21.10.2014

Karikatüre Dava.. Musa KART İçin 9 Yıl 10 Ay..

Cumhuriyet Gazetesi çizeri Musa KART, çizdiği bir karikatür nedeniyle mahkemelik oldu.. Söz konusu soruşturmalarda toplam 209 şüpheliden hiç biri sanık sandalyesine oturmazken savcılık, yolsuzlukla ilgili karikatürü nedeniyle çizer Musa KART’ı sanık yaptı ve hakkında 9 yıl 10 ay hapis istemiyle dava açtı..

Musa KART

KART, daha önce de bir başka karikatürü nedeniyle davalık olmuştu..

17 Aralık ve 25 Aralık 2013'de yaşanan yolsuzluk ve rüşvet iddialarını eleştiren Cumhuriyet gazetesi çizeri Musa KART’a dava açıldı. Erdoğan’a 'hakaret ettiği' öne sürülen KART, 9 yıl 10 ay hapis istemiyle yargıç karşısına çıkacak.

Söz konusu soruşturmalarda toplam 209 şüpheliden hiç biri sanık sandalyesine oturmazken savcılık, yolsuzlukla ilgili karikatürü nedeniyle çizer Musa KART’ı sanık yaptı ve hakkında 9 yıl 10 ay hapis istemiyle dava açtı.

Kararı değerlendiren çizer KART, 17 ve 25 Aralık soruşturmaları sonucunda 209 şüpheliden hiçbirinin sanık sandalyesine oturtulamadığına dikkat çekerek, “Ancak, bugün sanık sandalyesinde bir karikatürcü var. Ortaya çıkan bu görüntüyü karikatürcüler hayal dahi edemezdi. Bir kez daha anlaşılıyor ki Türkiye’de ki adalet değil adaletin karikatürü var” dedi.

Musa KART 2006 yılında da dönemin Başbakanı Erdoğan'ı kedi olarak çizdiği için kendisi hakkında dava açılmıştı. Önce tazminat ödemeye mahkûm edilmiş, Yargıtay'ın araya girmesiyle bu karar bozulmuş ve dava düşmüştü. 

Musa KART aynı yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 'Basın Özgürlüğü Ödülü'nü almıştı. (Basından)
- Kaynak
- Musa KART/Vikipedi
- Dava konusu olmuş R. T. ERDOĞAN karikatürleri

Mahkemelik olan karikatür
Musa KART
Cumhuriyet Gazetesi
(01 Şubat 2014)

Musa KART
Cumhuriyet Gazetesi
(2006)
(Kaynak)

(Cumhuriyet Gazetesi)
(23 Ekim 2014)