17.08.2014

'Adalet' Sergisi "Hacıbektaş-ı Veliyi Anma Etkinlikleri"nde Açıldı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ile Karikatürcüler Derneği'nin birlikte düzenlediği ve 'Adalet' karikatürleri, "Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma Ve Kültür Sanat Etkinlikleri" bünyesinde açıldı..


Hacı Bektaş-ı Veli anısına Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen "51. Ulusal, 25. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veliyi Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri' başladı. 

16-18 Ağustos 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliklerde 'Adalet' konulu sergi de yer alıyor. 
Daha önce Ankara'daki Barolar Birliği merkezinde açılan sergi, Türkiye'nin bir çok şehrinde de sanat severlere sunulmuştu. 
Hacıbektaş'taki sergi açılışını Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı  Av. Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU ile birlikte Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza SELMANPAKOĞLU ve Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin PEKER açtılar.
Açılışta İstanbul'dan Akdağ SAYDUT, Muhittin KÖROĞLU, Ahmet ÖZTÜRKLEVENT, Tonguç YAŞAR, Nuhsal IŞIN, Ankara'dan ise Serdar GÜNTÜRKÜN, Mehmet Saim BİLGE, Muammer KOTBAŞ, Uğur PAMUK gibi karikatürcü isimler katıldı. 

Etkinliklerde Resim, Heykel, Seramik, Fotoğraf sergileri, Tiyatro, Halkoyunları, semah gösterileri ve konserlere de yer verildi. 

Serbest vezin ve hece vezni şiir yarışması ve öykü yarışmalarında dereceye giren eser sahiplerine ödül ve plaketleri verildi. 

Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü verilen Alevi-Bektaşi Kültür Enstitüsü Başkanı Gülizar CENGİZ de ödülünü Nevşehir Valisi Mehmet CEYLAN'ın elinden aldı.
-->> Hacı Bektaş Veli/Wikipedia
-->> Hacıbektaş Belediyesi
-->> Metin FEYZİOĞLU/Wikipedia


Metin PEKER, Metin FEYZİOĞLU
Ali Rıza SELMANPAKOĞLUHacı Bektaş-ı Veli
( 1209 - 1271 )
'Ceylanla Aslanı
aynı kucakta buluşturan..'