1.03.2015

Dünya Şirinler Günü 25 Haziran'da

Belçikalı çizer Pierre CULLIFORD'un oluşturduğu çizgi roman ve animasyon karakteri 'Şirinler'in de artık özel günü var..

İspanya'nın Juscar köyünde evler şirinler mavisine boyandı.
Bundan böyle 25 Haziran DÜNYA ŞİRİNLER GÜNÜ olarak kutlanacak..

Peyo Kimdir?..
Pierre CULLIFORD (25 Haziran 1928, Brüksel  – 24 Aralık 1992) Peyo olarak bilinir. 
Belçikalı karikatürcü, 'Şirinler'in yaratıcısı..
ilk çalışmalarına  Compagnie Belge d'Animation (CBA) (Belçika Çizgi film Topluluğu)’ da başladı.  İlk karikatürleri La Dernière Heure (Geç saatler) gazetesinde yayımlandı. 1949-1952 yılları arası Le Soir (Akşam) gazetesi Poussy (Kedicik) adlı bant karikatürü çizdi. Aynı gazetede Johan’ı da yazdı ve çizdi.
Daha sonra çocuklar için hazırlanan çizgi dergisi Le journal de Spirou'da çizimler yaptı.

1959’da Şirinler kendi serilerine sahip oldu. 1960’da iki seri daha başladı Steven STRONG ve Jacky and Célestin. MARCINELLE okulunun çok sayıda yazarı bu dönmede katıldı. Yazarların ve çizerlerin arasında Will, Yvan DELPORTE, Roger LELOUP vardı. Peyo daha çok organisazyon ve yönetim ile ilgilendi. Çizimlerin yapımıyla ve hikâyelerin yazımıyla artık daha az ilgileniyordu. Sonraları stüdyonun yönetimin oğlu Thierry CULLIFORD’a bıraktı. Kızı Véronique de bu dönem de alım satım işleriyle ilgileniyordu. Şirinlerin ticareti 1959'da 70lere kadar çok sevilen PVC heykelciklerle başladı. Şirinlerin oyuncakları yeni bir sektör oluşturdu. Uluslararası birçok başarı gerçekleşti. Bu başarılar 1981 de Hanna-BARBERA’nın şirinleri çizgi filme uyarlanmasıyla Amerika’ya ulaştı. Bu durum Peyo’yu çok üzdü. Sağlığı bozulmaya başladı. 64 yaşında Brüksel’de kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 
Stüdyosu hala yeni hikâye ve serilerle devam etmektedir. Ve adı hala şirinlerle yaşatılmakta...
- İlgili Haber/ The Cartoonists.caPierre CULLIFORD (Peyo)
Cartoonist