31.01.2015

Sezer ODABAŞIOĞLU Defnedildi


Bir süredir tedavi görmekte iken hayatını kaybeden Sezer ODABAŞIOĞLU'nun cenazesi defnedildi..
Tedavi görmekte olduğu amansız hastalığa yenik düşerek aramızdan ayrılan Sezer ODABAŞIOĞLU’nu sonsuzluğa uğurladık.

Sezer ODABAŞIOĞLU, 31 Ocak 2015 Cumartesi günü öğle namazının ardından Gaziemir Emir Sultan Camii'nde düzenlenen cenaze törenini takiben Gaziemir-Sarnıç mezarlığına defnedildi.

ODABAŞIOĞLU'yu uğurlamaya gelenler arasında Konak Belediyesi Kültür Müdürü Salim ÇETİN, bir önceki kültür müdürü Halim YAZICI, Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilcisi Mehmet ASLAN, İzmir’li çizerlerden Cem KOÇ, Abidin KÖSE, Hasan EFE, Zeynep GARGİ, Sadık ÖZTÜRK, Eray ÖZBEK, Ömer ÇAM, Mustafa YILDIZ, Özhan MERCAN, Cem GÜZELOĞLU, Cemalettin GÜZELOĞLU, Murat ARSLAN, Murteza ALBAYRAK, Mustafa BORA, Şeref GÜZELve mizah yazarı İbrahim ORMANCI ile edebiyatçı dostları da bulundular. 

Son anına kadar karikatürden kopmayan karikatür sevdalısı, karikatür emekçisi arkadaşımızı sevgiyle anıyoruz.
(KarDer İzmir)

- Sezer ODABAŞIOĞLU/Kişisel Web


YAŞAM ÖYKÜSÜ
1948 yılında Akşehir'de doğdu. Çeşitli sanatsal etkinliklerde bulunan sanatçının karikatürler, çok sayıda mizah ve edebiyat dergilerinde, ulusal ve uluslarası karikatür sergi ve albümlerinde yer aldı. 

Onüç (13) kez karikatür sergisi açan sanatçının karikatürleri, başta Tolentino Dünya Karikatür Müzesi olmak üzere, birçok Dünya Karikatür Müzesi'ne alındı. 

Katıldığı ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarında, çeşitli ödüllere değer görülen sanatçının 'Durakta Çizgi Var', 'Yaşayan Mizah: Nasrettin Hoca' ve 'Temiz Çevre Temiz Yaşam' karikatür albümleri yayımlandı.

Çok sayıda edebiyat dergilerinde, şiirleri ve öyküleri yayımlanan sanatçının pekçok yayınlanmış eseri vardır. 
Şiirlerinden bazıları bestelendi. Kasete alınıp yorumlandı. 

Akşehir ilçesi öğretmenler arası anı-öykü yarışmasında 'Birincilik' ödülü, İstanbul Şair ve Yazarlar Derneği'nin düzenlediği öykü yarışmasında, 'Dördüncülük' ödülü, Beşparmak dergisinin Salih BİLGİN adına düzenlediği şiir yarışmasında, 'Yayımlanabilirlik' ödülü aldı. 

Öğretmenlikten emekli olduktan sonra İzmir'e yerleşen ODABAŞIOĞLU, Karikatürcüler Derneği, Edebiyatçılar Derneği, TSY, MESAM, BESAM ve KIBATEK üyesidir.