4.03.2015

"Büyük Brother" - 5 (Diktatörlük).. Son

"Savaş barıştır. Özgürlük köleliktir. Bilgisizlik kuvvettir."..


"Kelleler", "Marjinaller", "Çapulcular", "Vandallar", "Üzüm yemeyip, tıksırana kadar içen ayyaşlar", "Şımarıklar", "Gavurlar", "Kürtajcılar, 3-5 çocuk yapamayanlar", "Kızlı erkekli oturanlar", "Ucubeler", "Kuru sıkı yürüyenler", "Bindirilmiş kıtalar", "Kafası basmayanlar", "AFRA tafra atanlar", "Cibiliyetsizler", "Lan artistler", "Haşhaşiler", "Nebbaşiler", "Komplocular", "Paraleller", "Haddini bilmeyen densizler", "Darbeciler", "Ayak takımları", "Hesap kitap bilmeyenler", "Hayatında iki (2) koyun güdememişler", "Bekara karı boşayanlar", "Sakatatçılar", "Davulcular, zurnacılar", "Bahtsız bedeviler", "10 Kasım yaygaracıları", "Yan gelip yatanlar", "Bir gemiciği bile olmayanlar", "Artist görünümlü bir takım müsveddeler", "Ananızı da alıp gidin nankörler", "Eyyy"ler, "vs, vs daha neler neler" - (rte)

George ORWELL'ın '1984' kitabından yapılmış bir özetten alıntı:

"... Büyük birader... Her şey üzerinde kesin hakimiyeti ve iradesi bulunan, diktatörlüğün belki de ortaya çıkmış en akıllıca şekli. Kullandığı yöntemlerle, çok katı bir otoriter düzen kuran, tek liderdir. Kurduğu parti aracılığı ile insanları istediği şekle sokarak yönetmeyi amçlamış katı bir düzen kurmuştur. 
Tarih bunun gibi nice krallar, sultanlar ya da padişahlar ile doludur, kurdukları devlet düzeni içinde yaşayan insanların, sorun çıkarmadan yaşamaları için bu yöneticiler, kendi çıkarlarına yönelik bir takım kurallar koymuşlardır. Koyulan bu kurallar ya da yasaklar kimi zaman dine, kimi zaman mantığa ve bilime göre hazırlanmış, kimi zaman da tamamen toplumun ihtiyacını karşılayacak şekillerde tasarlanmıştır. 
Her ne açıdan bakarsanız bakın, bu kurallar katıdır ve uyulması gerekir, temelinde ne olursa olsun, hepsi de tek bir iradenin ya da bu iradeye bağlı bireylerin düşüncesi ile oluşmuş ve tamamen toplumu istenilen şekle sokmak amacıyla oluşturulmuşlardır." 
(Düzenleme: Vahit AKÇA)