19.10.2014

'Basmane Günleri'nde Karikatür Sergisi

25 Ekim’e kadar sürecek etkinlikler kapsamında tarihi semt birçok sergi, panel, söyleşi ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yapacak..

Kortej

İzmir'in tarihi semti Basmane’nin geçmişine ışık tutan mekanlarını gün yüzüne çıkaracak '4.Basmane ve Çevresi Tarih, Kültür, Sanat ve Arkeoloji Günleri' İzmirlilerin yoğun katılım gösterdiği muhteşem bir törenle başladı. 

Agora Kazı Evi önünde toplanan binlerce İzmirli, Roman Bandosu eşliğinde açılış törenin yapılacağı Basmane’deki Agios
Voukolos Kilisesi’ne yürüdü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU ile Konak Belediye Başkanı Sema PEKDAŞ’ı temsilen Başkan Vekili Nükhet AKYILDIZ’ın öncülük ettiği dev kortejin geçişi sırasında çevredeki esnaf ve vatandaşlar da alkışlarıyla coşkuya ortak oldu.

Mini bir Basmane turu şeklinde geçen yürüyüş sırasında Basmane Günleri kapsamında sanatseverlerin beğenisine sunulan sergilerin açılışı da gerçekleştirildi. Sinyora Sinagogu, Manisa Akhisar Oteli, Eski Türk Evi, Emir Sultan Türbesi, Kadın Müzesi, Basmane Semt Merkezi, Eski Emniyet Oteli, Altınpark Kahvehanesi ve Tarihi Basmane Garı gibi tarihi semtin birçok önemli mekanında kurulan sergilerin açılışını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU ve beraberindeki heyet birlikte yaptı.

İzmir Karikatürcüler Platformu Basmane Garı'nda açtığı 'Çevre' konulu sergi ilk günde yoğun ilgi gördü. Sergi açılışında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU, Platform Başkanı Mustafa YILDIZ’a teşekkür belgesi verirken, anı plaketini Konak Belediyesi Başkan Vekili Nukhet AKYILDIZ takdim etti.
(Haber: Mustafa YILDIZ)

25 Ekim 2014 Cumartesi gününe kadar görülebilecek sergide yer alan çizerler;
Ayten KÖSE
Bayram BAĞCI
Birol ÇÜN
Cem ÇEVİKAYAK
Cemalettin GÜZELOĞLU
Deniz DOKGÖZ
Eray ÖZBEK
Ercan BAYSAL
Faruk SOYARAT
Halit ŞEKERCİ
Hüseyin ALPARSLAN
Levent DAĞAŞAN
Lütfü ÇAKIN
Mehmet ASLAN
Mehmet TEVLİM
Mete ERDEN
Murat ARSLAN
Murteza ALBAYRAK
Mustafa YILDIZ
Necat YALÇIN
Ömer ÇAM
Özhan MERCAN
Saadet DEMİR YALÇIN
Sabri ERGÜDER
Sadık PALA
Sezer ODABAŞIOĞLU
Turan İYİGÜNSergi Alanı

Dans Gösterisi

Ayten KÖSE, İlker KILIÇER, Mustafa YILDIZ

Ayten KÖSE, Mustafa YILDIZ, Eray ÖZBEK

Mustafa YILDIZ, Aziz KOCAOĞLU

Tiyatro Oyunu