Okullarda 'Charlie Hebdo' Fişlemesi

🔴Okullarda 'Charlie Hebdo' Fişlemesi. Hebdo’nun çizdiği karikatürler nedeniyle cihatçı örgütlerin saldırısına uğramasından sonra dinle ilgili çizilen karikatürler tartışma konusu olmuştu. Öğrencilerin yanıtlaması istenen sorular arasında “Dini 


Okullarda 'Charlie Hebdo' Fişlemesi..

Uzaktan Eğitimi Yaygınlaştırma ve Alternatif Eğitim Derneği (UZEYAD), Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onay alarak orta öğretim öğrencileri arasında düzenlediği ankette “Dini inançlarımızla ilgili karikatür çizilmeli midir?” sorusuna yer verdi. Charlie Hebdo’ya yönelik saldırının ardından gündeme gelen ankete Eğitim Sen tepki gösterdi..


Uzaktan Eğitimi Yaygınlaştırma ve Alternatif Eğitim Derneği (UZEYAD), Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onay alarak orta öğretim öğrencileri arasında düzenlediği ankette “Dini inançlarımızla ilgili karikatür çizilmeli midir?” sorusuna yer verdi. Charlie Hebdo’ya yönelik saldırının ardından gündeme gelen ankete Eğitim Sen tepki gösterdi. 

Charlie Hebdo’nun çizdiği karikatürler nedeniyle cihatçı örgütlerin saldırısına uğramasından sonra dinle ilgili çizilen karikatürler tartışma konusu olmuştu. 1.Uluslararası Karikatür Yarışması düzenleyen UZEYAD, yarışma için MEB’ten izin alarak ortaokul öğrencileri arasından karikatürle ilgili anket düzenlemeye başladı. Öğrencilerin isimlerinin ve ailevi bilgilerinin detaylı olarak istendiği ankette yer alan sorular dikkat çekiyor. Anketin 7. sorusunda “İnanca saygı kavramını duydunuz mu?” 8. sorusunda ise “Dini inançlarımızla ilgili karikatür çizilmeli midir?” deniyor. 

Karikatür Algı Ölçer adı verilen anketin giriş kısmında şunlar ifade ediliyor: “Karikatür, mizahtır. Mizah, zeka ve birikim  işidir. Kültüre, coğrafyaya ve zamana göre değişir. Mizahı rehber edinen karikatürün algıdaki yeri de her topluma göre değişir. Bu araştırmanın amacı öğrencilerin karikatüre yönelik algılarını belirlemektir. Lütfen ölçeği içtenlikle doldurunuz.” 

Öğrenci ve öğretmenlerin katılımına açık olan yarışma için dernek MEB’ten 12 Mart’ta izin almış. 

Öğrenci Üzerinden Aile Fişlemesi
Eğitim Sen konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Olgun EROĞLU, bu anketle öğrencilerin fişlenmeye çalışıldığını söyledi. Öğrenciler üzerinden ailelerin dini karikatürler hakkındaki eğiliminin tespit edilmeye çalışıldığına dikkat çeken EROĞLU, “Konunun takipçisi olacağız ve suç duyurusunda bulunacağız. Okullarda öğrencilere böyle bir anketin uygulanması kabul edilemez” dedi. ⬤
Kaynak: Evrensel.net)