Mickey Mouse'un İlk Çizimleri

🔴İlginçtir ki bu kadar sevimli bir karakter esasında trajik bir hikayeden doğmuştur. Walter Elias DISNEY, herhangi bir gazetede karikatürlerini yayımlayıp düzenli gelir elde edemez haldeyken bir kilisenin garajında kalmaktadır. Bu..


Mickey Mouse'un İlk Çizimleri..


İlginçtir ki bu kadar sevimli bir karakter esasında trajik bir hikayeden doğmuştur. 

Walter Elias DISNEY, herhangi bir gazetede karikatürlerini yayımlayıp düzenli gelir elde edemez haldeyken bir kilisenin garajında kalmaktadır.


Mickey Mouse, Walt DISNEY'in kurucusu Walter Elias Disney'in 1928 yılında yayınladığı belki de dünyanın en popüler karikatür ve çizgi film karakteridir.  Mickey Mouse, bir karikatüristin büyük başarısı ve popüler kültürün en sevimli yüzü denebilir.. 

İlginçtir ki bu kadar sevimli bir karakter esasında trajik bir hikayeden doğmuştur. Walter Elias DISNEY, herhangi bir gazetede karikatürlerini yayımlayıp düzenli gelir elde edemez haldeyken bir kilisenin garajında kalmaktadır. Bu garajı zaman zaman fareler basmaktadır. Farelerden çok korkan DISNEY ise kendi zihninde bu durumu daha katlanılabilir hale getirmek adına ferelerin karikatürlerini çizmeye başlar. Dolayısıyla genç DISNEY'in bu sefil ve korku dolu yaşantısı aslında ona farkında olmadan dünyanın en ünlü çizgi karakterini yaratmasına zemin hazırlamıştır.

Mickey Mouse'un 1928 yılında Çılgın Uçak adında ilk çizgi filmi yayınlandığında ilk sesli çizgi film olma özelliğini de kazanmış olmuştur. Hatta Walter DISNEY bizzat kendisi Mickey Mouse'u seslendirmiştir. 
Tam 85 yıldır genç yaşlı çocuk demeden her yaştan ve her coğrafyadan seveni olan Mickey Mouse, Minnie Mouse, Donald Duck, Daisy Duck, Goofy, Pluto, çizgi film, çizgi roman ve oyuncaklarıyla hayranlarıyla birlikte neşe dolu vakitler geçirmeye devam ediyorlar.
Doğum günü Steamboat Willie'deki ilk performansı olan 18 Kasım 1928 olarak kullanılır. ⬤
---------------


Walt DISNEY
(Çizim; Walter TOSCVANO)

---