Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... Cartoon Colors'a Haberlerinizi,.......... Karikatürlerinizi,.......... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,.......... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

28.08.2014

Mickey Mouse'un İlk Çizimleri


Mickey Mouse, bir karikatüristin büyük başarısı ve popüler kültürün en sevimli yüzü denebilir..
Mickey Mouse, Walt DISNEY'in kurucusu Walter Elias Disney'in 1928 yılında yayınladığı belki de dünyanın en popüler karikatür ve çizgi film karakteridir. 

İlginçtir ki bu kadar sevimli bir karakter esasında trajik bir hikayeden doğmuştur. Walter Elias DISNEY, herhangi bir gazetede karikatürlerini yayımlayıp düzenli gelir elde edemez haldeyken bir kilisenin garajında kalmaktadır. Bu garajı zaman zaman fareler basmaktadır. Farelerden çok korkan DISNEY ise kendi zihninde bu durumu daha katlanılabilir hale getirmek adına ferelerin karikatürlerini çizmeye başlar. Dolayısıyla genç DISNEY'in bu sefil ve korku dolu yaşantısı aslında ona farkında olmadan dünyanın en ünlü çizgi karakterini yaratmasına zemin hazırlamıştır.

Mickey Mouse'un 1928 yılında Çılgın Uçak adında ilk çizgi filmi yayınlandığında ilk sesli çizgi film olma özelliğini de kazanmış olmuştur. Hatta Walter DISNEY bizzat kendisi Mickey Mouse'u seslendirmiştir. 

Tam 85 yıldır genç yaşlı çocuk demeden her yaştan ve her coğrafyadan seveni olan Mickey Mouse, Minnie Mouse, Donald Duck, Daisy Duck, Goofy, Pluto, çizgi film, çizgi roman ve oyuncaklarıyla hayranlarıyla birlikte neşe dolu vakitler geçirmeye devam ediyorlar.
Doğum günü Steamboat Willie'deki ilk performansı olan 18 Kasım 1928 olarak kullanılır.

(Kaynak ve İlgili Yayınlar):

Walter Elias DISNEY
(05 Aralık 1901 - 15 Aralık 1966)


Walt DISNEY
(Çizim; Walter TOSCVANO)


CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.