10.01.2015

İzmir; "Hepimiz CHARLIE’yiz" Dedi!


İzmir'de bazı Sivil Toplum Kuruluşları, Alsancak'daki  Fransız Kültür Merkezi önünde 'Charlie Hebdo' dergisine yapılan saldırıyı kınadı..
(Türkiye/Turkey)-Alsancak semtindeki Fransız Kültür Derneği önünde bir araya gelen İHD İzmir Şubesi, TİHV İzmir Temsilciliği, ÇHD İzmir Şubesi, Özgür Hukukçular Derneği, İzmir Karikatürcüler Platformu, Halkların Köprüsü Derneği üyeleri, ellerinde 'Je Suis Charlie' (hepimiz Çarliyiz) yazılı dövizler taşıdı. 

Ardından hem Fransa'da hem de ülkemizde öldürülen güzeteciler için saygı duruşunda bulundu. Basın açıklamasın ardından katılımcılar Fransız Kültür Merkezi bahçesine ellerindeki döviz ve karanfilleri bıraktı.

Basın açıklamasını okuyan TİHV İzmir Temsilcisi Çoşkun ÜSTERECİ, "Saldırıda 10 dergi çalışanı ve bu kişileri korumakla görevli 2 polis yaşamının yitirdi. 20'den fazla insan bu saldırıda yaralandı. Charlie Hebdo dergisine yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınıyor, yaşamını yitirenlerin ailelerine, derginin, sahip, yazar ve Fransız halkına başsağlığı diliyoruz" dedi.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün kişinin özerklik alanının vazgeçilmez bir unsuru olduğunu, dile getiren ÜSTERECİ, "Dolayısıyla bu özgürlük, yaşama hakkı ile birlikte temel haklar statüsüne sahiptir. Yanı sıra çoğulculuğun, dolayısıyla demokrasinin de temelidir. Charlie Hebdo dergisine yönelik bu saldırı, düşünce ve ifade özgürlüğünün cezalandırılması, yaratma ve yaşam hakkının gasp edilmesinden başka bir anlam taşımamaktadır. 

Nefret söylemi taşımayan, ayrımcılık yapmayan ve şiddet içermeyen her türlü eleştiri, ironi ve sorgulama, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin deyimiyle toplumda şok etkisi yaratsa bile düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındadır. Bu kapsamda yayın yapan Charlie Hebdo mizah dergisinin çeşitli dini ve siyasi liderleri karikatüze ederek eleştirmesi nedeniyle dergi çalışanlarınının silahlı saldırıya uğramaları ve katledilmeleri asla kabul edilemez" dedi.

Öte yandan Konak Belediyesi Kültür Müdürlüğü'nün organize ettiği basın açıklaması 10 Ocak 2015 Cumartesi Günün Saat 13.00’de Neşe ve Karikatür Müzesi önünde yapılacak. İzmirli çizerler destek verecek. (Haber: Mustafa YILDIZ)
#CharlieHebdo #JeSuisCharlie #IamCHARLIE