2.03.2015

Burdur Müzesi 30. Ulusal ve 3. Uluslararası Karikatür Yarışması

Burdur Müzesi 30. Ulusal ve 3. Uluslararası Karikatür Yarışması.. Amacımız karikatüristlerimizi özendirmenin yanı sıra, konu ile ilgili düşünce ve eleştirilerini almak ve eski eser sevgisini geniş kitlelere yayma, ilimiz turizminin gelişmesine katkıda bulunmak ve bu konudaki mesajların ülkenin gündeminde sürekli olarak canlı kalmasını

Burdur / TÜRKİYE
08 Mayıs 2015
( P )

Burdur Müzesi 30. Ulusal ve 3. Uluslararası Karikatür Yarışması Burdur Türkiye..

GİRİŞ
Madde 1: 
Burdur Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 18 Mayıs 2015 tarihinde kutlanacak olan «Müzeler Günü» kutlama etkinlikleri içerisinde 30. Ulusal ve Uluslararası Karikatür Yarışması düzenlenmiştir.

AMAÇ
Madde 2: 
Son yıllarda kültür varlığı kaçakçılığı, yurt dışına kaçırılmış olan Kültür Varlıklarımızın yurdumuza geri getirilmesi çalışmaları, tarihi ve doğal sitler, anıt eserler ve tarihi çevre bilinci ile bilimsel araştırmalar ve arkeolojik kazılarla müzeler ülkemizin gündeminde sürekli yer almış ve başlıca gündem konusu olmuştur.
Amacımız karikatüristlerimizi özendirmenin yanı sıra, konu ile ilgili düşünce ve eleştirilerini almak ve eski eser sevgisini geniş kitlelere yayma, ilimiz turizminin gelişmesine katkıda bulunmak ve bu konudaki mesajların ülkenin gündeminde sürekli olarak canlı kalmasını sağlamaktır.

KONUSU:
Madde 3: 
Yarışma Konusu «Eski Eser - Müze ve İnsan İlişkileri»dir.

YARIŞMAYA KATILACAKLARDA ve YAPITLARDA ARANAN ŞARTLAR
Madde 4: Yarışmaya, yarışma seçici kurul üyeleri, jüri üyelerinin birinci ve ikinci derece yakınları dışında herkes katılabilir.
Madde 5: Yarışmaya çizerler en fazla 5 yapıtla katılabilirler.
Madde 6: Yarışmaya gönderilen yapıtlar özgün, hiç bir yerde yayınlanmamış ve orijinallerinin olması, fotokopi vb. örneklerinin gönderilmemesi gerekmektedir. Fikri sorumluluk çizerlere aittir.
Madde 7: Yarışmaya gönderilen yapıtlardan, Burdur ve Burdur'da bulunan antik kentleri vurgulayan eserler mansiyon ödülü için değerlendirilecektir.
Madde 8:Yarışmaya gönderilen yapıtların sağ arka köşesinde katılımcının adı soyadı ve adresi ile telefon numaraları yazılı olacaktır. Ayrıca, kısa özgeçmişlerini A5 ebadını geçmeyecek şekilde yazılı olarak göndereceklerdir.
Madde 9: Yapıtların boyutları azami 35x25 cm ebadında olacaktır.
Madde 10: Ön elemeyi kazanan yapıtlar (sergilenmeye layık görülen) İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (Burdur Müzesi) tarafından uygun görülen diğer yerlerde de sergilenebilecektir.
Madde 11: Yarışmaya katılan karikatürler Burdur Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (Müze Müdürlüğü)’ne dahil edilecek olup, karikatüristlerin telif hakları da Müdürlüğümüze devredilmiş sayılacaktır. Yayınlanması halinde çizerler bu yayınlardan bir hak talebinde bulunamayacak, ancak yayınlar çizerlere ücretsiz olarak ayrıca gönderilecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ VE TESLİM YERLERİ
Madde 12: 
Yarışmaya son katılma tarihi 08 Mayıs 2015 Cuma günüdür. Değerlendirme ise 12 Mayıs 2015 Salı günü yapılacaktır. Ödül töreni 18 Mayıs 2015 tarihinde Müzeler Günü kutlama programı çerçevesi içerisinde gerçekleştirilecektir. Yarışmada ödül alan yapıt sahipleri, ödül törenine katılarak ödüllerini alacaklardır. Bu iş için Burdur'a geliş ve gidiş ücretleri ile konaklama ücretleri karşılanacaktır. 
30. Ulusal ve 3. Uluslararası Karikatür Yarışması eserleri 
Burdur Müze Müdürlüğü 
Özgür Mh. Halk Pazarı Cd. No:3 
BURDUR 
adresine posta yoluyla ya da elden teslim edilecektir.
ÖDÜLLER
Madde 13:
Birinciye..................: 2.750,00 TL
İkinciye....................: 2.000,00 TL
Üçüncüye.................: 1.500,00 TL
Mansiyon.................:1.000,00 TL
Ayrıca;
Burdur Belediyesi, İl Özel İdaresi, Burdur Doğal Taş Madenciler ve Mermer Makinaları Üreticileri Derneği, Plastik Sanat Gönüllüleri Derneği karikatürler arasından seçeceği esere özel ödül verecektir.

DİĞER HUSUSLAR
Madde 14:
Yarışmaya katılan sanatçılar bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.
Not: Şartname örnekleri www.burdurkultur.gov.tr ve www.burdurmuzesi.gov.tr adresinden sağlanabilir. Tüm Katılımcılar eserlerini posta ile gönderebilirler.