23 Eylül 2014 Salı

Farklı Günde, Farklı Sergi

‘Otomobilsiz Kentler Günü’ne özel ‘Sokaklar Bizim’ sloganı ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.. Dünyanın çeşitli kentlerinde 16 - 22 Eylül 2014 tarihlerinin “Avrupa Hareketlilik Haftası” olarak kutlanmasından yola çıkan İzmir Kent Konseyi, Türkiye’de ilk kez kutlanan ‘Otomobilsiz Kentler Günü’yle dikkat çekti.
---

İzmir'de Farklı Günde, Farklı Sergi..

Dünyanın çeşitli kentlerinde 16 - 22 Eylül 2014 tarihlerinin “Avrupa Hareketlilik Haftası” olarak kutlanmasından yola çıkan İzmir Kent Konseyi, Türkiye’de ilk kez kutlanan ‘Otomobilsiz Kentler Günü’yle dikkat çekti. Etkinlik çerçevesinde Alsancak’ta Gündoğdu Meydanı’ndan Lozan Meydanı’na kadar olan güzergahta yer alan Plevne Bulvarı bir günlüğüne motorlu araç trafiğine kapatıldı...


İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Kent Konseyi, “Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği ile insan sağlığı, araçlardan arındırılmış sokakların ne kadar sessiz ve güvenli olduğu ve karbon salınımının azaltılması konularında farkındalık yarattı. 

Dünyanın çeşitli kentlerinde 16 - 22 Eylül 2014 tarihlerinin “Avrupa Hareketlilik Haftası” olarak kutlanmasından yola çıkan İzmir Kent Konseyi, Türkiye’de ilk kez kutlanan ‘Otomobilsiz Kentler Günü’yle dikkat çekti. Etkinlik çerçevesinde Alsancak’ta Gündoğdu Meydanı’ndan Lozan Meydanı’na kadar olan güzergahta yer alan Plevne Bulvarı bir günlüğüne motorlu araç trafiğine kapatıldı.

‘Otomobilsiz Kentler Günü’ne özel ‘Sokaklar Bizim’ sloganı ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinlik çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelliler Merkezi’nde Tolga SAKARYA ile eğitim gören yaklaşık 30 engelli çocuk tarafından branda üzerine yapılan resimler, Konak ve Alsancak vapur iskelelerinde sergilendi. Çocuk katılımcılar İzmir’in birçok köşesine asılacak dev pankart resim yaptı. Çocuklar, Orta Anadolu oyun havaları eşliğinde ‘engelsiz dans gösterisi’ gerçekleştirdi.

İzmir Karikatürcüler Platformu'nun güne özel hazırladığı Otomobil”siz” konulu karikatür sergisi, Havagazı Kültür Merkezi'nden etkinliğin yapıldığı caddeye taşındı. Gazi İlkokulu duvarlarında sergilenen karikatürler etkinliğe renk kattı. Platform ayrıca atölye çalışması yaptı, genç takıma üyeler kaydetti. Cadde üzerinde Mustafa YILDIZ’ın çizdiği, Emre YILDIZ’ın tasarımını yaptığı otobüs temalı hatıra fotoğraf çektirme panosu ilgi odağı oldu.

Kutlama kapsamında Lozan Meydanı’ndan başlayarak Plevne Bulvarı’nı takiben Havagazı Fabrikası’na kadar bisiklet turu düzenlendi. Etkinlik çerçevesinde; dans, serbest kürsü, konserler, flash mob, tiyatro gösterileri, kukla, yoga gibi etkinliklerin yanı sıra kitap okuma, şiir dinletisi, yüz boyama, sek sek, origami, geri dönüşüm giysi defilesi, go turnuvası ve atölyesi gibi faaliyetler ile çeşitli yarışmalar da düzenlendi.  

Bulvar üzerinde yer alan araç park yerlerinin alternatif değerlendirilmesine ilişkin bir farkındalık yaratmak amacıyla şişme havuz, şezlonglar ve yapay çim alanla değişik bir ortam oluşturuldu. Etkinlik kapsamında yaklaşık 500 adet sardunya çiçeği ile 1000 adet tshirt katılımcılara hediye edildi, ayrıca Plevne Bulvarı’nın devamındaki sokakta, hep birlikte ağaç dikildi. Etkinlikle, Büyükşehir Belediyesi Bandosu ve Pop Orkestrası çaldığı şarkılarla katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı. 
---------------
(Haber; Mustafa YILDIZ)

Caddede Futbol - Voleybol


Caddede Tavla

Engelliler Defilesi

Sergiden


Standımız..
İlker NAZCAN- Mustafa YILDIZ


Otobüs Hatırası..
Çizim: Mustafa YILDIZ