Birol ÇÜN 40. sanat yılı karikatür sergisi. 20 Şubat - 17 Mart 2018. Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir.......... Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... Cartoon Colors'a Haberlerinizi,..... Karikatürlerinizi,..... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,..... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

10.06.2015

Atena FARGHADANI'ye Özgürlük

İran’da doğum kontrolünün kısıtlanmasına karşı tepkisini karikatür çizerek gösteren fakat özgürlüğü kısıtlanan sanatçı Atena FARGHADANI için kampanya başlatıldı..
İran‘da giderek düşen doğum oranı ve buna bağlı olarak azalan nüfusla birlikte doğum kontrolü üzerine çeşitli kısıtlamalar getirildi. Bu kısıtlamalar sonrasında kadınların doğum kontrolüne ulaşmaları ve işe girmeleri zorlaştı. insanları, çocuk yapmaya
yönlendirmek için doğum kontrolüne getirilen yasaklara çizimleriyle karşı çıkan Atena FARGHADANI hapis cezasına çarptırıldı.

Atena FARGHADANI'ye Destek Çizimleri >>>
#Draw4Atena
#FreeAtena


Atena FARGHADANI
İran


"Doğum kontrolünü suça dönüştürmenin, insan hakları ihlali olduğunu" savunan ve "Doğum kontrolünü kısıtlamanın kadınları 'doğum makinesi'ne dönüştüreceğini" söyleyen FARGHADANI, İranlı yetkilileri doğum kontrol kısıtlaması için oy kullanırken hayvan biçiminde karikatürleştirdi.


Atena FARGHADANI'nin çizdiği tepki karikatürü.

Yukarıda yer alan karikatüründen dolayı Ağustos 2014'de tutuklandı Tahran yönetimi tarafından “Rejim karşıtı propaganda yapma” ve  “Ülkenin milletvekilleri ve dini liderini aşağılama” suçlamalarıyla tutuklanan genç kadın, beş (5) ay boyunca İran’ın en “şöhretli” hapishanesi Evin’de tutuldu. Yılmadı, hapishanede de çizmeye devam etti.
Dağıtılan karton bardaklar üzerinde protestosuna devam etti. Gardiyanlar tarafından yakalanınca çizimlerine el kondu ve bardaklara ulaşımı engellendi.
Çizimleri sebebiyle işkenceye uğradı


Athena FARGHADANI
Hapihane Çizimleri- 1


Athena FARGHADANI
Hapihane Çizimleri- 2


Athena FARGHADANI
Hapihane Çizimleri- 3

Yakalandıktan sonra gardiyanlar tarafından defalarca dövüldü ve çıplak aramaya maruz kaldı. Aralık 2014’de serbest bırakıldı. Ancak hapishanede yaşadığı kötü muameleleri Youtube‘a hazırladığı videoyla anlattıktan sonra tekrar tutuklandı.FARGHADANI'nin video kaydı..

Tekrar tutuklandıktan sonra açlık grevine başladı. Ve Şubat 2015'de  kalp krizi geçirdi. Sonrasında başka bir hapishaneye nakledildi ve şimdi hücre hapsinde. 20 Mayıs 2015'de tekrar hakim karşısına çıktı. 12 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Haziran ayı sonuna doğru ise cezaya itiraz süresi doluyor. FARGHADANI'nin serbest bırakılması için İranlı yetkililere ulaştırılmak üzere 33.000'den fazla destek imzası toplandı. 
İnsanlar sosyal medyada #FreeAtena hashtag’iyle FARGHADANI’ye destek veriyor

“Atena gerçek bir suç işlememiş siyasi bir suçlu. Konuşma özgürlüğünü kullandığı için haksız bir şekilde cezalandırılıyor.”
---
An Open letter to:

The Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran Ayatollah Sayyed Ali Khamenei;

President Hassan ROUHANI;
Head of Judiciary Ayatollah Sadeq LARIJANI
Cc: Mr. Gholamali KHOSHROO, Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the UN; Mr. Hamid BABAEI, Third Counsellor, Press Office, Islamic Republic of Iran UN Mission 

Your Excellencies:

We understand Iranian artist Atena Farghadani has been sentenced to 12 years 9 months in prison, her appeal to take place within twenty days, and with regard to that appeal would hope you take the following into consideration.

The Islamic Republic of Iran is a party to various Articles within UN International Human Rights Conventions; including Article 19 of the UN Universal Declaration of Human Rights, ”The right to freedom of opinion and expression,”  and Articles 19, 21 and 22 of the UN International Covenant on Civil and Political Rights mandating “The right to express an opinion and freedom of expression” and  “The right to freedom of association.”


We are particularly concerned that that right to freedom of opinion and expression through the drawing of a cartoon should be attacked by the Iranian authorities, especially since — as noted by Atena FARGHADANI’s lawyer — “activities on social networks on the Internet [in Iran] are not recognized as crimes.”  In addition to that, President Rouhani himself has pledged “support for the Freedom of Speech in Iran’s newspapersmagazines and websites,” with the Minister of Culture reiterating such encouragement.  Foreign Minister Zarif also noted during a TV interview that: “We do not jail people for their opinions.”Many Human Rights organizations and the UN believe that arresting, charging and sentencing Atena FARGHADANI for such activities contravenes the above-mentioned rights, and it is of concern to the international community as it moves into a new era of international co-operation with Iran.


The United Nations, and World Human Rights organizations, consider Atena FARGHADANI to be a prisoner of conscience, presently held for the peaceful exercise of her rights to freedom of expression and association. Being a party to the UN’s International Covenant on Civil and Political Rights, we would hope you could see that too.


Since news of Atena Farghadani’s sentence has been announced, and circulated internationally, many people and organizations are expressing concern that it does not correspond with the direction Iran stated it was taking with regard to Human Rights — and cannot understand how such could continue, in particular with relation to the international co-operation now developing between Iran and other nations, which, as with Iran, would be rightly challenged when injustices occur within their own legal systems.


To inform the world that Iran, as with fellow co-signatories, is complying with the Articles of the International Covenant on Civil and Political Rights, it would be hoped that you would reconsider the sentence on appeal, and that the conviction and sentence would be quashed. The world looks on — hoping Iran will, in good faith, free Atena FARGHADANI in this era of international co-operation — and in so doing prove that Iran is indeed a supporter of the right to freedom of opinion and expression, along with other internationally accepted human rights, a vital condition and component within this new era of international co-operation that we are hopefully heading towards.


With best regards,
Dr. Robert RUSSELL
Executive Director
Cartoonists Rights Network International
---
(Türkçe Çeviri: Google Translate)
Bir Açık mektup için:

İran İslam Cumhuriyeti dini lideri; Ayetullah Seyyid Ali HAMANEY
Başkan Hasan RUHANI;
Yargı Başkanı Ayetullah Sadık LARICANI
Cc: Sayın Gholamali KHOSHROO, BM İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi; Sayın Hamid BABAEI Üçüncü Müşaviri, Basın Bürosu, İran, BM Misyonu İslam Cumhuriyeti

Ekselansları:
Biz İranlı sanatçı Atena FARGHADANI 12 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı anlıyorum, yirmi gün içinde gerçekleşecek ve bu itiraz konusunda ona itiraz sizi dikkate almak aşağıdaki umut ediyorum.

İran İslam Cumhuriyeti, BM Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmeleri içinde çeşitli Makaleler taraftır; "görüş ve özgürlük ifade etme hakkına zorunlu Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin BM Uluslararası Sözleşmesi, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin Madde 19," düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı "ve Makaleler 19, 21 ve 22 olmak üzere ifade "ve" sağ örgütlenme özgürlüğü. "

Biz özellikle, bir karikatür çizim yoluyla düşünce ve ifade özgürlüğü doğru İranlı yetkililer tarafından saldırıya gerektiğini özellikle endişe duyuyorlar - Atena FARGHADANI avukatı tarafından belirtildiği gibi - "sosyal ağlar üzerinde faaliyetlerini [İran'da] Internet üzerinde değil suçlar olarak tanıdı. Kültür Bakanı böyle bir teşvik yineledi İran'ın gazeteler, dergiler ve internet siteleri de İfade Özgürlüğü destek "," Buna ek olarak, Cumhurbaşkanı ROUHANI bizzat sözü verdi ". Dışişleri Bakanı Zarif Ayrıca bir televizyon röportaj sırasında not: ". Biz onların görüşleri için değil hapishane insanlar do"

Birçok İnsan Hakları örgütleri ve BM şarj ve bu tür faaliyetler için Atena FARGHADANI mahkûm, tutuklama yukarıda belirtilen hakların ihlal inanıyorum, ve İran ile uluslararası işbirliği yeni bir dönemin içine hamle olarak uluslararası topluma endişe vericidir.

Birleşmiş Milletler ve Dünya İnsan Hakları örgütleri, Atena FARGHADANI halen ifade ve örgütlenme özgürlüğü haklarını barışçıl egzersiz amaçlı vicdan mahkumu olmaya düşünün. Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Birleşmiş Milletler Uluslararası Sözleşmeye taraf olmak, biz bunu da görebiliyordu umuyoruz.

Ve özellikle de devam edebilir nasıl böyle anlayamıyorum - Atena FARGHADANI en cümlenin haber duyurdu ve uluslararası dağıtılan beri, birçok kişi ve kuruluşların İran'ın İnsan Hakları ile ilgili alıyordu belirtti yönü ile uyuşmuyor duyduğu endişeyi dile getiriyorlar Şimdi adaletsizlikler, kendi hukuk sistemleri içinde ortaya çıktığında İran ile olduğu gibi, haklı meydan olacağını, İran ve diğer uluslar arasında gelişen uluslararası işbirliği ilişkisi.

İran, dost ko-imza gibi, Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin sözleşmeye uygun olan dünyayı bilgilendirmek, bu temyiz cümle gözden olacağını ve mahkumiyetinin ve cezasının olacağını ümit ediyorum bozmuştur. Dünya üzerinde görünüyor - umut İran olacak, iyi niyetle, ücretsiz Atena FARGHADANI uluslararası işbirliğinin bu dönemde  - ve böylece uluslararası diğer birlikte İran düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının aslında bir destekçisi olduğunu kanıtlamak yaparken Kabul edilen insan hakları, umarım doğru gidiyoruz uluslararası işbirliğinin bu yeni dönemde içinde hayati koşul ve bileşen.


Saygılarımızla,
Dr. Robert RUSSELL
Executive Director
Cartoonists Rights Network International

İlgili Haber / Asosya.com
İlgili Haber / Bado's Blog
Source: Cartoonists Rights.org
Cartoonists Rights / Twitter
Amnesty.org.uk
Video/Atena FARGHADANI / Youtube
Atena FARGHADANI / Facebook
Atena FAEGHADANI'ye Destek Çizimleri

Atena FARGHADANI


CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.