4.02.2015

Suçu (!) İle Tarihe Geçen Karikatüre Ceza

Özer AYDOĞAN ile Bahadır BARUTER;  8 ay öncesinde "Penguen" dergisinde kapak olarak yayımlanan ortak karikatür nedeniyle ceza aldılar..
Penguen'den açıklama: Basın özgürlüğü adına çok düşündürücü..


"Hürriyet" Daily News

Suçu (!) İle Tarihe Geçen Karikatüre Ceza
"Penguen" dergisi, kapağında yer alan karikatüre açılan davayla ilgili olarak "Kapağımızda yer alan karikatürde hiçbir hakaret ögesi bulunmamasına rağmen böyle bir davanın açılmasını düşünce özgürlüğü adına çok zorlama buluyoruz, basın özgürlüğü adına da çok düşündürücü…" diye açıklama yaptı.

Süreç nasıl gelişti?
Kendini AKP sempatizanı olarak tanımlayan bir yurttaş, Başbakanlık İletişim Merkezi'ne yolladığı e-posta ile 21 Ağustos 2014 tarihli "Penguen" dergisi kapağına ilişkin bir ihbarda bulunmuş. 
İhbara göre karikatürde, köşke yeni seçilen R. T. ERDOĞAN'ın karşısında önünü ilikleyen görevli cumhurbaşkanına "parmaklarıyla top işareti yapmakta" diye yorumlamış. 
BİMER, bu ihbarı Savcılığa yönlendirince, kapak karikatürüyle ilgili soruşturma başlamış oldu. 
Çizerler önce Basın Savcılığı tarafından "hakaret" iddiasına karşı ifadeye çağrıldı ve savunmalarını verdiler. Söz konusu karikatürü, "üzerinde ağır baskı bulunan basın özgürlüğünü savunmak amacıyla" çizdiklerini açıkladılar. Birkaç hafta sonra da dava açıldığı bildirildi.

Savcılık hem konuşma balonlarındaki sözler, hem de "el çizimi"yle R.T. ERDOĞAN'a hakaret edildiği iddia edilmekte ve çizerlerin cezalandırılması istenmekteydi. 
Karikatür yayımlandığı sırada, cumhurbaşkanlığı yemini henüz edilmediği için, sadece kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 19 Mart 2015 günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 

Savunmalarını veren AYDOĞAN ile BARUTER, siyasi eleştirilerini sahiplendiler, "ucuz" olarak niteledikleri "el hareketi" suçlamasını ise reddettiler. 
Karar duruşması 24 Mart 2015’e bırakıldı. O gün mahkeme, gerekçesiz kısa kararını verdi ve iki çizer ayrı ayrı 11 ay 20 gün karşılığı, 7.000.-TL adli para cezasına çarptırdı.
Çizerler: "Kararı temyiz edeceğimiz için süreç devam ediyor. Karikatürdeki hangi unsur nedeniyle ceza verildiğini ise ancak gerekçeli kararın açıklanmasından sonra öğreneceğiz" dediler.
---------------
- Cartoonists Rights/Facebook

Özer AYDOĞAN - Bahadır BARUTER
,
"Penguen" Mizah dergisi
21.08.2014

Bu da, 
bir 'üst atanmış'ın düğme iliklemesi.