- Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... - Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... - 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... - 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... - Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... - Cartoon Colors'a Haberlerinizi,.......... Karikatürlerinizi,.......... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,.......... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

15.02.2015

Bir Karikatür Bir Yorum...


Her bir karşı çıkış, bütünlüğün azametine çarpıyor, dağılıyor ve bir süre sonra da bıkkınlıkla unutuluyor; yeni bir akıl dışılık karşımıza çıkana kadar..Birbirine bağlı pek çok saçmalığın birlikte sergiledikleri tutarlılık, parçaların her biri açık bir akıl dışılık gösterse de, sonuçta korkunç bir bütünlük çıkarır ortaya. Her biri için “bu kadarı da olmaz artık!” dediğimiz tekil olaylar, ayrı ayrı sorunlarmış gibi, birbirinden kopuk tepkilere konu oluyorlar. 

Her bir karşı çıkış, bütünlüğün azametine çarpıyor, dağılıyor ve bir süre sonra da bıkkınlıkla unutuluyor; yeni bir akıl dışılık karşımıza çıkana kadar. 

Charli Hebdo katliamı nasıl öfkeden çok şaşkınlık yarattıysa, Saray’ın merdivenlerine dizilmiş on altı müsamere bahadırı da korku yerine neşe getirdi! Felsefemiz yok, çünkü Osmanlıca bilmiyoruz mealindeki sözler de öyle. Gittikçe daha ağır bir karanlığa sürüklendiğimizi hissediyor, ama parçaların cümbüşü ile oyalanmaktan bütünü bütün olarak karşımıza alacak fırsatı da zamanı da bulamıyoruz. 

“…burada, bu kara mermerin altında”, yeniden yazılan bir devlet dersini izlemeye mahkûm edilmek isteniyoruz. Akılla açıklanamaz, parçalarıyla uğraşılarak düzeltilemez bir saçmalığın içinde, hakikatten daha katı hale gelmiş masallarla boğuşmaya zorlanıyoruz. İranlı sanatçı Touka NEYESTANI’nin aynı durumdaki her aydının baş belası otosansürü anlatan müthiş deseninde anlatılanın aksine, ellerimizi birleştirme cesaretini gösterebildiğimizde, kopacak olanın kendi kellemiz olmayacağını bilmeliyiz. (E.K.)


Touka NEYESTANI
(Iran)

CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.