14.07.2014

Nezih DÜNDAR.. Kaligraf.. 1935 - 2014

Nezih DÜNDARayrıca 1950'lerin sonunda Tahsin DEMİRAY'ın Türkiye Yayınevi'nden çıkan 'Çocuk Haftası' dergilerine küçük vinyetler çizmiş ve çoğu çizgi romanın balonlarını yazmıştır.."'1001 Roman' dergisinde yayımlanan tüm tefrika roman­ları, Bedri KORAMAN'la Nezih DÜNDAR resimlerdi.." 

17 Nisan 1935 tarihinde İstanbul'da doğan Nezih DÜNDAR, ilkokul yıllarında başlayan güzel yazı yazma ve resim merakını Emin BARIN'ın öğrencisi olarak Güzel Sanatlar Akademisi Yazı ve Cilt Bölümü'nden 1959 yılında mezun olarak perçinlemiştir.

Nezih DÜNDAR, akademiye devam ettiği dönemde, ilkin 1955 yılında Erdoğan EGELİ'nin sahibi olduğu Ceylan Yayınları'nın çıkardığı Ceylan adlı haftalık çocuk dergisinde çalışmıştır. Burada ve 1956 yılında Yeni Sabah Gazetesi'nde çalışmış ve tefrika başlıklarıyla çizgi roman bantlarının kaligrafilerini yazmıştır. 1957 yılından itibaren uzun süre Safa KILIÇOĞLU'nun Pazar adlı dergisine pek çok vinyet ve resimlemeler yapmıştır. 

DÜNDAR, ressam kardeşi Cemal DÜNDAR'ın aksine kaligrafistliğe ağırlık vermiştir. 1965'de 'Saklambaç Gazetesi'nin fotoromanlarının balon yazılarını hazırlamış, 1969'dan itibarense 1991'de emekli olana dek Günaydın Gazetesi'nde performans sergilemeye devam etmiştir. Ünlü kaligraf bu tarihten sonra da Sabah Gazetesi'ne geçmiş ve 2001 yılına değin burada çıkan hemen tüm yayınların kaligrafilerini yazmıştır.

Nezih DÜNDARayrıca 1950'lerin sonunda Tahsin DEMİRAY'ın Türkiye Yayınevi'nden çıkan 'Çocuk Haftası' dergilerine küçük vinyetler çizmiş ve çoğu çizgi romanın balonlarını yazmıştır. 

Yine uzun yıllar boyunca Adnan ŞAKRAK, Burhanettin ŞENER gibi yayıncıların periyodik çizgi roman dergilerinin ve 'Ceylan Yayınları' logosuyla çıkan 'Teksas', 'Tommiks', 'Teks', 'Kinov' ve benzeri sayısız çizgi roman serisinin kaligraflığını üstlenmiştir. Usta 'baloncu' 1972 yılında yayına başlayan Gırgır mizah dergisinin ilk kaligrafi olmuş, ardından da 'Fırt', 'Fırfır', 'Avni' ve 1992'de de 'Uff!' dergisinin kaligrafilerini yazmıştır. DÜNDAR, emekliye ayrıldıktan sonra Silivri'ye yerleşmişti..

13 Temmuz 2014'de yaşama veda etti.

Kaynaklar: 
Çizgi Diyarı
Merak Ediyorum Grubu 
İlgili Haber: 
Mizah Haber Blog
'Dişi Kurt'

'Sırat Köprüsü'

'Üff!' Mizah Dergisi

'Tommiks' Dergisi

***