Yeşil Yol Yalanı

🔴Karadeniz'in sekiz ilinin arazilerini birbirine bağladığı söylenen 2.600 kilometrelik 'Yeşil Yol Projesi' tepki vermeye devam ediyor. İş makinelerinin Rize Çamlıhemşin'in Samistal ve Kavrun yaylalarında çalışmasını önlemeye..Yeşil Yol Yalanı..

Karadeniz'in sekiz ilinin arazilerini birbirine bağladığı söylenen 2.600 kilometrelik 'Yeşil Yol Projesi' tepki vermeye devam ediyor. İş makinelerinin Rize Çamlıhemşin'in Samistal ve Kavrun yaylalarında çalışmasını önlemeye çalışan yerel halk, zaman zaman jandarmaya maruz kalıyor ve gerginlik artıyor..


Karadeniz'in sekiz ilinin arazilerini birbirine bağladığı söylenen 2.600 kilometrelik 'Yeşil Yol Projesi' tepki vermeye devam ediyor.

İş makinelerinin Rize Çamlıhemşin'in Samistal ve Kavrun yaylalarında çalışmasını önlemeye çalışan yerel halk, zaman zaman jandarmaya maruz kalıyor ve gerginlik artıyor.

Yeşil Yol Projesi, 12 Temmuz 2015 Pazar günü İstanbul'da yüzlerce kişinin katılımıyla protesto edildi. Basın açıklamasında şöyle yazılmıştır: "Plato koridoru olarak bilinen proje, Çarşamba ilçesinde Samsun ilinde başlayıp 1500-2000 metreye inecek ve 1500-2000 metreye inecek olan yaklaşık 2.600 kilometrelik yolun inşasını ve iyileştirilmesini öngörüyor doğu-batı yönünde. emanetlerimiz, dağlarımız, kültürümüz ve bir dozerle görevlendirildiğimiz teknik, bilimsel veya ekolojik dengemiz. "

“Yeşil Yol” adı altında sunulan bu projenin turizm ve hizmet nedenleriyle planlı olmadığını, yaylaların ve meraların açılmasına yol açacağını ve bölgenin karayolunda maden birikintilerinin oluşacağını biliyoruz. Maden yataklarının ve taşıtların işletmeciliğini faaliyetlerine açık hale getirecek, hayvancılığın durduğu ve kapıları kapatılmayan platonun hayatında huzur ve güvenliği sağlayacak olan karayolu dinlenme tesislerine benzeyecek ve fırtına çocuklarının çalışmalarını kendi yeminleri veya diğer yapılarla derhal sonlandırmasını istiyoruz.

Projeye tepki vermek; yollara ve altyapıya yerleşmeler sunulmuyor, halkın yolların kilometrelerce yolunda doğaya duyduğu ihtiyacı hissetmiyor, halkın yolu lehine değil.

12 Temmuz 2015 Pazar günü valilik tarafından yapılan açıklamada proje çalışmasının geçici olarak durdurulduğu belirtildi. ⬤
---------------
Related News: Bianet.org >>

   

Video
Havva Mother, From Rize (Rabia BEKAR)


   

   

   
   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
***

NEWSPAPER HEADLINES


   

   

   

   

   

   

***
İsim Listesi:
Akdağ SAYDUT
Ayten KÖSE
Ercan AKYOL - "Milliyet" Gazetesi
Erhan Yaşar BABALIK
Erman GÜLGEÇ
Hüseyin ASLAN
İbrahim ÖZDABAK - "Yeniasya" Gazetesi
Murat SAYIN
Musa KART - "Cumhuriyet" Gazetesi
Oğuz GÜREL
Recep BAYRAMOĞLU
Saadet DEMİR YALÇIN
Sadık ÖZTÜRK
Sefer SELVİ - "Evrensel Gazetesi
Turgay TÜYSÜZ
Uğur
"Uykusuz" Mizah Dergisi
Vahit AKÇA
Yasin HALAÇ - Belgium (B)
---