12.08.2014

“Barış ve Çocuk” Ödülleri Belli Oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sanatın yaratıcı gücüyle dünya barışına katkı sağlamak amacıyla düzenlediği “Barış ve Çocuk” konulu Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı..

1.Lik
 Ivalio 
TSETKOV 
Bulgaristan“Barış ve Çocuk” Ödülleri Belli Oldu
İzmir Büyükşehir Belediyesi, sanatın yaratıcı gücüyle dünya barışına katkı sağlamak amacıyla düzenlediği “Barış ve Çocuk” konulu Uluslararası Karikatür Yarışması sonuçlandı..
72 ülkeden 1400’ün üzerinde eserin gönderildiği yarışmada, Bulgar karikatürcü Ivalio TSETKOV birinci oldu.. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş kentler arasındaki dostluk bağlarını güçlendirmek, barışa yönelik duyarlılık ve farkındalık yaratmak amacıyla ilkini düzenlediği 'Uluslararası Karikatür Yarışması'nın sonuçları belli oldu. 

Tüm karikatüristlere açık olan ve jürisinde Türkiye’den ve yurt dışından seçkin karikatüristlerin yer aldığı yarışamaya başta İzmir’in kardeş kentleri olmak üzere 72 ülkeden 670 karikatürist 1400’ün üzerinde eserle katıldı. Ukrayna’dan Vladimir KAZANEVSKY, Almanya’dan Valeriu KURTU, Belçika’dan Luc DESCHEEMAEKER  ile birlikte Türkiye’den Eray ÖZBEK, Ömer ÇAM, Mustafa YILDIZ, Sadık PALA, Dr. Pınar MERİÇ’ten oluşan jürinin internet üzerinden yaptığı değerlendirme sonucunda dereceye giren ilk üç eser belirlendi. Değerlendirme sonucunda, Bulgaristan’dan Ivalio TSETKOV birinci, İran’dan Ali MIRAE ikinci, Kazakistan’dan Galym BORANBAYEV ise üçüncü oldu. 


Ödül töreni Dünya Barış Günü’nde 
Uluslararası Karikatür Yarışması’nın ödül töreni ise 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde düzenlenecek. Yine aynı gün dereceye giren ve değerlendirilmeye layık görülen eserlerin yer aldığı bir sergi açılacak. Ödül töreni sonrasında ise dereceye giren karikatürlerin yanı sıra yaratıcı bulunan eserlerinde yer aldığı albüm basılacak. Barışa dikkat çekmek için oluşturulan albüm, dünyanın farklı köşelerine gönderilecek. (Haber: Mustafa YILDIZ)
--------------- Finalist Karikatürler
Yarışma Şartnamesi

2.lik
Ali 
MIRAE 
İran

3.lük
Galym BORANBAYEV
Kazakistan