"Cennet"in Sergi ve Töreni Gerçekleşti

“Kuş Cenneti” sergi ve ödül töreni gerçekleşti..
İzmir Kuş Cenneti 6. Ulusal Karikatür Yarışması’nda dereceye giren eserlerden oluşan sergi açılışı ve ödül töreni düzenlendi..

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) İzmir Şube Müdürlüğü ile İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği (İZKUŞ) işbirliğinde düzenlenen 6. Ulusal Karikatür Yarışması’nın ödül töreni yapıldı. 
Kuş Cenneti’nin tanıtımı amacıyla düzenlenen yarışmada dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan eserler, Bostanlı Açıkhava Güzel Sanatlar Parkı’nda sanatseverler ile buluştu. 

Murat ASIN, Mustafa YILDIZ
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU, İzmir Kuş Cenneti’nin kentin en önemli değerlerinden biri olduğunu belirterek, Kuş Cenneti’ni ayağa kaldırmak ve kuş sayısının artması için gereken her türlü çalışmayı yaptıklarını söyledi. 

İzmir Kuş Cenneti’nin hak ettiği ölçüde tanınmadığını dile getiren Başkan KOCAOĞLU, “Biz de farkındalık yaratmak ve tanıtmak için uğraşıyoruz. Bu sene foto safari yaptık. 6 senedir karikatür yarışması yapıyoruz. Sasalı’da İzmir Doğal Yaşam Parkı’nı açtığımız gün birçok İzmirli Sasalı’nın nerede olduğunu bilmiyordu. Kuş Cennetini de bilmemesi doğal. Böyle bir değerimizi, arazi rantının pik yaptığı bir süreçte ancak onu içimize sindirerek, doğamızı, toprağımızı, suyumuzu ve kuşlarımızı koruyarak tanıtabiliriz. Duyarlığın artırılması için herkesi çalışmaya davet ediyorum” dedi.

400 eser katıldı
Genç ödüllü çizerler
400’den fazla eserin katıldığı karikatür yarışmasında 40 eser sergilenmeye, 7 eser de ödüle layık görüldü. Sırasıyla Mehmet KAHRAMAN, Halit KURTULMUŞ, Erdoğan ORUÇ ilk üç dereceye girerken, Muammer OLCAY, Ömer ÇAM ve 18 yaş altında da Eylül BAYLAN ile Kaan ALTAN mansiyon aldı.
Yarışmanın seçici kurulunda yer alan Prof. Dr. Mehmet SIKI, Eray ÖZBEK, Lütfü DAĞTAŞ ve Mustafa YILDIZ’da törende hazır bulundu. Öte yandan bu yıl İzmir Kuş Cenneti tarafından ilk kez yapılan“Yaban Hayatı” konulu fotoğraf yarışmasının sergi ve ödül töreni de gerçekleştirildi. 
(Mustafa YILDIZ)


Açılış gösterileri


Başkan sergiyi dolaşıyor

Çizerler tören sonrasında

İBB ve Çiğli Belediye Başkanları ile

Sergi açılışı

Ödül töreninden