Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... Cartoon Colors'a Haberlerinizi,.......... Karikatürlerinizi,.......... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,.......... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

20.05.2015

Luz, 20 Yıldır Çizdiği 'Charlie Hebdo'dan Ayrılıyor.

Fransa'da yayın yapan dünyaca ünlü karikatür dergisi 'Charlie Hebdo’nun 20 yıllık çizeri Luz (Rénald Luzier) Eylül ayında dergiden ayrılacağını duyurdu. .
Fransız gazetesi Liberation'a röportaj veren Luz, 'Her yeni sayı bir işkence çünkü diğerleri artık yoklar' diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Charlie Hebdo 7 Ocak 2015'te maskeli ve silahlı kişiler tarafından silahlı saldırıya uğramış 12 kişi hayatını kaybetmişti. O gün dergiye geç giderek saldırıdan şans eseri kurtulan derginin çizeri Luz, Libération'a verdiği röportajda: “Artık Charlie Hebdo’da olmayacağım ama daima 'Charlie' kalacağım” diyerek dergiden ayrılacağının sinyalini verdi. Luz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Saldırıdan sonraki ilk kapağı yapmak çok güzeldi. Sonra, hızlıca devam etmek için kollektif bir irade oluştu. Benim zamana ihtiyacım vardı, ama kimseyi yüzüstü bırakmamak için dayanışmaya devam ettim. Ama bir an sonra bunu taşımak çok ağır gelmeye başladı. Çizim yapacak çok az kişi vardı. 4 kapaktan 3’ünü ben yapıyordum. Her yeni sayı bir işkence çünkü diğerleri artık yoklar. Uykusuz gecelerde kaybettiklerimizi düşünüp, Charb, Cabu, Honoré, Tignous acaba ne çizerlerdi diye kendine sormak yıpratıcı...Bu ayrılma kararı aynı zamanda bu endişeden de kaynaklanıyor: iyi olmama korkusu.”
(Kaynak: Birgün.net)


Luz (Rênald LUZIER)
Karikatürcü

CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.