'Cinsellik Komik Mi?' Karikatür Sergisine Davet

'Cinsellik' konulu karikatürleri son gönderim tarihi 12 Kasım 2014 Çarşamba.. Toplum GönüllüleriEge üniversitesi Karikatür ve Mizah Topluluğu, İzmir Karikatürcüler Platformu’nun ortaklaşa düzenleyeceği yeni karikatür sergisinin konusu; 'Cinsellik Komik mi?' Başta Ege Üniversitesi olmak üzere diğer illerde ve yurt dışında..
---

'Cinsellik Komik Mi?' Karikatür Sergisine Davet..

Toplum Gönüllüleri, Ege üniversitesi Karikatür ve Mizah Topluluğu, İzmir Karikatürcüler Platformu’nun ortaklaşa düzenleyeceği yeni karikatür sergisinin konusu; 'Cinsellik Komik mi?'

Başta Ege Üniversitesi olmak üzere diğer illerde ve yurt dışında açılması planlanan serginin katalog yapılması düşünülüyor..Toplum GönüllüleriEge üniversitesi Karikatür ve Mizah Topluluğu, İzmir Karikatürcüler Platformu’nun ortaklaşa düzenleyeceği yeni karikatür sergisinin konusu; 'Cinsellik Komik mi?' 

Başta Ege Üniversitesi olmak üzere diğer illerde ve yurt dışında açılması planlanan serginin katalog yapılması düşünülüyor.


12 Kasım 2014 tarihine kadar e- posta yoluyla karikatürlerinizi gönderebilirsiniz.

Daha önce duyurduğumuz bir başka sergimiz 3. İzmir Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında açılacak olan 'Tiyatro- Sanat- Dayanışma' konularında karikatürlerinizi de ayni tarihe kadar gönderebilirsiniz.
Gönderi adresi: mistikyildiz@hotmail.com
---

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Eğitimi ile Karikatürlerden Beklenen Çıktılar..

Ergenlik sağlıklı bir değişim ve gelişim sürecidir. Ergenlik; hızlı değişim, büyüme ve gelişmenin izlendiği, çocukluk ve erişkinlik arasındaki dönemdir.  Ergenlikte ki değişimler doğal Karşılanmalıdır.
Adet görme bir hastalık değildir. "Hallerim Var!..", "Başım Ağrıyor!..", "Çikolata İstiyorum!..", "Arkama Çaktırmadan Bakar Mısın!..", "Sen Anlamazsın Erkeksin!..", "Her Yerim Şiş Şiş!..", "Anavatan Kan Ağlıyor!..", "Aybaşı!..", "Teyzem Geldi!.." ... gibi ifadelerle gizlenmesi gerekmez. Utanç verici bir durum değil, kadının sağlıklı olduğunun göstergesidir.
Kadın üreme organı Vajina’dır. Erkek üreme organı Penis’tir. Vajinayı "Kuku", "Am", "Şeftali", "Mücevher Kutusu", "Kestane", "Fıstık", "Minnoş, "Tatlış", "Ayıp", "Bacaklarını Ört!..", "Gösterilmez!.."… gibi ifadelerle alçaltmak ; Penisi de "Darbeli Matkap", "Kamış", "Çavuş", "Aç Oğlum Amcalara Göster!..", "Sımsıkı Taş Gibi!..", "Dimdik", …. Gibi ifadelerle yüceltmek biz gençlerin istediği bir durum değildir.
Mastürbasyon sivilce yapmaz, kızlık zarına zarar vermez, psikolojik bir zararı yoktur, sadece erkekler yapmaz kadınlarda yapar.
Her kadın meme muayenesi her erkek testis muayenesi yapmalıdır. Bu muayeneler kanserin erken teşhisi için önemlidir. 
Seks, hem anatomik olarak cinsiyet (kadın ya da erkek) hem de bir eylem (cinsel ilişki) anlamına gelir. 
Cinsellik ise içine cinsel davranış, cinsel istekler ve cinsel ilişkiler, haz, duygular, uyarılma ve insanlar arasındaki iletişimi alan daha geniş bir kavramdır. 

     Cinsellik, yaşamın doğal ve sağlıklı bir parçasıdır. 
     Cinsel yaşam zorlama ve sömürüden uzak olmalıdır.
     Cinsel yaşam karşılıklı sevgi, güven, doğruluk, bağlılık ve saygı üzerine temellendirilmelidir. 

İlk ilişki ağrılı mıdır? İlk ilişki vajinanın esnek yapısı ve yeterli kayganlaşmanın sağlanması ile ağrılı değildir. 
Kızlık zarının farklı esneklikte tipleri vardır. Bu sebeple her kadın ilk cinsel ilişkisinde kanama yaşamaz.
Kızlık zarı kız- kadın ayrımını, namus- namussuzluk ayrımını belirleyen bir yapı değildir. Kadın kavramı tamamen yaş olgusu ile ilgilidir. 
Toplumsal cinsiyet dili olarak Bayan yerine Kadın kelimesi tercih edilmelidir.
Bilim adamı gibi kullanımlar yerine bilim insanı gibi kullanımlar tercih edilmelidir.
Kondom kullanılmadan yapılan her tür cinsel ilişki yüksek riskli bir davranıştır. 
15-19 yaş arası her yıl yaklaşık 16 MİLYON genç kadın doğum yapmaktadır. Bu dünyadaki doğumların yaklaşık %11’dir.
2013 yılı içinde, Kasım’a kadar yaklaşık 250.000 kadın gebelik ve doğuma bağlı nedenlerle hayatını kaybetti
Hiçbir kadın Hayat verirken hayatından olmamalıdır. 
Her 3 gebelikten 1’i istenmeyen gebelikler. 

Kadın kondomu: Kadın tarafından kullanılan iç ve dış olarak iki değişik boyda halkadan oluşan bir kılıftır. Türkiye de gençler tarafından bilinmemektedir. 
Her genç kendi yaşıtı için bir bilgi sağlayıcıdır. 
Bir bardak suyu paylaşmakla AIDS OLUNMAZ
HIV tuvaletlerden BULAŞMAZ
Öpüşmekle AIDS OLUNMAZ! 
Yüzme havuzundan HIV BULAŞMAZ!