Animasyon Film Yönetmeni Miyazaki HAYAO'nun Röportajı

🔴"Daha önceden belirttiğim üzere, üzerinde asıl olarak düşünmemiz gereken, ekonomimizin durumudur. İnsanların sadece tükettiği ve herkesin hizmet sektöründe çalıştığı, yediklerimizi, giydiklerimizi, oturduğumuz yerleri..Animasyon Film Yönetmeni Miyazaki HAYAO'nun Röportajı..

'Studio Ghibli'nin dünyaca ünlü animasyon film yönetmeni Miyazaki HAYAO, Japonya'daki son anayasa değişikliklerini de ele aldığı uzun bir röportajda konuştu.  

Miyazaki, Japonya'nın militarizasyonunu eleştirdi ve Abe hükümetine de sert mesajlar gönderdi..

Medyanın ilgisini fazlasıyla çeken ve internet üzerinden ücretsiz olarak yayınlanan  'Studio Ghibli'nin aylık dergisi 'Neppu'daki röportajda Miyazaki, babasının savaş deneyimleri, Japonya ile farklılaşan ilişkisi, Öz Savunma Kuvvetleri'nin içyüzü ve Japonya'nın savaş sonrası politikası ve ekonomisi gibi çeşitli konuları bir söyleşideymişcesine, gündelik bir dille ele alıyor. 

Abe hükumetini ve özel olarak da Anayasal Değişiklik için yapılan teklifi güçlü bir şekilde eleştiriyor.
---

The Asia – Pacific Journal'dan çevirisi; Utku Çakır
(...) "Birçok savaş kitabı okudum. Çocukluğumda yayımlanan kitaplar, insanların yaptıklarını nasıl inkar ettikleri ve savaş gerçeğinin düşündüklerimizden ya da bize öğretilenlerden ne kadar farklı olduğu hakkındaydı. Sadece ön cephelerde kurşun sıkanlar ve savaş sırasında hiçbir zaman “kahraman” olamayacak olanlar değil, farklı geçmişlere sahip insanlar Japon radarlarının ne kadar güvenilmez olduklarını, bütün çabalarına ve fedakarlıklarına karşın herşeyin nasıl da fiyasko ile bittiğini açığa çıkartan hikayeler yayınladılar. " (...)(...) "Eğer, biraz daha erken doğmuş olsaydım, tutkulu bir yurtsever ordu mensubu olurdum. Eğer biraz daha erken doğmuş olsaydım, savaş alanında çatışmak ve ölmek için gönüllü olurdum. Bence, savaşın ne olduğunu ölmek üzereyken anladığınız bir zamandı. Bunun beni şanslı yapıp yapmadığını bilmiyorum ama gözlerim bozuk olduğu için bir suikast görevi için gönüllü olamazdım ama propaganda resimleri ya da karikatürleri yapmam istenebilirdi."(...)

(...) "Kanun açısından konuşursak, Anayasa değişikliği ancak bu hükumetin 96. maddeyi değiştirmesi durumunda mümkündür.(1) Oysa, bu bir sahtekarlıktır. Hükumetin kesinlikle yapmaması gereken bir şeydir. Çünkü, ülkenin geleceğini belirlemektedir, mümkün olduğu kadar çok insanın görüşlerini yansıtmak zorundadır. Çoğunluğun görüşünün her zaman doğru olduğu görüşüne katılmasam da, Anayasa'yı değiştirmek zorundaysak, düzgün bir tartışma yapmak zorundayız." (...)(...) "Uzun zaman önce, İsviçre ve İsveç gibi tarafsız ülkelere imreniyordum. Aklımda, Heidi'nin bu ülkelerde koştuğu fikri vardı sadece. Ancak, gerçekte durum farklı. Bu ülkeler, silahsızlanmış değiller ve gerçekte silahsızlanmamış bir tarafsızlık mümkün değildir. Gerçekçi olarak konuşursak, belirli bir düzeyde silahlanma gereklidir. Ancak düşüncem bunu yapmamaktır. Aptalca gelebilir ama Japonya'nın modern, gelişmiş teknolojiye sahip daha az tankı olabilir. Aslında, Mobile Suit Gundam'ının – Transformers benzeri bir anime robotunun - olması yeterli. (Gülüyor) Bu makinelerin yetenekleri, çok gizli. Şaka şaka." (...)


(...) "Daha önceden belirttiğim üzere, üzerinde asıl olarak düşünmemiz gereken, ekonomimizin durumudur. İnsanların sadece tükettiği ve herkesin hizmet sektöründe çalıştığı, yediklerimizi, giydiklerimizi, oturduğumuz yerleri üretme isteği duymayan bir ülke yaratamayız. Sayılar (para) için çalıştığımızda nelerin kullanılabileceğine, harcanabileceğine ilişkin gerçeklik duygumuzu kaybediyoruz. Gerçek duygular deneyimlemeye çalışan insanlar var, ama sayıca azlar ve gerçekte işlerin altında ezilmiş durumdalar, eve gidiyor, hiçbir anlam ifade etmeyen işler yapıyorlar; televizyon izliyor ve e-posta okuyorlar." (...)Miyazaki HAYAO
(...) "Gelecek umutlarımıza hakkında konuşmak yerine, dikkatimizi mesleklerimizin ne kadar ilginç olduğuna, arkadaşlarımız ile geçirdiğimiz vaktin rahatlatıcılığına, eşimizi gördüğümüzde ne kadar keyifli olduğumuza yöneltmeliyiz. Şu andan itibaren, insanlar, elindekileri, yaşamlarının anlamını bulmak için kullanmalılar. Gelecek için hiçbir garanti yok. Bu bizi neşelendirmiyor. (Gülüyor) İnsanlar, başından beri böyle yaşıyorlar." (...)

(...) Başka insanlar endişeli olduğu için endişeli oluyorsunuz. Bu yüzden, insanların bugün yapmakta oldukları şeyleri yapmayı önermiyorum. (...)

1) 96. madde, anayasa değişikliği sürecini belirlemektedir: “Anayasa değişikliği önerileri, her Meclis'in toplam üye sayısının üçte ikisinin ya da daha fazlasının müşterek oyu ile Genel Meclis tarafından aktarılır, özel bir referandum ya da Genel Meclis tarafından belirlenen bir seçim yöntemi ile sonrasında onay için halka sunulur, geçerli oyların çoğunluğu şartı aranır.” ⬤
---------------
(Kaynak/Röportajın Tamamı; Haber Sol.org >>)
--