15.02.2015

Bir Karikatür Bir Yorum...

Her bir karşı çıkış, bütünlüğün azametine çarpıyor, dağılıyor ve bir süre sonra da bıkkınlıkla unutuluyor; yeni bir akıl dışılık karşımıza çıkana kadar..

Touka NEYESTANI
(Iran)

Bir Karikatür Bir Yorum...
Birbirine bağlı pek çok saçmalığın birlikte sergiledikleri tutarlılık, parçaların her biri açık bir akıl dışılık gösterse de, sonuçta korkunç bir bütünlük çıkarır ortaya. Her biri için “bu kadarı da olmaz artık!” dediğimiz tekil olaylar, ayrı ayrı sorunlarmış gibi, birbirinden kopuk tepkilere konu oluyorlar. 

Her bir karşı çıkış, bütünlüğün azametine çarpıyor, dağılıyor ve bir süre sonra da bıkkınlıkla unutuluyor; yeni bir akıl dışılık karşımıza çıkana kadar. 

Charli Hebdo katliamı nasıl öfkeden çok şaşkınlık yarattıysa, Saray’ın merdivenlerine dizilmiş on altı müsamere bahadırı da korku yerine neşe getirdi! Felsefemiz yok, çünkü Osmanlıca bilmiyoruz mealindeki sözler de öyle. Gittikçe daha ağır bir karanlığa sürüklendiğimizi hissediyor, ama parçaların cümbüşü ile oyalanmaktan bütünü bütün olarak karşımıza alacak fırsatı da zamanı da bulamıyoruz. 

“…burada, bu kara mermerin altında”, yeniden yazılan bir devlet dersini izlemeye mahkûm edilmek isteniyoruz. Akılla açıklanamaz, parçalarıyla uğraşılarak düzeltilemez bir saçmalığın içinde, hakikatten daha katı hale gelmiş masallarla boğuşmaya zorlanıyoruz. İranlı sanatçı Touka NEYESTANI’nin aynı durumdaki her aydının baş belası otosansürü anlatan müthiş deseninde anlatılanın aksine, ellerimizi birleştirme cesaretini gösterebildiğimizde, kopacak olanın kendi kellemiz olmayacağını bilmeliyiz. (E.K.)