserlerindeki konu çeşitliliği ona “döneminin gazeteci grafikeri” ünvanını kazandırdı.

Aynı dönemde, bugün sahip olduğu ulusal ve uluslararası şöhreti ona kazandıran ünlü kafataslarını tasarladı. Büyük bir çizer ve yorulmak bilmeyen bir gravür ustası olan Jose Guadalupe POSADA 20 Ocak 1913 tarihinde Meksiko Şehrinde hayatını kaybetti.
1912 yılında yaptığı ve son eserlerinden biri olan “Calavera Garbancera” isimli ünlü kafatası gravürü ölümünden on ay sonra yayınlandı. 1946 yılında Meksikalı ünlü ressam Diego RIVERA bu eseri “Calavera Catrina” ismi vererek “Sueño de una tarde dominical en la Alameda Central” (Alameda Central’de bir Pazar Akşam Üstü Rüyası) isimli kendi eserinde kullandı ve festivallerin vazgeçilmez simgesi haline geldi.

100. YIL 
2013 yılında ölümünün 100. yılında; zamansal, coğrafi, ideolojik ve dilsel sınırları aşarak evrensel bir kültür simgesi haline dönüşen Jose Guadalupe POSADA saygıyla anılıyor. 
Çeşitli ülkelerde sergilenen “100. YIL Jose Guadalupe POSADA” sergisi sanatçının geniş ve farklı eserlerinin en güzel örneklerini içermektedir. Kafatası gravürleri, efsanelerin ve trajedilerin grafiksel anlatımları, dinsel ikonografiler ve popüler gösterilerin reklamları aracılığıyla POSADA, kahramanlarının sosyal eleştiriyle beraber en derin insani duyguları yansıttığı bir mitoloji yaratmayı başardı. 
Meksikalı yazar Carlos FUENTES’in “Latin Amerika’nın en iyi gravürcüsü” olarak tanımladığı ve Meksika gravür sanatının yaratıcısı olarak kabul edilen büyük sanatçı, Meksika hükümetinin katkılarıyla düzenlenen 100. Yıl, Jose Guadalupe POSADA sergisiyle anılıyor. (KarDerİzmir)